SÓLET – A sólet az az étel, amit nem tudok megunni, hasonlóan a tojáshoz, no de egy jó sólethez főtt tojás is dukál, így aztán már körbe is értem. Szeretem a sóletet, ezért aztán amikor azt hallottam, hogy Bauer Éva barátnőm zártkörű, meghívásos sóletfőző versenyt nyert (2010-ben járunk!), nyomban el is kértem tőle a receptet és a fotókat. A „lassú főzés” évezredek óta népszerű.
Valamennyi konyhának megvannak az így készült tradicionális fogásai. Franciaországtól (cassoulet, Coq au vin) Olaszországon át (Osso buco) Indiáig (curry), a Távol-kelettől Észak-Afrikáig (tajine) nagyszámú jellegzetes ételt találhatunk. Az askenázi zsidó konyha legnépszerűbb étele a pörköltünkkel rokonságban álló sólet, cholent. Ugyanennek az ételnek az észak-afrikai szefárd zsidóság körében hamin a neve. (A hamin elnevezés a héber ham – forró – szóból származik.)
A sólet
A jó sólet kemencében legalább 12 óra főzéssel nyeri el fenséges zamatait. Szabályozható hőmérsékletű konyhai elektromos eszközben akár 20-24 órán át is készülhet. Ezek a lassú főzéshez használt edények jellemzően 80-95°C közötti hőmérséklet tartományban, légköri nyomáson működnek.
Én a 100°C-ra állított hőmérsékletű sütőbe előző este teszem be a sóletfőző cserépedényt. A babot nem áztatom,, minden összetevő együtt, egy helyen várja a harmóniát, amely másnap délre biztosan el is érkezik. Délelőtt – a sóletem állapotától függően – a sütő hőmérsékletét 120-140°C-ra emelem és vizet is adok hozzá, ha szükségesnek látom.
Bauer Éva sólet receptje (4-5 főre)
A mai konyhában az egész éjszakán át történő főzés kemence híján már nehézkesebb, így aztán maradnak a „rövidebb”, 4-6 órás főzések, mint a következő receptben is. (A főzési idő hossza a vallási előírások felől nézve lényegtelen.)
- 0,5 kg tarkabab (nem nagy szemű)
- 5 dkg árpagyöngy
- 0,5 kg füstölt libacomb, mell (lehet kacsa, vagy marhaszegy is, de pulyka ne legyen! )
- 1 kg marha rostélyos, vagy szegy
- 1 evőkanál libazsír
- néhány szem szemes bors
- egy fej vöröshagyma
- kevés pirospaprika
- 6-8 tojás
A babot, árpagyöngyöt, hagymát, pirospaprikát, szemes borsot egy nagy hagyományos fazékban összekeverjük a libazsírral. A tetejére tesszük a megmosott húst és tojást. Felöntjük vízzel és felforraljuk. Ezután betesszük a sütőbe és lassú tűzön 4-6 órát sütjük. Én 3 óra elteltével kiveszem a húst és a tojást belőle, hogy ezek ne égjenek meg. A végére a leve besűrűsödik.
- Megjegyzés: ez a FOOD&WINE egyik olyan receptje, amelyet étterem is átvett, hogy aztán a neves budapesti étterem konyháján az itt leírtak szerint készüljön a vendégek kedvenc sóletje.
Másféle sóletek
Meglepő lenne, ha csak egyféle sólet létezne. Az előbbi recept tökéletesen tükrözi a nálunk megszokott, tojással, libával, vagy marhaszeggyel készülő sóleteket. Akad azonban a világnak egy jelentős része, ahol a tojás helyett burgonya kerül a sóletbe. Megjelenésre persze hasonlóak, s a burgonya még sűrít is. Valahogy úgy történhetett, hogy egyszer valaki, valahol, talán azért, mert nem akadt tojás a háznál, vagy szaporítani kellett az ételt, vagy másért, de burgonyát adott az ételhez – vagy fordítva, s burgonya helyett tojás kerül a módosabb háznál az ételbe.
A titokzatosnak tűnő recepteltérések (mutációk) oka gyakran nem több, s persze nem is kevesebb, mint az alapanyagok hiánya, vagy éppenséggel bősége. Az egyszer kialakuló, majd bevált recept aztán tovább él a közösségben és anyáról lányára hagyományozódik, hogy végül egész közösségek főzzenek hasonlóképpen.
Vegetáriánus sólet, pulykasólet – csak erős idegzetű ortodoxoknak!
A korszellemnek megfelelő, sárgarépával, burgonyával, édesburgonyával, bulgurral, stb. készülő vegetáriánus sólet sem ismeretlen ma már. A következő videón látható, s a hazai hagyományoktól elütő „tradicionális kóser” amerikai receptben burgonya szerepel a BBQ szósz, és a pulyka, a tojás viszont hiányzik, ahogy a füstölt hús (liba, marha) is.
A pulyka státuszát illetően az elmúlt 250 évben nagy, s kevésbé nagy rabbik is véleményt nyilvánítottak, de a pulyka kóser mivoltára vonatkozóan mind a mai napig (a cikk 2010-ben íródott) nem alakult ki egységes vélemény. Mindenesetre tény, hogy léteznek kóser pulykavágóhidak, s az is, hogy egy főre vetítve jóval több pulykát fogyasztanak Izraelben, mint az Egyesült Államokban.
Füstölt libamellel a legjobb. Régen volt egy sólet konzerv füstölt libamellel. Azt gyakran ettem, de később főztem is ilyet és egész jó lett. Ez a sólet a fotón nagyon jól néz ki.
A szokásos kérdésem van: étteremben hol kapható igazán jó sólet Budapesten?
Krakkó zsidónegyedében finomak vannak 🙂
Hapci!
Az én hasonló jellegű rendszeres kérdásem az, hogy hol tudnék egy jó babgulyást enni, ha éppen olyan kedvem támadna?
Csíki Sándor: erre tudok válaszolni, ha nem sajnálsz autózni picit. Százhalombattán, a Halászcsárdában egész jót ehetsz, a bándi Udvarházban meg gyakorlatilag tökéleteset. 🙂
Hapci: köszönöm a tippeket! Bánd kicsit odébb van, mint egy ebédhez jó lenne, de Százhalombattát kipróbálom. Ha jól emlékszem őket halászlé ügyben is ajánlottad már.
Marika néni a 33-as úton Besenyőtelek táblánál 🙂
talán Poci büfének hívják a talponállóját
remek a bablevese és a pacalja is
Csíki Sándor: igen, jó a halászlevük is. Nem olyan, mint a mamámé, de bőven vállalható. A harcsapaprikás meg friss csuszatésztával szinte klasszis. 🙂
http://www.halaszcsarda.eu
Amúgy tipikusan olyan étterem, amit látatlanban lesajnálnak a kifinomult csúcsgasztronómusok: magyaros csárdabeltér, menzaszintű evőeszköz, Csendes Don-méretű étlap. A konyha viszont tisztességes (minden ellenkező híreszteléssel szemben ez nem lehetetlen!) és a pincérek kedvesek-figyelmesek-profik.
kimaradt a kugli , a hagyományos receptek szerint nagyon fontos
A minap voltam a Fülemüle étteremben. Házi füstölésű húsokból készített sóletet adnak, valami elképesztő jó volt. Ajánlom mindenkinek!