SZERETEM A SÜTŐTÖK krémlevest. A krémlevesek közül éppen ez az egyik legváltozatosabb levesünk. Lehet édes, lehet sós, lehet fahéjtól illatozó, lehet chilitől csípős, lehet hígabb, lehet sűrűbb, s hosszan sorolhatnám még , mert a sütőtök szinte mindent elbír, talán még az őrölt pirospaprikát is, bár nem jutott eszembe kipróbálni. Teret engedhetünk szárnyaló fantáziánknak, ami miatt a sütőtök a kreatív elme remek gyakorlóterepe lehet. A változatosság már a töknél elkezdődik, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy a meghatározó elem, milyen. A balra látható képen a nagydobosi fajta látható, amelyből teljesen más ízű krémleves készül, mint egy kanadai, vagy japán sütőtökből.
A sütőtök krémleves készítés alapjai
Sütőtök krémlevesünket legalább négy lényeges elem határozza meg. Ezek: a tök, a technológia, a higítás/fűszerezés és a kiegészítők.
A tök (azaz a meghatározó alapanyag): legtöbben csak sütőtök krémlevest mondunk, miközben úgy kellene mondanunk, hogy a tök fajtáját is megemlítjük, mint nagydobosi sütőtök krémleves, japán sütőtök krémleves, vagy orange sütőtök krémleves, mivel mindnek más az íze.
A technológia: pürésítés előtt süthetjük is, főzhetjük is a tököt. Mindkét esetben eltérő ízvilágot kapunk. Aki leginkáb (vagy csak) a tök eredeti ízeire kíváncsi, az főzze, aki valami újat szeretne látni és olyan ízeket érezni, amelyek a tök nélkül ugyan nem jöhetnek létre, de a tökben nincsenek is benne, az süsse. Én jobban szeretem a pürésítés előtt sütőben sütni a tököt. A kérdés , hogy adjunk-e valamit a sütőbe tolt tökhöz, vagy nem. Én mézet csorgatok rá, csipetnyi sóval sózom, és többnyire fahéjat is szórok rá.
Higítás/fűszerezés: a pürésített tököt hígítjuk. A hígításra többnyire szárnyas alaplevet, tejet, tejszínt, vizet, fehérbort használunk, vagyis itt is igen változatos a kínálat. Én a szárnyas alaplé és a tejszín kombinációját kedvelem leginkább, de ezek hiányában szabadon használnék mást is, ahogy az a nagyvilágban gyakran megesik.A fűszerezés eszköz, amelyet annak a célnak az érdekében használunk, hogy éppen miféle végső stílusú levest szeretnénk enni. Egy karácsonyi sütőtök krémlevesnél a fahéjas, gyömbéres, esetleg szegfűszeges, vagyis karácsonyi illatokat árasztó leves lehet a cél. Más esetben ezek a fűszerek elmaradhatnak és a sósabb irányt célozzuk meg. Egy szál rozmaring azonban majdnem mindig telitalálat.
Kiegészítők: a klasszikus tökmagolaj, pirított tökmag mellet bátran gondolkodhatunk más irányokon is, mint a pirított, ropogós bacon szalonna, a vékonyra szeletelt ropogósra sütött kolbász, a grissini, a pirított kenyerek (lehetőleg magvas) illő mártással, vagy kéksajttal megkenve, vagy akár a vanília fagylalt, vagy más, kedvünkre való, harmonizáló gyümölcsös fagylalt.
Sütőtök krémleves nagydobosi tökből (recept)
Hozzávalók:
- egy nagyobb tök fele (~ 2,5 kg)
- méz, fahéj, só
- 1-1.5 liter húsleves
- 1 vöröshagyma
- 1 szál (5-6 cm) rozmaring
- 200 ml főzőtejszín
- fehérbors, só
Elkészítése: a tököt megtisztítjuk, daraboljuk, a fenti képeken is látható módon mézet csorgatunk rá (inkább vegyes virágméz legyen, mert az akácméz főzésre nem annyira megfelelő), fahéjjal megszórjuk, majd sütőben megsütjük. Ha megsült a tök húsát kanállal kikaparjuk és lábosba tesszük. Ízlés szerinti mennyiségű húslevest adunk hozzá, de arra ügyeljünk, hogy túl híg se legyen a leves. Megtisztítunk egy hagymát, darabokra vágjuk és a leveshez adjuk (most, ebben az esetben, nem kell apróra vágni és előzetesen dinsztelni, bár úgy is lehetne). A rozmaring szálat is hozzáadjuk és őrölt fehérborssal, sóval fűszerezünk. Állandó kevergetés mellet rövid ideig főzzük amíg a folyadék a tökpürével jól elkeveredik. (A hagymával nem foglalkozunk, nem kell megfőzni.) 5-6 perc múlva botmixerrel pürésítjük a tököt. A hagymát is és a zsenge rozmaringszálat is. Hozzáadjuk a főzőtejszínt, s fűszerezünk, ha szükséges, majd a levest szitán átszűrjük, hogy még krémesebb lehessen (el is maradhat). Száraz serpenyőben ropogósra pirított 1 centiméteres négyzetekre (vagy csíkokra) vágott bacon szalonnával tálaljuk.
Így is lehet – Wolfgang Puck receptje
Az eddigiektől nem áll túl messze az osztrák származású amerikai sztárséf Wolfgang Puck videóreceptje sem.
- Ha a sütőtök krémlevest szereted a sütőtökös, zsályás rizottót is imádni fogod.
Multkor kanadai (orange?) sütőtökből készítettem levest úgy, hogy a tököt elősütöttem, alaplével felengedtem, picit főztem, majd egy vajon dinsztelt hagymát hozzáadtam, botmixerrel átdolgozam és végül a konzisztenciáját kókusztejjel állítottam be.
Tálalása szárazra piritott füstölt sonkával, piritott tökmaggal és tökmagolajjal történt.
Mindannyiunknak nagyon izlett.
A kókusz még nem jutott eszembe, de jó.
Akkor a tálalás is lehet kókuszdióban 🙂
Tök dióban
Sándorkám, őszinte szívből gratulálok a blogodhoz. A művészi hajlamod már feltűnt nekem, amikor Soltvadkerten a semmiből csodát kreáltál.
innen fogom venni az ötleteket.
A sütőtök leves én reszelt sajttal adtam, hamar „befalták”, ami a legnagyobb elismerés nekem..
A kalapom emelem…. és puszillak, enikő
Kedves Sándor!
Elkészítettem a fenti receptet és mondhatom, visszanyertem a reményt azzal kapcsolatban, hogy „a sütőtök krémleves nagyon finom” nem csupán egy nagyvárosi mítosz. Meggyőzádésem volt, már a cikk olvasása közben, hogy a mézzel csurgatott, fajéjjal szórt, és így megsütött tök biztos siker, és valóban, működik…
Köszönöm ezt a gasztronómiai élményt! A legközelebbi családi vacsoracsatán biztosan nem hagyom ki…. 🙂 biztos győztes!
Ildikóka!
A többi recepthez is jó kedvet kívánok! 🙂
Tegnap vacsorára készítettem ezt a levest és nagyon köszönöm a receptet, mert soha ilyen finom még nem volt. 🙂
Eszter: Én a hétvégére tervezem, hogy főzök egy ilyen krémlevest. Tetszik az leírás!!
Ajánlom mindenki figyelmébe a többi krémlevest is, amelyek hasonlóan finomak, mint a sütőtök krémleves.
Szuper lett, köszönöm a receptet!!!