A BODZA PEZSGŐ – A bodza pezsgő, bodza szörp, majd a későbbiek során, ha a bodza termése is beérett, a bodza bor, bodza lekvár különösen a tőlünk északabbra élők körében népszerű. Ők tán jobban megbecsülik a természetnek ezeket az ajándékait is.
A bodza pezsgő kellemes nyári ital és készítése igazán jó szórakozásnak számít.
A Fekete bodza (Sambucus nigra) és a Gyalog bodza (Sambucus ebulus) is jól ismert hazánkban. Közülük inkább a Fekete bodza virágját, termését hasznosítjuk. A már említettek mellett a bodza virágjából gyógytea is készül, termését élelmiszer festékként használják, s virágját sörtésztába bundázva is fogyasztják.
Bodza pezsgő recept
A céklabor készítéséhez hasonlóan a bodza pezsgőnek kisebb eltérésekkel többféle receptje is él, ám ez a lényegen nem változtat, vagyis azon, hogy a cukor erjedéséről, fermentációjáról van szó, és attól lesz pezsgő, hogy a szén-dioxid erős palackba zárva várja, hogy buborékok formájában felpezseghessen az italban. A bodza mindehhez leginkább népszerű és kedves illatát, zamatait adja.
A bodza virágzatának gyűjtése: A gyűjtéshez a napsütéses déli, kora délutáni órák a legalkalmasabbak. A bodza növényt tiszta, üde környezetből gyűjtsük, s ne forgalmas autóút széléről, láthatóan szennyezett talajú vidékről, gyümölcsösök környékéről, ahol a permetezés veszélye is fennállhat. A bodzapezsgő (szörp, bor, tea) készítéséhez mindig egészséges, friss, fiatal virágzatot gyűjtsünk. Barna, láthatóan öreg virágok nem legyenek rajta. A virágzatot közvetlenül az elágazások kezdeténél csípjük le a növényről, s ne nyomjuk össze, ne tároljuk lezárt műanyag zacskóban, ahol befülledhet. A gyűjtött virágzatokat frissen, a legrövidebb időn belül használjuk fel.
- Hozzávalók:
- 15-20 db méretes virágzat,
- 4 db citrom,
- 2 ek. (30ml) fehér borecet,
- 700g kristálycukor.
- Elkészítése:
- Forraljunk fel 4 liter vizet, majd öntsük egy nagy edénybe.
- A meleg vízhez adjunk 2 liter hideg csapvizet, így összesen 6 liter víz lesz az edényben.
- A vízbe keverjünk 700g kristálycukrot és oldjuk fel.
- Tegyük bele a bodzavirágzatot úgy, hogy lehetőleg minél kevesebb szárrész kerüljön a lábosba.
- Adjunk a vízhez 2 evőkanál (30ml) fehér borecetet és 4 megmosott citrom lereszelt héját. Az edény tartalmát alaposan keverjük össze és fedjük le fedővel.
- Másfél-két nap elteltével az edény tartalma erjedni kezd (borélesztővel a folyamat segíthető). A folyadékot további 4-5 napig erjesszük, majd szűrjük le.
- Töltsük vastagfalú, erős, jól záródó csatos üvegekbe.
- Hűvös helyen tároljuk, akárcsak a valódi pezsgőt. Hónapokig eláll.
- Jól lehűtve, esetleg jégkockával, citromkarikával szolgáljuk fel.
Tippek: A bodza pezsgő készítéséhez a reszelt citromhéj mellett reszelt narancshéjat is adhatunk (2-2 db). A borecet helyett borkősavat is használhatunk (a fenti mennyiséghez 30 g), vagy a citromok levét is belefacsarhatjuk (2 db).
Csíki Sándor♣
Mi a citromot karikára vágva tesszük a lébe, s a végső ízét borkősavval állítottuk be – a borecet jobb megoldásnak tűnik.
A virág és a bogyók (lekvár is) a hűléses, hurutos megbetegedések kitűnő ellenszere, de … Vigyázat! vízhajtó anyagokat is tartalmaznak, ezért hosszabb utakon ne ez legyen hűsítő italunk! 🙂
Szörpben a bogyóját nem kedvelem – vagy csak nem ittam még jót – de lekvárban, pláne mondjuk felesben körtével keverve zseniális.
Jól hangzik ez a pezsgő recept is, köszi!
A pezsgő nagyon finom, ami megmaradt. Sajnos a tárolás alatt 2 db üveg „szétrobbant” ,az üveg szilánk darabok a szomszédos konyhában is megtalálhatóak voltak, sőt a függönyben is „beleállt”, amit el is hasított. Erről senki nem írt és ezt hiányoltam is. Szerencsére senki nem tartózkodott a közelben, komoly baleset is lehetett volna.
üdv.: Erzsi
Én erősebb falú műanyag ásványvizes flakonban tároltam, a jó hidegre állított hűtőben. Kitöltéskor habzott fel igazán, amúgy hetekig állt. Az üveg ez esetben rizikósabb, de ha jól választunk, akkor nincs baj, gondolom, hisz a pezsgő is üvegben van.
Nagyon kellemesen kijön a bodzavirág muskotályos íze, és sokkal kevésbé édes, mint a szörp. Szóval igazán frissítő nyári ital.
Én véletlenül 😉 csináltam, így sem borecet sem borkősav nem volt benne, simán túlérett bodzaszörp volt, én bodza sörnek neveztem el, szinte semmi alkohol tartalma nem volt, de ez lett a kedvenc, megelőzve a szörp változatot.
Gyerekkoromban, mikor elköhhintettük magunkat, nagymamánk hozta legendás cserépedényét és választhattunk: vagy bekapunk egy kávéskanálnyi bodzalekvárt, vagy kenyyérre kenve esszük meg. Ez a lekvár kocsikenőcs állagú (sűrű, fekete) volt, s mi gyerekek, mint a gyógyszert illett nagyon nem szerettük 🙂