A MACARON finom, ez nem kétséges, de a bonyolultságát körbelengő mítosz még többé tette, mint egy kivételesen finom és változatosan készíthető mandulalisztes habcsók. De tényleg olyan bonyolult-e a macaron, mint azt hirdetik? Igen is meg nem is, de ha engem kérdeztek, akkor inkább nem, legalábbis nem ér fel az űrkutatáshoz szükséges technikai tudás összetettségével, vagyis, érdemes a konyhánkban is kipróbálni. Gyakorlatilag már az összes blog megírta, hogy miként is kell macaront készíteni, talán csak én nem, de megteszem, mert a macaron jó.
Svájci, koreai, japán és egyéb macaron változatok már léteznek, így hát éppen ideje ráhajtani az „echte magyar” macaron verzióra is, ami lehetne például baracklekváros, szilvalekváros, barakclekváros-barackpálinkás, szilvalekváros-szilvapálinkás, máklekváros és így tovább.
Egy macaron recept
- Hozzávalók:
- 1 csésze (240ml) porcukor
- 3/4 csésze (180ml) mandula liszt
- 2 szobahőmérsékletű tojás fehérjeéje
- 1 csipet borkősav
- 1/4 csésze szuper-finom cukor*
- ételfesték
- aroma kivonat
- Tojáshab (meringue) a töltelékhez:
- 5 nagy tojás fehérjéje
- 1,5 csésze (360 ml) porcukor
- 1 teáskanál vaníliakivonat
(*Megjegyzés: Szuper-finom cukor készítéséhez a kristálycukrot őröljük meg.)
Elkészítése: A sütőt melegítsük elő 160°C hőmérsékletre. valamennyi hozzávalót készítsük elő, válasszuk el a tojásfehérjét és hagyjuk szobahőmérsékleten. Konyhai robotgépben alaposan keverjük össze a porcukrot és a mandulalisztet, majd kétszer is szitáljuk össze. Szobahőmérsékleten verjük fel a tojásfehérjét, majd adjuk hozzá a borkősavat és lassan keverjük bele a szuper-finom cukrot is, majd verjük fel a tojáshabot, amíg kemény és fényes nem lesz (2-3 perc).
Finoman keverjük a habhoz az ételfestéket, az ízesítő aromát és a mandula és liszt keverékét. Óvatosan keverjük össze a hozzávalókat, amíg sima, fényes és enyhén ragadós nem lesz a massza. ha a formáját már megtartja, elkészült és habzsákba tölthetjük és sütőpapírral bélelt tepsire nyomhatjuk a macaront, ahogy a videón is látható, majd hagyjuk szobahőmérsékleten 35-40 percig állni. Ezt követően az előmelegített (160°C) sütőben 5-10 percig sütjük, amíg a felülete kellően szilárd nem lesz. A macaron nem barnulhat meg, ezért érdemes folyamatos ellenőrzés mellett sütni. Ha elkészült, kivessük a sütőből és hűlni hagyjuk.
A tojáshabhoz recepteket itt találhatsz, de mással is töltheted kedved szerint, s persze recept is akad még ezerszámra, mert a macaron igazi titka éppen ebben rejlik, a változatosságában, a színeiben, ízeiben.
- A macaron készítés évszázadok óta egyetlen, s legnagyobb titka, trükkje az, hogy tudjuk, meddig is kell az összetevőket keverni, de ez sem ördöngösség.
Imádom!
Hááát, bár természetesen nem űrkutatás komplikáltságú, és mindenképpen érdemes nekiugrani otthon is, de azért a cukrászati műfajok közül biztos, hogy a bonyolultabbak közé tartozik, és aki üzembiztosan készít szép és jó macaronokat, az előtt le a kalappal. Valóban érzékeny a keverésre, mind a meringue, mind a macaronage résznél, érzékeny a sűrűségre, a víztartalomra, a levegő páratartalmára és a sütési hőmérsékletre és időre (szerintem pl. a cikkben is említett egyfázisú sütés nem megbízható, nekem otthon nem működött). És akkor még mindig nincs megtöltve. 🙂
ehran: Abban, hogy nem dimenzionáltam túl a bonyolultságát és a buktatóit, akadt némi provokációs szándék is, elismerem, de leginkább csak biztatásnak szántam, hogy érdemes megpróbálni.
Azzal teljesen egyetértek. Szívjon más is, ne csak én. ;P 🙂
🙂
A képen látott ill.vásárolt macaron mitől ilyen szép szabályosan kerek???