VÁLSÁGTORTA – Ahogy akad országtorta, évente ráadásul mindjárt kettő is, cukros és cukor nélküli, úgy a 1930-as évek nagy gazdasági világválságának (1929-1933) is voltak válságtortái és süteményei. Ezek a válságtorták a torták azon nagy családjába tartoznak, amelyet a Nagy Gazdasági Világválság alatt általánosan elterjedten sütöttek. A válság alatt a tej, tojás, vaj, cukor országonként eltérően ugyan, de hiányozhatott és hiányzott is a háztartásokból, s többnyire erősen meg is drágultak. A válságtorta receptek eredete a 19. századig és a még korábbi időkig nyúlik vissza.
Válságok – forradalmak, háborúk, járványok
A forradalmak, háborúk, járványok, válságok idején, általánosságban a krízis időszakokban a legkisebb kényeztetés is nagy szerepet kap. A torták, sütemények hamar felértékelődnek egy olyan időszakban, amikor a hozzávalók hozzáférhetősége jelentősen megcsappan. A sütemények, torták a békebeli boldog idők emlékeit elevenítik fel. A szerepük ezért különösen ilyenkor válik kiemelkedővé. A szükség és a hiány pedig számos érdekes receptet szül.
- A háborúk megteremtették a “háborús sütiket”, amelyeket leginkább gyümölcsökből, magvakból készítettek, ha akadt, a búzalisztet pedig a frontra küldték. Az I. világháborút követő nagy válság újra próbára tette a háziasszonyok kreativitását.
Ezeknek az időszakoknak a kihívása abból áll, hogy a lehető legkevesebb alkotórészből, a lehető legkisebb költségráfordítással miképpen lehet ehető, sőt ízletes tortát készíteni. A jegyrendszer eleve beszűkítette a hozzávalók számát. A cukor helyett sok országban elterjed a melasz, és a gyümölcsök használata.
- Jellegzetesnek számított a főzött mazsola szirup, amit mazsola, víz és fűszerek összeforralásával állítottak elő, s amitől sok sütemény, torta meglehetősen nedves lett.
A fahéj, szerecsendió, szegfűszeg, stb. használata is általánossá vált a tésztákban. Receptek tucatjai születtek ezekben az időkben és születnek ma is
Válságtorta – az 1930-as évekből
- Hozzávalók:
- 1 csésze barna cukor (vagy kristálycukor),
- 2 csésze mazsola,
- 2 csésze víz,
- 3/4 margarin (vaj),
- 2 teáskanál sütőpor,
- 1 teáskanál só,
- 1 teáskanál őrölt fahéj,
- 1 teáskanál őrölt szerecsendió,
- 1 teáskanál őrölt szegfűszeg,
- 3 csésze liszt (lehet gluténmentes liszt is)
Elkészítése:
- Melegítsük elő a sütőt 175°C-ra.
- Margarinnal (vajjal, olajjal) kenjünk ki egy tepsit, és lisztezzük be.
- Egy szószos serpenyőben keverjük össze a cukrot, mazsolát, vizet és a zsiradékot.
- Melegítsük fel, majd kevergetve 3 percig forraljuk, majd vegyük le a tűzről és hagyjuk lehűlni.
- Egy edényben keverjük össze a lisztet, sütőport, sót, fahéjat, szerecsendiót, szegfűszeget.
- Ha a mazsolás keverék lehűlt, adjuk a száraz keverékhez és jól dolgozzuk össze.
- Tepsibe téve, 175°C-on, 35-40 percig süssük.
- Könnyen kiszárad, ezért ügyeljünk a sütési időre és inkább többször ellenőrizzük.
TIPPEK
- Gyakori, hogy az előbbi receptben szereplő víz helyett és helyén erősre főzött kávé szerepel.
- Különféle magvak, mint dió, mogyoró is gazdagíthatják a tortánkat.
- A mazsola mellett/helyett a datolya is felbukkan.
- Számos receptben fordul elő a reszelt alma (a fenti mennyiséghez 1 közepes méretű alma elegendő).
- A sütőpor mellett akadnak receptek, amelyekben a sütőpor és szódabikarbóna 1:1 teáskanál arányú keverékét használják. Különösen a savasabb, almás változatoknál.
- Akad recept, ahol a margarin, vaj, esetleg zsír helyett olaj szerepel.
- Csokoládé darabok is belekeverhetők, vagyis minden, ami jobbá teheti, és akad a háznál, miközben a tojás és a tej hiányzik belőle. A csokoládét nem csupán darabokban adagolhatjuk a tésztához, hanem keserű csokoládét le is reszelhetünk. Az előbbi recepthez 1/2-3/4 csésze reszelt csokoládét számíthatunk.
- A vaníliaízesítés ugyancsak gyakorinak számít.
Csíki Sándor♣
VÉLEMÉNYED VAN? ÍRD MEG!