AZ ÚJ-ZÉLANDI zöld (pontosabban zöld-szegélyes), vagy zöldhéjú kagyló, bennszülött nevén a kuku, tudományos nevén a Perna canaliculus leginkább Új-Zéland öbleiben tenyésztve fordul elő, s innen kerül szerte a nagyvilágba, a boltok mélyhűtő pultjaiba. Ez a kagyló, túl azon, hogy könnyű elkészíteni, és finom is, számos, az egészség híveinek körében nagyra becsült tulajdonsággal bír. A zsírsavak egyedi összetételével büszkélkedhet, márpedig a zsírok – ellentétben az elmúlt évtizedek
katasztrofális hatású „egészségnevelésével” – jelentős szerepet játszanak egészségünk fenntartásában, ráadásul – ugyancsak az elmúlt évtizedek katasztrofális hatású „egészségnevelésével” ellentétben – nem a zsírtól leszünk „zsírosak”, elhízottak.
- Az új-zélandi kagylót (zöld kagylót) az 1960-as évek óta vizsgálják és számos, az ízületi gyulladást, porcokat valóban gyógyító, a fájdalmat enyhítő vegyületet fedeztek fel benne, vagyis tényleg egészséges, ezért aztán táplélék kiegészítőket is készítenek belőle. Évente tenyésztenek is ebből a kagylóból vagy 140.000 tonnát, ami azt jelenti, hogy az átlagos 1 kg-os kiszerelésből akad vagy 140 millió darab. Orbán András barátommal mi ebből egyet készítettünk el.
Gyógyító kuku héjában sütve
A kuku (zöld kagyló) talán sütve a legfinomabb. Az elkészítése pofon egyszerű. A félkagylókat tegyük sütőbe, a kagylóhéjakba tegyünk mogyorónyi vajdarabkát, diszkréten öntözzük meg olívaolajjal, sózzuk borsozzuk, esetleg reszelt sajttal is megszórhatjuk, s ízlés szerint zöld fűszereket is a kagylókra fektethetünk, majd a kagylóhúst a sütőben, fedett kerti grillben, mint itt is történt, 8-10 perc alatt készre sütjük.
A fotók remélhetőleg magukért beszélnek, így kár is többet mondanom, mint, hogy finom étel, egészséges alapanyag, amit érdemes is kipróbálni. A kagyló egyébként nem olcsó, ám többszöri alaklomra is elegendő mennyiséget tartalmaz, s ezzel válik végén mégis gazdaságossá.
Az előbbiek szerint elkészített gyógyító hatású, ízletes kuku, pirítóssal is kiváló, de magában is fantasztikus. A kagylóhúsra olvadt, pirult reszelt sajttal még inkább érdekes lehet, bár ekkor a kagyló íze kétségtelenül hátrébb szorul, amit persze nem mindenki fogad csalódással.
Milyen sajtra gondolsz? Ettem egyszer kagylót sajttal (Szent Jakab kagyló bőséges sajttal sütve) és nagyon rossz volt, pedig az a kagyló sokkal semlegesebb, mint ez.
Hapci: Semmi extra sajtra nem gondoltam. Mintha csak sajtos pogácsára szórnád, s amúgy is ráolvad/sül. 🙂