ÉV ÉTTERME, KONYHAFŐNÖKE 2016 – Megjelent a Gault&Millau (gomijó) Magyarország 2016 étterem- és borkalauz. Megvan az év étterme, konyhafőnöke és borászata. 2015. november 19-én a Larusban mutatták be a Gault & Millau Magyarország 2016-os étterem- és borkalauzát. A Gault&Millau Magyarország 2016-os kötete 228 étterem és 510 bor tesztjét tartalmazza, továbbá
értékel 171 borászatot és 234 szállodát. A sajtótájékoztatón Molnár B. Tamás, a kalauz főszerkesztője elmondta, hogy idén először jelentkezik a kalauzban a Budapest extra, ajánlásokkal a street food, alternatív vendéglátás, cukrászdák, kávéházak, sörözők területéről, és a zsűri először tesztelte a hazai kézműves söröket is.
- A Gault&Millau [gó-mijó] a világ egyik legismertebb és legnagyobb hatású étteremkalauza. A hatvanas években Párizsban alapította két gasztronómiai újságíró, Henri Gault és Christian Millau, akik megújították az étteremkritika műfaját és az értékelés szempontrendszerét: a korábbi gyakorlattól eltérően szakszerű, a konyha teljesítményére és a minőségre koncentráló értékeléseket közöltek. A hetvenes évektől egyre több országban jelent meg önálló szerkesztőségű Gault&Millau kalauz.
A Gault&Millau Magyarország étterem- és borkalauz célja, hogy a független értékelés fair versenyt tegyen lehetővé, és hogy tükröt tartson a magyar éttermi és borász világnak. További célja az, hogy a jó éttermek, borászatok támogatást, reklámot kapjanak, és az Európa-szerte használt 20 pontos rendszer révén lehetséges legyen a nemzetközi összehasonlítás a szakma és a közönség számára. A kalauz az éttermeknél alapvetően a konyha teljesítményét értékeli. A tesztelő nem fedi fel magát, számláját kifizeti. A Gault&Millau Magyarország évente jelenik meg, a mostani a negyedik kiadása.
- A kalauz a www.gomijo.hu oldalon rendelhető meg, ára 3000 Ft.
A díjazottak
A kiadványt bemutató sajtótájékoztatón a legjobbnak tartott szakmai teljesítményeket elismerő oklevelekkel díjazták. Az anonim szakértők értékelése alapján:
- A 2016-os év étterme – Alabárdos (tulajdonos: Andrusch Péter)
- Az év borászata – Heimann Családi Birtok (Szekszárd)
- Az év konyhafőnöke 2016 – Lőrincz György (Babel),
- Az év étteremtulajdonosa 2016 – Pintér Katalin (Gerbaud, Onyx, Émile)
- Az év felfedezettje – St. Andrea Wine & Gourmet Bar (Budapest)
- Az év kisvendéglője – Fricska Gasztropub (Budapest)
- A vidék étterme 2016 – Anyukám mondta (Encs),
- Alternatív vendéglátás 2016 – Séf utcája és a Buja disznó(k) (Budapest
Aranyszalag
A Magyar Gasztronómiai Egyesület (MGE) minden évben az új Gault&Millau étterem- és borkalauz bemutatóján adja át az Aranyszalag Minőség tanúsítványokat is. Az egyesület tizenkét éve alakult. Az alapító tagok főként a piacokban és éttermekben csalódott civilek voltak. Céljuk az étkezési kultúra talpra állítása volt. Az MGE az első olyan szervezet, amely szakácsokat, cukrászokat, étterem-tulajdonosokat, civileket, termelőket, gazdákat, tudományos kutatókat fog össze – a szó szoros értelmében vett gasztronómiai szervezet. A Magyar Gasztronómiai Egyesület az Aranyszalag Minőség tanúsítványát abból a megfontolásból alapította, hogy az támaszként szolgáljon mindazoknak, akik tudnak és mernek minőséget teremteni, a tanúsítvány másfelől hiteles információt kíván adni azoknak, akik ilyen minőséget keresnek.
- Az Aranyszalag Minőség tanúsítványt idén a Beregi szabadtartású csirke (Alemitta) kapta.
A Czifray-versenykurzus győztesei
Az MGE ugyancsak az új Gault&Millau étterem- és borkalauz bemutatóján adta át a nemrég zárult II. Czifray-versenykurzus győzteseinek a díjakat. A Czifray-versenykurzus talán a legnagyobb kihívást és egyben a legnagyobb fejlődési lehetőséget jelenti a versenyzőknek, akik a kétéves verseny során több mint egy tucat feladatot oldanak meg. Az egyes feladatok keretét vagy egy híres étel, vagy egy technológia, vagy egy jellegzetes alapanyag adja. A nyertesek:
- helyezett: Daniel O’Shea (Alabárdos, Budapest)
- helyezett: Horváth Ákos (Lou-Lou, Budapest)
- helyezett: Szűcs Zoltán (Salon, Budapest)
A díjátadó képei
- A FOOD&WINE ezúton is gratulál a díjazottaknak!
(A sajtóanyag felhasználásával szerkesztette: Csíki Sándor♣)
VÉLEMÉNYED VAN? ÍRD MEG!