POSÍROZOTT HARCSA, Újházi tyúkhúsleves, majd egy izgalmasan ismerős, s mégis új főétel, mangalica paprikás krumplival, desszertnek pedig egy pompás hazai kecskesajt körtekaramellben. Leltárba szedve alig néhány sor, egy mondat, ám a borok, s az ételek érzékiségétől kiteljesedve mindez már a lélekre is ható színes mikrokozmosz.
Az Európai Unió védelmi miniszterei, s a delegációk tagjai február 24-én, csütörtök este a Hősök terén, a Szépművészeti Múzeumban találkoztak. A vendégek száma ezúttal az átlagosnál magasabb, a háromszáz főt is meghaladó volt, s már az asztalok elrendezése is jelezte, a miniszterek nem csupán vacsorázni ültek össze.
Az érkezőket falatkák és pezsgő fogadta, majd a Honvéd Táncszínház adott a Kárpát-medence néptánc kincséből koreografált nagysikerű műsort.
A borok ezúttal is a nagyszerű Balaton borrégióból érkeztek. A régióhoz a tó északi és déli partján, valamint tőle nyugatra, összesen hat borvidék tartozik. Ezek együttes területe mintegy 33.000 ha, melynek egyharmada a termőterület. Vulkáni kúpok, szelíd dombok, különleges mikroklimatikus zónák, egyedi borokat termő terroirok, melyek elsősorban a fehérbor termelésének kedveznek, különlegesen szép és izgalmasan egyedi borokat ajándékozva a borkedvelőknek.
A vacsora borai és ételei
1) A bor: Somlói Juhfark cuvée 2009 (Laposa Pincészet, Nagy-Somló)
- A nevezetes Nagy-Somlói borvidék egy hajdan sommal sűrűn benőtt 431 m magas vulkáni tanúhegyről kapta nevét. Vulkánikus talaja, a pannon homokkal, s lösszel keveredő bazalt és bazalttufa egyedi sajátosságokkal ruházza fel az itt készülő borokat. Hagyományosan fehérbor termő terület ez is, melynek 16 százalékán egy ősi magyar-osztrák fajtát művelnek. Ez a szőlőfajta a juhfark (Lämmerschwanz), mely nevét a juh farkára emlékeztető, hosszú, hengeres fürtjéről kapta. A fajta a legkisebb hazai borvidékkel, a Somló-heggyel forrt össze, s itt éri el a legjobb minőséget. Borainak különleges tulajdonságait dicsérve a somlói juhfark a „nászéjszakák bora” már évszázadok óta. A szüret éve, 2009 különösen kedvezett ennek a különleges fajtának és a magas savval és mustfokkal szüretelt szőlőből hosszú ízérzetű, mély zamatú, szép száraz bor termett. A bor a vidékre jellemző két szőlőfajta, a juhfark és az olaszrizling házasítása (cuvée). Egyedi, másutt nem ízlelhető bor, kiváló terroir jegyekkel.
Ehhez az egyedi borhoz az előétel: „Céklával posírozott harcsa hagymazselével”. A posírozás kiváló és egészséges főzési eljárás az olyan gazdag húsú halak készítéséhez is, mint a hazánkban is őshonos európai harcsa (Silurus glanis), mely a Kárpát-medence folyó és állóvizeiben, így a Balatonban is gyakori. A halak készítéséhez régóta elterjedt csendes, gyöngyöző főzés (posírozás) ebben az esetben vákuum alatti (sous-vide) alacsony hőmérsékletű technológiával ötvöződik. A hal céklalében főtt meg, külső részein díszesen megszíneződve a főzőlétől. A színtelen hagymazselé pohárban kerül a hal mellé és a zselatinnal készült zselé ízét friss snidling tette tavasziassá. Hal, cékla, hagyma, snidling, s bébi zöldségek, színpompás, egészséges, ízletes összetevők.
2) Az előétel után „Újházi tyúkhúsleves” következett.
A korábbi vacsorák krémlevesei után az uniós elnökség díszvacsoráin megjelentek a magyar konyhát jól tükröző húslevesek is, ezúttal pedig az egyik legnépszerűbb, az Újházi tyúkhúsleves. Az emblematikussá vált Újházi tyúkhúsleves (amit ortodox nézet szerint kakasból illik főzni) névadója Újházi Ede (1844-1915) színművész, aki nem sokkal a jobbágyfelszabadítás előtt született Debrecenben, s az első világháború első évében hunyt el Budapesten. Élete így éppen a ma ismert, s emblematikusnak tekintett magyar konyha kialakulásának, s széleskörű elterjedésének idejére esik. Arra az időre, amikor a tyúkhúslevesek a lakodalmi étel rangjára emelkednek.
A tyúkhúsleves népszerűsége az idők során olyannyira megnőtt, hogy a lakodalmi menükben a 19. század végére, 20. század elejére kiszorította az előző évszázadban még egyeduralkodó marhahúslevest. Az egyszerű hangzású „tyúkleves” a 20. század második felére már a vendéglők polgári világát idéző nosztalgikushangzású „Újházi” tyúkhúslevesként lett az ünnepi menük fogása.
Ebben az egy ünnepi ételben, mint cseppben a tenger, benne van az elmúlt háromszáz esztendő gasztronómiai története, a 18. századi főúri asztaloktól, a 19. század közepi vendéglők közönségén át a 21. század elejének városi, falusi lakodalmáig. Jó és üdvözlendő választás volt ez a gazdag leves.
3) A bor: Szilénusz 2007 (Figula Mihály, Balatonfüred-Csopak)
- A bor névadója a görög mitológiában Dionüszosznak, a bor istenének társa és nevelője is egyben. E borral a Balatonnak erre a vidékére korábban még oly’ jellemző hagyományok elevenítődnek fel, amikor a legszebb termőterületek szőlőit még egy napon, együtt szüretelték, majd a szüretelt szőlőt együtt is erjesztették. A Szilénusz Csopak és Balatonszőlős olaszrizling (50%), szürkebarát (25%) és sauvignon blanc (25%) szőlőinek együtt szüretelésével, majd másodtöltésű 225 literes hordóban történő együtterjesztésével és nyolc hónapig tartó érlelésével készült. Ezt követte a palackozás, majd a palackban érlelődés, egészen máig. A bort szép savak, magas alkoholtartalom, csekély maradékcukor jellemzik. Nem csupán a fajtáknak, hanem a múlt és jelen szellemiségének is harmonikus ötvözete ez a bor.
A borhoz készített főétel a „Mangalica tarja paprikás krumplival” volt. Az Újházi tyúkhúslevest követően a mangalica ismét jó választásnak bizonyult ebben a menüben, egyszersmind lehetőséget adott értékeink felmutatására is. Az 1990-es évek eleje óta hazánkban újra népszerűvé vált mangalica Európának ebben a földrajzi környezetében többfelé, s régóta megbecsült, nálunk is őshonos, s már a 19. század eleje óta közönséges, ma pedig már törvényileg is védett. A háromszáz főt is meghaladó létszámú vacsora húsainak elkészítéséhez ismét a vákuum alatti (sous-vide) technológiát hívták segítségül. Az alacsony hőmérsékletű készítés remek textúrát és zamatokat eredményezett, amihez paprikás krumpli társult, ám nem a paraszti, polgári konyhában megszokott, zsírral, hagymával, őrölt pirospaprikával készített formában, hanem annak egyfajta utánérzésével. A karikázott burgonya és paprika a tarjához hasonlóan vákuum alatt készült, alacsony hőmérsékleten, majd szalonnahabbal, pecsenyelével (jus), hagymával együtt volt hivatott a paraszti paprikás krumpli 21. századi reinkarnációjává lenni. Az étel egyszerre volt hagyományőrző és innovatív, akárcsak a bor, a Szilénusz 2007, melyhez komponálták.
4) A bor: Áldozói Zenit Főbor 2003 (Tóth Sándor, Balaton-felvidék)
- A Balaton-felvidékről elnevezett borvidék a Balaton északi-nyugati részének dombvidékén három megkapó, s egyedi természeti szépségű kerületre tagolódik. Legfontosabb szőlőfajtái között van egy 1951-ben nemesített magyar szőlőfajta is, a zenit, melyből kellemes illatú, zamatokban gazdag, szép savakkal bíró bor készíthető. A csúcsfekvésű, eredetvédett Áldozóhegyi dűlőben 5 hektárnyi található ebből az aszúsodásra is hajlamos szőlőfajtából. A hagyományőrző „Főbor” elnevezés a 13. századig, a magyar Árpád-házi királyokig visszavezethetően az érett, késői szüretelésű, aszúsodott, aszalt gyümölcsös, édes borkülönlegesség neve. Az Áldozói Zenit Főbor 2003 desszertbor különleges tulajdonságokkal bíró, különleges minőségű terroir bor, a magyar történelem megannyi emlékét őrző természeti szépségekkel teli vidékéről.
A desszert, a „Kecskesajt körtekaramellben” kiemelkedő párt alkotott a borral. Az ízek, a textúrák, formák, harmóniák, a sajt, a körte, s karamell valóban egymásra találtak a Balaton-felvidék desszertborával. Emlékezetes párt alkottak.
Összességében elmondható, hogy a védelmi miniszterek vacsorája örvendetesen bátran támaszkodott a magyar konyha hagyományaira, ötvöződve a korszerű technológiákkal. Egyszerre volt képes a tradíció és az innováció megjelenítésére, amivel szellemiségében is hozzásimult a választott borok nagyszerűségéhez. (Séfek: Jordán Piroska és Uti Attila)
- Csíki Sándor♣ eu2011.hu
- Fotó: Kovács András
szép munkák, gyönyörû képek. érdekes színe lett ennek a harcsának.
Gratulálok ehhez a vacsorához is és az íráshoz! Szépek a képek, de nekem kicsit világosak. Az írás nagyszerű, tele van ismerettel az ételekről. Szemlélete van, világképe. Gratulálok!
Jó ételek, jó borok, jó írás, jó fotók.
Aki így tud írni ételekről, miért nem ír a magyar konyhába is és máshová?
Tetszenek a képek.
Szép munka mindenki részéről.
Ismét egy élvezetes beszámoló egy jónak kinéző vacsoráról. Gratulálok és érdeklődéssel várom a következőket! – SzT –
Bár a cikk az ételekre, borokra koncentrál, de érdekes az első fénykép, miszerint a 4 fogásos díszvacsora tulajdonképpen munka közbeni csipegetés volt, úgy, hogy a vendégek majd mindegyike előtt mikrofon volt, ha a képen ezt jól látom. De mint tudjuk, terített asztalnál dőlnek el a világ nagy dolgai… ez most már nem az első olyan menü, ami ékesen bizonyítja, hogy igenis lehet kárpát-konyhát európai módon is újragondolni és nemcsak a gulyás-pörkölt országa vagyunk ám. Jó lenne ilyen ételeket látni egyre több étteremben, olasz, japán, török, görög, amerikai konyha van már elég minálunk..
Bizony, a színvonalas magyar konyha is terjedhetne. 🙂
Profi munka! Köszönet érte.
Tyűűű, az a főétel fotó, hát az aztán nagyon ott van! Nagyon szép, plakátra vele ! 🙂