A KERTI PAD Gasztronómiai és Kulturális Közösség megtisztelt vendége voltam a közelmúltban az Almárium Bisztróban tartott szezonzáró olasz vacsorán. A Kerti Pad lelke, Dr. Juszku Kálmán hívott meg, talán azért is, mert a vacsora meghívott séfje éppen Magos Zoltán barátom volt.
A névadó Kerti pad
A Kerti Pad Gasztronómiai és Kulturális Közösség névadója Szőnyi István (1894-1960) festőművész 1943-ban, Zebegényben festett tempera képe.
A Kerti Pad Közösség (egy egyedülálló modell)
A Kerti Pad Gasztronómiai és Kulturális Közösségnek közel száz családja a tagja. Ők, több-kevesebb aktvitással, ám valami elképesztően zseniális rendszerhez csatlakozva, egészen izgalmas dolgot művelnek: a nyári szünetet és az év végi ünnepek környéki időszakot leszámítva, lényegében közös főzéseken vesznek részt, úgy, hogy mindenki a saját otthonában főz, de pontosan azt, amit a másik 25-30 család és az alapanyagok is pontosan onnan származnak, ahogy a recept is. A modell ugyan egyszerű, a kivitelezése azonban mégsem olyan könnyű. Kell hozzá egy elkötelezett szervező (Dr. Juszku Kálmán és segítői), kell, hozzá egy étterem (ez korábban az Atakám volt, ma már az Almárium Bisztro), s persze, kellenek hozzá a közösség aktív tagjai, akik rendszeresen összejönnek, találkoznak, megosztják egymással a főzésre vonatkozó gondolataikat, tapasztalataikat is.
- A hétvégi főzéshez, az előzetesen bejelentett igények alapján, egy professzionális éttermi konyhán állítják össze a recept szerint kimért alapanyagokat. A tagok ebből főzik meg a saját konyhájukban az ételeket. Az ételekről, s általában az aktivitásról a Facebook oldalukon is olvashattok. Ebből kiderül az is, hogy Közösség a minőségi gasztronómiával általánosabban, s mélyebben is foglalkozik. (Bővebb tájékozódás lehetőség a Kerti Pad honlapján.)
Olasz, magyar is jó barát
Az „Olasz, magyar is jó barát” elnevezésű nyár elejei szezonzáró rendezvényre Dr. Juszku Kálmán hívott meg, s ő volt az előadással fűszerezett borvacsora előtti borkóstoló lelke is. Az Orsolya Pince (Ostoros, Eger) néhány olaszrizlingjét kóstoltuk az elmúlt évjáratokból, s persze meg is beszéltük, hogy melyik tetszett inkább, s miért.
Az est meghívott előadója Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum itáliai/olasz történelemben és kultúrában szakértő főigazgatója volt.
Csorba László kiváló előadó, az időnként csapongó stílus pedig különösen közel áll hozzám, így aztán élveztem az előadást, s őszintén sajnáltam, hogy a vacsora kezdetéig rendelkezésre álló egy órában Szt. Istvántól, Károly Róberttől és Hunyadiaktól végül nem érkeztünk el napjainkig, leszámítva, hogy az előadás után, a Rómában hosszú éveket eltöltő Csorba László személyes élményeit is elmesélte a Kerti Pad névadó festményét festő Szőnyi István lányáról, a Rómában nevezetes „szalont” szervező Szőnyi Zsuzsáról.
A vacsora
A világ kicsi, mint tudjuk. A vacsora vendégséfje Magos Zoltán volt, aki Csorba Lászlót még abból az időből ismeri, amikor a római követségen dolgozott. Ilyen múlt után cseppet sem meglepő, hogy Magos Zoltán igen otthonosan mozog az itáliai konyhák világában, s ezt újra csak bebizonyította.
- Az ötfogásos borvacsora ételeiben Szicíliától északig, egészen fel, az osztrák határig fogták át Itália konyhaművészetét. A kalandozás ételei (köszönhetően Magos Zoltánnak) szerencsésen megőrizték az itáliai konyha bensőséges stílusát, mesterkéletlenségét. Magos Zoltántt az Almárium séfje, Molnár Tamás segítette. (Molnár Tamás az, aki a Kerti Pad hétvégi főzéseinek alapanyagok beszerzését, adagolását is irányítja, szervezi.)
Az előadást és a vacsorát követően kvízjátékra is sor került, ahol az olasz-magyar kapcsolatokról igencsak meglepő, soha nem tanult, hallott részletekre is fény derült. A közönség ezt a programpontot is jól fogadta, s lelkesen vett benne részt. (Velem együtt.)
A kvíz után olasz dalokat hallgathattunk.
A Kerti Pad Gasztronómiai és Kulturális Társaság szervezésében egy felettébb kellemes és mély hatást kiváltó este volt ez az Almárium Bisztróban. Köszönet a meghívásért!
- Az ételekről, s általában az aktivitásról a Kerti Pad Facebook oldalán olvashattok. Egyéb tájékozódás lehetőség a Kerti Pad honlapján.
Van olyan meggy, ami már szinte cseresznye, Sándor :). Csak azért, mert a merlot mártás cseresznyével, ha jól tudom, Zoli sajátja.
Az eredeti ételnévből idéztem. 🙂