FOGAS, gyöngytyúkleves, borjúnyak, túrótorta és a Balaton borrégió három borvidékének borai kerültek terítékre az uniós sportminiszterek tegnapi gála vacsoráján a Parlament Vadásztermében. A vendégek száma az átlagosnál valamivel kevesebb, alig több mint százhúsz fő volt. A borok, ahogy az előző néhány vacsoránál is, a Balaton borrégióból érkeztek.
A Balaton borrégióból ezúttal a Nagy-Somló, a Balatonfüred-Csopak és a Balaton-felvidék borrégiók boraihoz készültek az ételek, melyek megkomponálásánál továbbra is szempont volt, hogy az évszakra és a borrégióra jellemző hazai alapanyagokból készüljenek.
A díszvacsora borai és ételei
1) A bor: Nagy-Somló furmint 2008 (Györgykovács Imre, Nagy-Somló)
- A Nagy-Somlói borvidék egyedi sajátosságokkal ruházza fel az itt készülő borokat. „Isten ittfelejtett kalapja” a Somló-hegy egyik legértékesebb fajtája éppen a furmint, ez a ma már hungaricumnak tekinthető szőlőfajta. A szőlő a vulkáni hegy tetejéhez közeli, sziklák alatti ültetvényről származik. A szőlő gyümölcsössége mellett az ásványos, sós ízek is megjelennek. Hagyományos, hordóban erjesztett és érlelt, kiegyensúlyozott savakkal bíró, lecsengésében hosszú, autentikus kézműves bor.
A furmint ételeink mellé is kiválóan alkalmas. Beszélgetés ünnepi borának, vagy akár csak fröccsnek, meleg nyári napon, a furminthoz bátran fordulhatunk, mert a furmintok sokfélesége az ételek sokféleségében társra talál, s fordítva. Ehhez a borhoz „Fogasfilé sóban sült céklával mikro-salátával érlelt erdei gombákkal” előételt tálaltak. A fogassüllő (Sander lucioperca) egyike legértékesebb, s legtöbbre becsült halainknak. A Kárpát-medence síkvidéki vizeiben őshonos. Nagyobb, másfél kilogramm feletti példányainak fogas a neve, ez alatt süllő. A Balaton vízgyűjtő területén ötvennél is több halfaj előfordulását írták le és ebből legalább 30 ma is előfordul, ám közülük a mai napig a fogas számít a tó emblematikus halának. Húsa fehér, pompásan foszló, zsírtalan, elsőrendű, kevés szálkával. A hozzá adott cékla, só ágyon sült, ahogy az már régóta klasszikus készítési módja. A cékla földes karaktere izgalmas harmóniában oldódik fel a hal, saláta, s gombák összetett ízvilágában. A Balatoni borrégió furmintjához komponált nemes balatoni hal mellé a közeli Bakony hegységre jellemző erdei gombák is megjelennek a látványosan terített, színpompás előételben. Az étel jól illeszkedik a furmint egyediségéhez.
2) Az előételt „Gyöngytyúkleves zöldségekkel, szarvasgombával” követte.
A gyöngytyúk (Numida meleagris) Nyugat- és Észak-Afrika sztyeppés vidékein őshonos. Magyarországon a 13. század óta fordul elő kolostorokban, vadaskertekben, vagyis éppen attól az időtől kezdődően, amikortól a furmint is megjelenik. Húsa, levese nagyra értékelt, ahogy a belőle készült kiváló leves is, melyet változatos leveszöldségekkel fogyasztunk.
A leves ékessége, a szarvasgomba már régtől része a magyar gasztronómiának, s a 17-18. század óta nagy mennyiségben gyűjtik. A nyári szarvasgomba (Tuber aestivum) ma is jelentős mennyiségben fordul elő hazánk erdeiben, így a borrégió területén, s környezetében is, de más szarvasgomba fajok is, mint a leveshez adott fekete, szürkés belsejű, jó illatú téli szarvasgomba (Tuber brumale). A gomba kiváló, s mással össze nem téveszthető illata a gyöngytyúklevesnek is új dimenziókat ad. Némi furminttal is érdemes összekóstolni.
3) A bor: Szilénusz 2007 (Figula Mihály, Balatonfüred-Csopak)
- A görög mitológiában Szilénusz (Σειληνός) a bor istenének, Dionüszosznak a társa és nevelője. A bor készítése során a vidék hajdani hagyományai elevenítődtek fel, amikor a birtok legszebb területeinek szőlőit egy napon, együtt szüretelték, majd együtt is erjesztették. A csopaki és balatonszőlősi termőhely jellegzetességeinek kiemelése a bor készítésének elsődleges szempontjává vált. 50% olaszrizling, 25% pinot gris és 25% sauvignon blanc szőlők házasítása. Szép savak, magas alkoholtartalom, csekély maradékcukor jellemzik.
A borhoz készített főétel „Borjúnyak rakott zellerrel, petrezselyem infúzióval” volt. A borjúnyak hagyományos, amolyan hosszan készített fajta, ahogy családi ebédeken is találkozhatunk vele. A hús rakott zellerrel, grillezett zöldségekkel, pecsenyelével (jus) és zöldpetrezselyem infúzióval kertült a tányérra. A Balatonnak azon a részén is, ahol a Szilénusz szőlői teremnek, hajdan jellemző volt az állattartás. A valamikor honos, országosan jellemző háziállatok, mint a bivaly, szürke marha, racka, mangalica itt is előfordultak, s a völgyek szántóföldi művelését a szőlőhegyi állattartás jelentőségében megelőzte. Jó választás volt a borjúnyak, s a hozzá illő „házias” technológia. A hús, a zöldségek s a bor összetettsége szépen illettek egymáshoz.
4) A bor: Áldozói Zenit Főbor 2003 (Tóth Sándor, Balaton-felvidék)
- Az Áldozói Zenit Főbor késői szüretelésű bor, az eredetvédett, csúcsfekvésű Áldozó dűlő bora. 2002-ben a dűlő elsőként kapta meg az országban az eredetvédettséget. Valamennyi szőlőtábla a csúcsfekvések közé sorolható. Termő szőlőültetvények Az Áldozóhegyi dűlőben 5 hektár magyar nemesítésű (1951) zenit szőlőfajta található. A különleges zenit fajtából kellemes illatú, zamatokban gazdag szép savakkal bíró bor készíthető. A hagyományőrző „Főbor” elnevezés a 13. századig, a magyar Árpád-házi királyokig visszavezethetően az érett, késői szüretelésű, aszúsodott, aszalt gyümölcsös, édes borkülönlegesség neve. Másutt nem található sajátos zamatú magyar desszertbor.
A borhoz készített desszert az „Túrótorta körte habbal” nevet kapta. A túró (quark, kwark, kvarg, kohupiim, tvaroh, stb.) ugyan sokfelé előfordul, ám mégis hazainak, sokrétű felhasználása miatt magyarnak tekintett alapanyag, miközben mások számára is ismerős. A túrótortának sokféle változata akad, melyek közül nem egyet már a sajttorták között emlegetnek. Változatos formában elterjedt, akárcsak az Európa nagy részén kedvelt, évezredek óta ismert körte. A túró, a körte, csokoládé dísz és a bor meglepő, s egyszersmind izgalmas harmóniákkal ajándékoz meg bennünket. Jó elképzelés, szépen kivitelezett desszert,
A Parlament gálavacsorája megfelelt az elvárásoknak. Jól szervezett, rutinos és a részletekre is ügyelő volt. A borokhoz elképzelt ételek, a bor, s étel párok méltón képviselték a borvidékeket. (Séf: Pásztor Krisztián)
Csíki Sándor♣
Fotó: Kovács András eu2011.hu
Parlament konyhai csapatát Pásztor Krisztián vezeti.
Az ilyen konyhaművészet, bárhol megállja a helyét a világon. Gratulálok szép munka volt!
Köszönöm, Gábor!
Nagyon jól esik nekem is és a kollegáknak is az elismerő, dicsérő hozzászólásokat olvasni („cheflászlótól: ennek csak így van értelme”) és az építő kritikákat, megjegyzéseket is.
Köszönjük szépen és külön köszönet helyettesemnek Szántó Istvánnak, mester cukrászunknak Márkus Jánosnak, hidegkonyha vezetőjének Kasuba Lászlónak és akik még szervesen részt vettek a munkában Szabó Sándornak, Bencsik Eleknének.
Gratulálni szeretnék a csapatnak ! Gyönyörű munka !
A desszerten a csoki fantasztikus !
Minden elismerésem !!!
Ez egy jó csapat lehet !
Az előétel: Nagyon igényes,kimunkált kézimunka.
A leves: Biztos finom.
A főétel: Ötletes és az egyszerűségében szép.
A desszert: Igazi mestermunka.
Gratulálok a chefnek és a csapatának.
Külön gratulálok a cukrásznak, az átgondolt míves munkáért.
Külön köszönet Csiki Úrnak, hogy ilyen jó fotóst kért fel e megtisztelő feladatra, a képek stílusa és beállításai tökéletesen kiemelik az ételek karakterét.
Kedves H2O!
Igazán szívesen zsebelném be a dicséretet, azonban Kovács András a külügyminisztérium megbízott fotósaként van jelen a rendezvényeken, s lelkiismereteségéről, precizitásáról csak a legjobbakat mondhatom. A fotók még a rendezvény éjszakáján rendre megérkeznek, s másnap már szerkeszthetők is az írásba mind a blogon, mind az uniós honlapon (www.eu2011.hu).
Üdvözlettel:
Csíki Sándor
Gratulálok a chefnek a csapatához,nem mindennapi szakembereket kért fel a feladatra.
Így méltón lehet képviselni hazánkat!
Látszik,hogy ők nem csak a pénzért járnak be a munkahelyükre mint oly sokan.
Ötletes,munkaigényes,nagyon kigondolt, ételeket láthattunk.Nem spóroltak az idővel.
A desszert, ahogy mondani szokás „valóban feltette a koronát „.
Minden elismerésem.
/Gondolom ezt vezetőiktől is megkapták/.
Nem kell úgy beájulni tőlük.Ezek egy hétig mást sem csinálnak csak ezt.
Megtudnák milyen az igazi munka ha eljönnének hozzánk egy napra alacartra.
A virágoskertet nem is értem a leves az leves.Nem?A hús egész jó de biztos lehetett vele egyensúlyozni míg kivitték.A süti az tényleg jó.
Hol dolgozol, Peti?