CARISSIAKÁRÁSZTELKI PEZSGŐPINCÉSZET – „A 773 az évjáratos termékünk, ami mindig évjáratos lesz, ez a csúcs jelenleg. A másik két Magnum tételnél az az érdekesség, hogy nem feltétlen évjáratos pezsgőt akartunk készíteni csak 2018-ban még nem voltak reserved-boraink, így nem évjáratos tételként már szerepeltek a piacon. Tehát a Classic és a Rosé Magnum pezsgőink már voltak piacon, csak rövidebb érleléssel.”

Interjú Bereczki Csaba borásszal

 

  • Hatodik éve nyerő szériában van a Kárászteleki Pezsgőpincészet, a Carassia tételek sorra nyerik az aranyakat. 2024-ben a négyből négyet. 

Minden ilyen örömteli alkalom után egy kicsit csipkedjük magunkat, hogy most újra megtörtént, ismét nyertünk. Ennél jobb visszaigazolás nem kell arra, hogy jó úton járunk, mert a tételeink nemzetközi színvonalat képviselnek és a legrangosabb pezsgőversenyen megállják a helyüket. Bebizonyítottuk, hogy a szilágysági terroir-on nemzetközi fajtákkal dolgozva stabilan kimagasló minőséget tudunk elérni.  Champagne-on kívül is lehet champagne-i minőséget megmutatni. De mi nem egy kész, ottani mintát ültettünk át a kárásztelki dombokra, hanem próbáltuk a hely adottságait megismerni és minél szélesebb körből összecsipkedni a tudást. Nem tagadjuk azt sem, hogy van egy tanácsadónk, a Legras & Haas pincészet tulajdonos-borásza, aki kritikus pontokon szokott segíteni.

  • Többször említetted, hogy a pezsgőnél nagyon fontos a precizitás, a kémia alapos ismerete. Tudod még tovább fokozni a precizitást, van ebben potenciál?

Szoktam mondani, hogy a pezsgő egy kiemelten technikai bor. Borokra is igaz ez, de a pezsgőre fokozottan. Folyamatosan tanulunk, nagyon sok a változó, minden évjárat feladja a leckét, de éppen ebben van a borászok feladata, felelőssége- Évről-évre úgy rakjuk össze a tételeket, hogy kisimítsuk az évjáratok egyenetlenségeit, különbségeit és ennek eredménye a fogyasztó számára a felismerhető, mindig minőségi és precíz korty.

  • A négy nyertes közül melyiket emelnéd ki?

Mindegyiket szeretem. A 773 az évjáratos termékünk, ami mindig évjáratos lesz, ez a csúcs jelenleg. A másik két Magnum tételnél az az érdekesség, hogy nem feltétlen évjáratos pezsgőt akartunk készíteni csak 2018-ban még nem voltak reserved-boraink, így nem évjáratos tételként már szerepeltek a piacon. Tehát a Classic és a Rosé Magnum pezsgőink már voltak piacon, csak rövidebb érleléssel. De ezekből a palackokból félretettünk hosszabb, 60 hónapos, magnumos érlelésre és ezekből küldtünk ki a versenyre. Megnyerték az aranyakat és most a boltok polcaira kerülnek, így lett tulajdonképpen mindegyik 2018-as pezsgőnkből évjáratos tétel. A következő kiemelkedő egyben az eddigi legjobbunk, a 2021-es évjárat lesz és itt jön képbe a Blanc de Blancs Brut, a negyedik aranyérmesünk, mert alapborainak nagy része ebből a szüretből van. Nagy reményeket fűzök hozzá, mert ebből is különítünk el hosszabb érlelésre.

  • Akkor pár év múlva érdemes lesz figyelni az akkori CSWWC aranyérmeseit. Addig mik a tervek?

Végrehajtottunk egy telepítést, hét hektár chardonnayt ültettünk, így felkerekítettük a területet 30 hektárra. Ezzel közelebb kerülünk a mérethatékonysághoz, ezt még elbírja a pince. Idén májusban megtörtént a telepítést, 99 százalékos eredéssel – három év múlva már szüretelünk innen is.

 

(A sajtóanyag alapján szerkesztette: Csíki Sándor♣)