CITROMOS malacpástétom sós citromhéjjal, tavaszias zöldborsó krémleves izgalmas zsályahabbal, tanyasi gyöngyös mellehúsa kifli burgonyával és paprika raguval, valamint egy szerény hangzású, ám annál mélyebb tartalmú desszert, a csokoládétorta fügével. Megannyi íz, elképzelés, technika és technológia egy cél érdekébe állítva. Ez is egy igazán mozgalmas hét a magyar uniós elnökség sűrű programjában. A Versenyképességi Tanács tegnapi informális ülése ma is folytatódott. A kutatás-fejlesztésért felelős
miniszterek után a versenyképességet döntően befolyásoló iparpolitika gazdái tanácskoztak. Tizenkettedikén, kedden este a delegációk tagjainak a Budavári Palotában, a Magyar Nemzeti Galériában terítettek. A díszvacsora a magyar festészet ismert műveinek közelségében, pompás építészeti környezetben zajlott.
A Magyar Nemzeti Galéria önálló múzeumként 1957 óta működik. 1975-ben költözött a Budavári Palotába. Gyűjteménye ekkor a Szépművészeti Múzeum Régi Magyar Osztályának anyagával is bővült. A Magyar Nemzeti Galéria a 11. századtól egészen napjainkig mutatja be a magyarországi művészet teljes történetét.
A buszokkal érkező vendégeket a múzeum épületében Chateau Vincent Prestige Brut 2005, hagyományos eljárással készülő pezsgővel (Garamvári Szőlőbirtok), narancslével, ásványvízzel (Theodora) és ízletes üdvözlő falatkákkal kínálták.
A vacsora vendégeinek Oláh Vilmos, sikeres és világszerte elismert hegedűművész és zenekara adott színvonalas műsort. A vacsora borait Gál Helga elnökségi sommelier mutatta be a díszvacsora vendégeinek. A borok a Pannon borrégióból, a Villányi és Szekszárdi borvidékről érkeztek. A Pannon borrégió a Duna, a Dráva és a Balaton által határolt dombvidéken négy borvidéket foglal magába. Ezek együttes területe mintegy 29.000 ha, amelyből 9.000 ha a termőterület. A Pannon borrégió területén kiváló minőségű fehér és vörösborokat egyaránt termelnek.
A vacsora borai és ételei
1) A bor: Noblesse Serena 2009 (Malatinszky Csaba, Villány)
- Ellenőrzött hőmérsékleten, acéltartályban, reduktív technológiával erjesztett új fehérbor, amelyhez a szőlő részben már ma is organikus művelésű ültetvényről származik Chardonnay (55%), rajnai rizling (40%) és muscat ottonel (5%) házasítása. Illatában virágillatok, árnyalatnyi citrussal. Vibráló friss savak, finom mineralitás, hosszú lecsengés jellemzik. Jól kiegyensúlyozott és strukturált bor, a sauvignon blanc felismerhető és kedves jegyeivel.
Az előétel: Citromos malacpástétom, galambsalátával. A bőrös malachúst konfitálták, pépesítették, vajjal, sózott citromhéjjal ízesítették, ék alakú formában dermesztették, majd szeletelték. A malacpástétomhoz citrusos vinaigrette került. A hajdani Mezopotámiában feltalált olaj és ecet keveréke kezdettől fogva népszerű. A mai franciás vinaigrette a történelem során igen sokat finomodott és változatosabbá is vált, mint korai ősei. Az előétel nagyszerű mártása lime, citrom, narancshéj, citromlé, olívaolaj, só és bors felhasználásával készült. A malacpástétom teltségét üdítően oldotta a pikáns citrusos ízvilág, emellett a sóban tartósított citromhéjjal, s a borral is összekapcsolódott. Szép étel, különösen a lime és citrom, a sós, savanyú, édes és keserű harmóniájában értékelve, amit a sült malachús egyéb komponensei tovább gazdagítottak.
2) A leves: Zöldborsó krémleves zsályás tejhabbal.
A zöldborsó, más néven cukorborsó (Pisum sativum) régóta termesztett kultúrnövény, Magyarország legnagyobb területen művelt zöldségféléje. Szántóföldi termesztése a Tiszántúlon, de a Pannon borrégió területén is jellemző. A borsó szó ótörök eredete ugyanakkor arra is utal, hogy eleink már a korai időkben is ismerték és fogyaszthatták. Ízletes, tápláló, a burgonyát megközelítő kalóriaértékű növény. Pillangósvirágú rokonaihoz hasonlóan magas fehérjetartalmú alapanyag.
A zöldborsó krémleves a krémlevesek szokásos technológiájával, pürésítve készült. A zsályás tejhabhoz zsályával főzött tejet beforraltak, majd az így készült zsályás redukciót lecitinnel habosították, s a habot a levesre kanalazták. A zsálya kellemes és izgalma s íze a zöldborsó krémleveshez is illett.
3) A bor: Kékfrankos reserve 2007 (Takler Pincészet, Szekszárd)
- A Szekszárdi-dombság keleti oldalán találhatók az itteni bort leginkább híressé tevő dűlők. Területe mintegy 6.000ha. Ennek valamivel kevesebb, mint a fele termőterület. A vidék éghajlata kiegyenlített, mérsékelten kontinentális. A szőlőhegyek talaja többnyire agyag és homokkő, helyenként 20-30 méter vastagság lösztakaróval. A kékfrankos egyike a legnagyobb területen termesztett fajtáknak. Szeder, erdei gyümölcsök, kávé, kellemes bőrösség ízét adja. erdei gyümölcsös ízt. Ez a 2007-es kékfrankos reserve idősebb tőkékről, válogatott dűlőkből származó, szigorú hozamkorlátozással készített, vastag, mediterrán karakterű vörösbor. Nagytestű és komplex. 16 hónapig érett 500 literes új, finoman pörkölt tölgyfahordókban
A főétel Tanyasi gyöngytyúkmell kifli burgonyával, fokhagymás paprika raguval. A gyöngytyúk ártákes, szép küllemű madara a magyar baromfiudvaroknak. A magyar parlagi gyöngytyúk védett baromfifajtáink közé tartozik. A parlagi gyöngytyúkhoz hasonlóan az egyéb magyar fajták is leginkább a tanyavilághoz, az Alföldhöz kötődnek, mint a hortobágyi kékesszürke gyöngyös is.
Az Afrikában őshonos sisakos gyöngytyúk (Numida meleagris) már a korai időkben, az ókorban is előfordult Európában, hogy aztán a 15. század portugál Afrika-expedíciói révén ritkaságként bukkanjon fel újra, többek között Mátyás király asztalán is. Érdemes megjegyezni, hogy a korabeli gyöngytyúkot sikeres félreértések sorozatán át a kései utódok pulykaként határozták meg, azt állítván, hogy Mátyás pulykát evett. Ez a tévedés mind a mai napig tartja magát. Nos, ha Mátyás pulykát nem is ehetett, evett helyette gyöngytyúkot, ahogy a díszvacsora szerencsés résztvevői is. A szeletekre vágott olajjal, sóval, borssal készített gyöngytyúkmell ezúttal a legklasszikusabb módon, sütőben készült. Hozzá ízletes, főtt, vajban megforgatott petrezselymes kifli burgonya a köret, rafinált fokhagymás paprika raguval. A raguhoz turmixolt piros húsos paprikával dúsított zöldség alaplevet beforraltak. Ebbe került háromféle (piros, zöld, sárga) sült kaliforniai paprika kockázva, valamint a fokhagyma. A fokhagymát előtte háromszori friss tejben kiforrázták, hogy a gerezdek csupán mérsékelten fokhagymásak legyenek.
4) A bor: Elysium 2007 (Tiffán Ede és Zsolt Pincészet, Villány)
- Magyarország legdélebbi borvidéke a Villányi-hegységben fekszik. Területe 4.500 ha, ennek azonban csak kevesebb, mint a fele termőterület. Éghajlata mérsékelten meleg és csapadékos, szubmediterrán jellegű. A hegység lejtőinek meszes, agyagos, néhol homokos-löszös talaja és éghajlati adottságai kiemelkedően kedvezőek a szőlőtermesztéshez, amit borai is ékesen igazolnak. A latinos Elysium a görög mitológiában a földi paradicsom, a béke szigete, az istenek kedvenceinek, a hősök lelkének lakóhelye. A bor Villány híres dűlőjéből, a csak dél irányban nyitott, másfelé zárt katlanból, az „Ördögárok” dűlőből származik. 100% dűlőszelektált merlot. Az október közepi szüret után az erjesztés acéltartályban, négyhetes héjon tartással történt. Ezt 16 hónapos érlelés követte első és másodtöltésű francia tölgyfahordóban. Nagy potenciálú, feketébe hajló, gránátvörös színű, a fajta illat és zamatjegyeit gazdagon felvonultató bor. Gyümölcsösség, finom tanninok, elegáns savak, egyensúly és hosszú lecsengés jellemzik. Pannon csúcsbor.
A desszert az egyszerű nevű, ám annál összetettebb Csokoládé torta fügével. A torta egy étcsokoládés Sacher-torta alappal indul. Ezt csokoládékrém (ganache), tonkabab hab, s fehér csokoládé hab (mousse) követi. Ez utóbbiban ropogós, csokoládés ostya is rejtőzik. A torta tetején kakaódarabok, marcipán masni és kandírozott ibolyaszirmok. A torta mellé ragyogóan elkészített füge került. A fügéhez a cukrász karamellt csillagánizzsal, citrommal, vaníliarúddal, feketeborssal ízesített, majd beforralt. Ehhez epervelőt adott, majd a keveréket újra beforralta. Végezetül a redukciót balzsamecettel is ízesítette. Ebbe került füge. A gyümölcs megérte a fáradságot, ahogy a desszert is. A borhoz is jól illett.
- A desszert után, a kávéval Ágyas Birs Pálinkát (Bolyhos és Fia, Újszilvás) is felszolgáltak. Friss, üde, intenzív gyümölcsillatú pálinka, érett, egészséges, magas cukortartalmú gyümölcsből, 6 hónapig tartályban és fahordóban érlelve. Palackozáskor aszalt birs került az üvegekbe, amelyekben a pálinkát még újabb 5-6 hónapig érlelték.
Csíki Sándor♣ – eu2011.hu
Fotó: Kovács András
grat a fotósnak 🙂
kifli burgonyát nem pucolunk
gyorsfagyasztott zöldborsóleves, nesze neked szezonalítás
füge? ilyenkor?
Szépek az étkek, jók a fotók!
Néhány megjegyzés azért elkel. A zöldborsó színe meghalt a magas hőkezeléstől. Kivédhető felhasználás előtti blansírozással. A lecitin felesleges adalék, a zsíros tej, vagy tejszín rúdmixerrel remek, kemény habot eredményez.
A szezonalitás inkább a medvehagyma és talán már a kucsmagomba használatát igényelte volna.
A desszert nagyon vonzó és trendi, kár, hogy egyetlen alkotóeleme sincs jelen a hazai kínálatban.
Óriási kihívás lehet ebben a tempóban menüket alkotni és prezentálni, gratulálok az alkotói teamnek!
Kedves Cheflászló!
Te kb az összes eu-s vacsit fikázod. A kifli burgonyát protokoll rendezvényen megpucoljuk és kész.
azt nem értem mivel pucoljátok azt és miként?! szakmai szegénységnek tartom, nem hozzáértésnek.
világban mindenhol elfogadott, hogy nem pucolt. konfitált jobb esetben friss növényekkel.
pucolni szinte fizikai képtelenség. kár neked, hogy nem értesz hozzá.
a fótót jobban megnézve, inkább sima burgonyára saccolnék
Ezek is csak politikusok, ezeknek mindegy mit esznek. Foglalkoznak e ezek azzal, hogy füge épp terem e ilyenkor Európában? Ezeknek a vacsoráknak egy értelme van, hogy az asszonyt/szeretőt el tudják vinni külföldre állami pénzeken.
Csatlakozom Sance-hoz: kár beléjük ennyi jó étel. 🙂
Egyszer például ehetnének kiszállítós pizzát a Don Pepéből. Azon aztán lennének szezonális alapanyagok bőséggel.
értem. akkor én is így állok hozzá. azt hittem ezek mind élesbe menô kulináris virgonckodások, csupa elképzelhetetlen csúcsgasztronómiai habitussal, gasztrosznobos bemutatkozásokkal. Élesbe, mint az új gasztróvonal.
De nem. Értem.