AZ ABÁLT (kövesztett) pofaszalonna egyik kedvenc téli ételem. Elkészítése egyszerű, ugyanakkor lehetőséget kínál arra is, hogy egyedi fűszerezéssel a saját egyedi szalonnánkat készítsük el, még ha kicsi is az esély arra, hogy a legtöbbször pirospaprikával dúsan beszórt szalonnán ezt valaki igazán észre is veszi, de legalább próbáljuk meg. Szezonális élelmiszer ez, s jól illik hozzá a reszelt torma, a mustár, a hagyma, a zúzott fokhagyma, a főtt tojás, a sütőben sült burgonya, a savanyúság is.
Abált szalonna készítése
A hozzávaló fűszerek és zöldségek nálam általában a következők lehetnek:
- fekete bors, szegfűbors, babérlevél, őrölt koriander, őrölt kurkuma, őrölt pirospaprika, gyömbér, római kömény, kömény, csillagánizs, thai citromfű, vöröshagyma, fokhagyma, póréhagyma, chili, petrezselyem gyökér, sárgarépa
Az abált szalonna készítése kis lángon, forráspont alatti, 90°C körüli hőmérsékleten, a szalonna vastagságától is függően 2-3 órán át tart. A szalonnát kivehetjük a vízből és úgy hűthetjük, de hagyhatjuk a vízben is lehűlni, majd vegyük ki, szárítsuk le és őrölt pirospaprikával szórjuk meg (el is maradhat). Egyszerű elkészíteni. Ízletes téli étel héjában sült, gőzölgő burgonyával fogyasztva is.
A szalonna abáló leve kiváló fűszeres alaplé főzelékek készítéséhez, ezért aztán a szalonna abálását érdemes főzelék készítésével egybekötni. Én sárgaborsó főzeléket főztem sült merguez kolbásszal, de a bab és lencse is ízletes lesz.
- Tipp: A szalonna abálását akár a kocsonya készítésével is egybeköthetjük
Csíki Sándor♣
Sanyikám!
Én azt gondolom,hogy az abált szalonna tényleg fínom.Különösen a szőlőben metszéskor.Hozzá foszlós házi kenyér..Rá jó kékfrankos(nem nagy, nem kicsi,nem szofisztikált…csak úgy egyszerűen,jó)
Üdv:V.Remete József
Én is nagyon szeretem!! :))
Sándor!
A fenti abált szalonnát megpróbáltam összerakni az agyamban, sajnos a sok fűszer miatt az ízek nem jöttek össze. Így most nincs más gyakorlatban kell elkészítenem, hogy érezzem milyen a te abált szalonnád.
A kiscsaládom eddig a nagy szüleimtől tanultak szerint készített abált szalonnát szereti, ennek a recepje a következő:
Az abalébe sót kevés fokhagymát teszek, a szalonnát 2, 2,5 órán át főzöm a forrás alatti hőfokon (85-90), majd az abaléből kiszedve 35-40 fokra lehűtve a szalonna mindkét oldalát megsózom, tört fokhagymával jók bedörzsölöm, és édesnemes őrölt paprikával (beterítve) meghintem. Ezután hűvös helyen megszárítom, így legalább egy napig érlelem. Annál ízletesebb minél jobban átjárja a só, fokhagyma és paprika íze.
A fiam annyira szereti ezt a szalonnát, hogy amikor a fokhagyma illatát a hűvös kamrában megérzi, nem tudja megállni a szalonna megkóstolását.
Általában disznótorkor, de mindig télen készítjük az abált szalonnát, és az sajnos nem marad meg a szőlőmetszés idejéig, mint ahogy írta azt József, hamarabb elfogyasztjuk.
Üdv: T. László
Kedves László!
A Te recepted is nagyszerű. A fenti (talán szokatlan) fűszerek egy kínai étellel való erős rokonság okán kerültek az abalébe. Az abált szalonna egy 800 esztendővel ezelőtt kitalált kínai étel európai, a pirospaprikával pedig mindenképpen magyarnak tekinthető változata. Próbáljad ki, s bővíts a fűszerek számát, miközben a hagyományos fűszerezésed akár meg is tarthatod. Tetszeni fog!
Nagyon szeretjük az abált szalonnát. Most is van a hűtőszekrényben. Mi is fokhagymával érleljük.
Szerintem szuper a recepted, én is majdnem hasonlóan készítettem, de a sok fűszer miatt mégis magyarosnak érzem. forró vízbe beledobáltam az általam gondolt fűszereket, gondoltam egy kicsit megtúrózom, hogy ne legyen íztelen, mint amiket lehet kapni, só, bors, babér, fokhagyma jó sok, koriender+levele, vasfű, szárított paradicsom a vége felé, szárított csípős paprika. a keveréked az olajjal isteni. Hagytam avízben kihűlni, mint a sonkát…