A SPAGHETTI CARBONARA, lényegét tekintve, a tojásos nokedli oldalági rokona, ami egyben azt is jelenti, hogy a tojásos nokedli készíthető akár úgy is, mint a spaghetti carbonara. Csupán annyi a teendőnk, hogy a spaghetti helyett nokedlit, vagy mást, például spetzlit (Spätzle), nudlit használunk. A speghetti carbonara szerepelt már. Ezt ettem az Etna kapujában (Nicolosi), Rick Stein is készítette.
Most a tévéből jól ismert Gary Rhodes merül el a spaghetti carbonara készítésének rejtelmeiben. Érdemes megnézni, mert jó.
Spaghetti carbonara (Gary Rhodes)
Az étel pofon egyszerű. Spagetti, olasz bacon (pancetta) tojás, pecorino sajt, só, bors kell hozzá. A vékonyra szelt, érlelt, húsos olasz szalonnát, a pancettát serpenyőbe tesszük, ropogósra sütjük, majd a serpenyőből kivéve, félretesszük. A következő lépés a tészta elkészítése, főzése. Amíg a tészta fő, előkészítjük a tojást és sajtot. Egy egész tojáshoz adjunk plusz egy tojássárgáját. A tojásba keverjünk reszelt pecorino sajtot. Egy egész tojáshoz és egy tojássárgájához 3 púpozott evőkanálnyi reszelt pecorino sajtot számítsunk. A tojás, sajt keverékét frissen őrölt fekete borssal ízesítjük.
Az al dente főtt tésztát a pancetta-zsíros serpenyőbe tesszük, s némi főzővizet is adunk hozzá. Ezt követi az étel elkészítésének kritikus része, amitől azonban különösebben nem kell félni. A tojásos keveréket a tésztára öntjük és gondosan elkeverve, nem túl hosszú ideig főzzük. Sajttal is bőségesen megszórjuk. Tetején ropogós pancettával tálaljuk.
Milyen egyszerű, ám mégis míly fenséges a szénégetők spagettija 🙂
Gyerekkoromban a tavasz első üzenete volt a tojásos nokedli fejessalátával. Akkor még voltak évszakok, nem lehetett bármikor, bárhol akármilyen zöldséget (gyümölcsöt) beszerezni mint ma – volt is becsületük 🙂
Szeretem a spagetti carbonarát. Ez az igazi nem a tejszínes, amit zacskóban a boltban lehet kapni.
Adalékok a carbonara tudományhoz:
1.) Olasz üzletfeleim szerint
… „ha össze akarsz ugrasztani két olasz szakácsot, kérdezd meg tőlük, hogy melyik az igazi olasz carbonara recept, és mi az eredete?”
…. a spagetti a’la carbonara elnevezésnek ugyanis nincsen köze:
• sem a szénégetőkhöz,
• sem a carbonari mozgalomhoz,
• sem a borshoz.
Az elnevezés eredete, szerintük, a nápolyi „San Giovanni a Carbonara templomhoz” fűződik. A templom régen, a város falain kívül volt. Mellette tárolták, és égették el, a városban összegyűjtött szemetet. A szemétből élő szegények részére, az Ágoston-rendi szerzetesek egy konyhát tartottak fenn. Az itt főzött spagetti receptje kapta azután a spagetti a’la carbonara nevet, bizony sonka nélkül.
2.) Az olasz humor szerint, (a carbonarik jelmondatában a farkas és a bárány szavakat átírva) a ROSSZUL megfőzött spagetti:
„a vendég által halálra üldözött szakács bosszúja”.
(vendég/farkas, és a szakács/bárány szavak felcserélésével.)
3.) Megtörtént hogy az egyik étteremre, amelyik nem megfelelő minőségű spagettit szolgált fel, a nápolyi diákok egyszer ki is tűzték a kék-piros-fekete zászlót, (a carbonari mozgalom zászlóját) utalva az átírt jelszóra.
(Mi scuso.)
Úgy látom, többen posztolnak itt Csíki Sándor néven! Mert aki hétfőn az elhízásról elmélkedik (ráadásul, másokéról), ugyan azzal a testtel, ugyan azzal a lélekkel nem fog kedden a spaghetti carbonaráról írni! Álljon a sötétben bujkáló a nyilvánosság elé, lesz, aki a szájától és spagettitől megvont tojással megdobálja! 😉
A világ sokszínű. 🙂
Ha már ilyen jóízű ez a reggel, közreadom saját fejlesztésű Fettucine Alfredo receptemet, amit Fettucine Alfredo Kuthi néven szoktam főzni barátaimnak:
Ragut készítek vajon megpárolt, kockára vágott főtt, füstölt tarjából és szeletelt gombából (lehet vegyesen erdei is), párolás után tejszínnel öntöm fel, fűszerezem olasz fűszerkeverékkel, sóval, őrölt borssal és szerecsendióval, majd reszelek bele parmezán sajtot, hogy összeolvadjanak, mint két szerelmes. Tésztának zöld metéltet (spenóttal gyúrt) használok. A kettőt a ragus serpenyőben egyesítem és mindenki tehet hozzá parmezánt a saját tányérján, ha akar. Akarni szoktak.
Alfredo éppen tegnap jutott eszembe, már csak ezért is köszönöm a kommentet. 🙂
Kuthi Csaba: hihi, Csaba, emlékszel még a gyorskötözőre? Mondom a kódot: Max.
Szegény Sándor, már megint munkát adok… velem csak a baj van, mindig-mindenhol… 🙂
@Mackóúr, Elmélete téves. Javaslom hogy feküdjön be egy hétre a Lipidologiai oszályra. (A Szt Imrében kiemelt hotelszolgáltatás is van. ) Ott a 600 kcal/nap étkezést követő vizsgálatok után, amikor megkapja a javaslatokat az 1500-1600 kcal/nap beállásra, a megengedő egyszer-egyszer közbeiktatható ételek között szerepel egy kis adag spagetti is.
Az ott szerzett tapasztalatom szerint: „A nem szeretem ételek és a szeretem ételek között a különbség nem több, mint 24 óra.”
Der Alte: Ha szerencséje van, akár 800 kcal/nap is lehet a hatszázasból. 🙂