A TÖKÉLETES SÜLT CSIRKE következő receptje bizonyára sokakat elbizonytalanít majd. Ők lesznek azok, akik joggal gondolhatják, hogy „minek ez a sok macera, amikor enélkül is nagyszerű csirkét sütök”. Még az is lehet, hogy így van, azonban mindenképpen nézzétek meg, hogy Heston Blumenthal, a bonyolítás nemzetközi nagymestere, nem mellesleg a világ egyik legsikeresebb (és legjobb) séfje, milyen fogásokat vet be annak érdekében, hogy végül kijelenthesse: „ilyen a tökéletes, ropogós sült csirke.” Úgy készítve, tehetném hozzá, ahogy a kínaiak is sütik a kacsát
Tökéletes sült csirke (Heston Blumenthal receptje)
- 4-6 személyre
- Készítési idő: 48 óra
- Főzés: 270 perc
A sütés lépései a leírtak alapján a videón akkor is követhetők lesznek, ha az angol nyelv éppenséggel nem erősséged, de fakanalat azért már láttál. A módszer hosszadalmasnak tűnik és az is, és bonyolultnak is, pedig nem az. A előkészítés és sütés 4, a hazai háztartási gyakorlatban szokatlan, ámde egyszerű lépésből áll. Érdemes őket tanulmányozni, mivel önmagukban is hasznos eljárások.
1. lépés (brining):
- Eltávolítjuk a csirke szárnyvégeit (ebből majd „infúziót” készítünk).
- A csirkét 6 órára hideg, 8 s%-os sóoldatba (87 g só/1000 g víz) helyezzük.
- A csirkét kivesszük a sós vízből és tiszta, hideg vízben áztatjuk 60 percig úgy, hogy a vizet 15 percenként lecseréljük.
Megjegyzés: Ettől a marináláshoz sokban hasonlító eljárástól a csirke húsa szaftosabb lesz és sütéskor kevésbé szárad ki, ahogy a bal oldali ábrán a csirkemell súlyvesztesége is látható. Látható, hogy a pirossal jelölt, sóoldatban, majd tiszta vízben áztatott csirkemell őrizte meg leginkább a nedvességtartalmát. Heston Blumenthal itt ugyan nem említi, de a vízbe a sóval megegyező mennyiségű (-87 g/liter) cukrot is szokás tenni.
2. lépés:
- Egy nagy fazékban forraljunk fel vizet.
- Merítsük a forró vízbe a csirkét, és fedő alatt, hagyjuk benne 30 másodpercig.
- Vegyük ki a csirkét a forró vízből, tegyük jeges vízbe, hogy gyorsan lehűlhessen.
- Ismételjük meg újra.
- A csirkét konyharuhával szárítsuk le, majd takarjuk be tiszta konyharuhával és hagyjuk egy éjszakán át a hűtőszekrényben, 5°C hőmérsékleten, pihenni.
Megjegyzés: A forró vízben a csirke felszínén lévő baktériumok nagy része is pusztul, emellett a második lépés célja és értelme , hogy a csirke bőre majd szép ropogós lehessen. A jeges hűtés értelme, hogy a hús ne hevüljön fel túl mélyen, hanem leginkább csak a bőr legyen „hőkezelve” Ez ugyanaz a technika, mint amit a kínaiak alkalmaznak a ropogós kacsájuknál.
3. lépés:
- Melegítsük elő a sütőt 60°C hőmérsékletre (használjunk hőmérőt).
- A csirkét a sütőben 4 ½ órán át süssük .
4. lépés (ebben a fázisban legalább 3 lehetőségünk kínálkozik):
- Serpenyőben olajat hevítünk és a csirke minden oldalát 2-2 perc alatt aranybarnára pirítjuk.
- A csirkét 45 percig pihentetjük, majd a legmagasabb hőmérsékletre előmelegített sütőnkbe tesszük és aranybarnára sütjük.
- Csirkeszárnyakból, 100 g vajjal, magas hőmérsékleten, 5 percig hevítve, majd a hőmérsékletet csökkentve és a vajat gyöngyöztetve „infúziót” készítünk. A sült ízeivel telítődött vajat leszűrjük és az 1. verzió szerint, serpenyőben megpirított csirke húsába fecskendezzük., ahogy a következő videón Heston Blumenthal bemutatja.
- A köret (lásd videó):
- 12 sárgarépát sóval, borssal fűszerezve, 50 g vajban párolunk.
- 1 nagy fej broccolit 1 percre forró vízbe merítünk, majd azonnal lehűtjük (blansírozzuk), lecsöpögtetjük. Sózzuk, borsozzuk és 50 g vajban, közvetlenül a tálalás előtt néhány percig pároljuk.
„Heston Blumenthal itt ugyan nem említi, de a vízbe a cukorral megegyező mennyiségű (-87 g/liter) cukrot is szokás tenni.” Ezt elírtad:)
… a sóval megegyező mennyiségű. 🙂
Gondoltam. De hátha másnak nem egyértelmű.
Két apróság:
– a 8%-os só oldat elkészítéséhez 1 liter vízbe pontosan 80 g sót kell tenni, 87 g esetén 8,7%-os oldatról beszélünk,
-„braining” -ez agyalást jelenthetne brain=agy, a helyes szó „brining” ahogy ez a wiki oldalon ez található ahova a link mutat.
Kedves Drindrin!
– Sajnos téved, mivel: 1000 g víz + 87 g só = 1087 g
87/1087= 0,0800, ami azt jelenti, hogy 1000 g vízhez 87 g sót kell adnunk ahhoz, hogy az oldat a sóra nézve 8 súlyszázalékos legyen.
– Megfordítva: ha nem 87 gramm, hanem 80 gramm sót adok a vízhez, amint azt Ön javasolja, akkor a víznek már csak 1000 g – 80 g = 920 grammnak szabad lennie ahhoz, hogy az oldat a sóra nézve 8 s%-os maradjon. A szövegben azonban nem 920 g vízről van szó, hanem 1000 grammról (~1 liter), így aztán 87 gramm sót kell hozzáadni és nem 80 grammot.
– Beszélek angolul, mint az a fentiekből is kiderülhetett, ezért a „braining” és „brining” szavak jelentését is ismerem. Köszönöm, hogy az elírásra felhívta a figyelmem. Kijavítottam.
Ez bizony igaz. 87 g só jár 1 liter vízhez ahhoz, hogy 8 s%-os legyen. 🙂
s% = (oldott anyag gramm / oldat gramm) x 100
@Drindrin: Nem olvasta Sándor bemutatkozást fent? 🙂
És ropogós lesz a bőre? Érdekes megoldás mindenesetre 🙂
Igen, jó megoldás, a kínaiak régóta alkalmazzák.
Fűszerezést csak a köret kap? A húsnak elég a cukor-só keverék?
A melle valóban száraz, de ennyi pepecselés után még injektálni is?
Kíváncsivá tett, kipróbálom!