SAJTOS TÉSZTA – (Mac and Cheese) – Harmath Csaba nem éppen arról ismert, hogy éjfél után sajtos tésztát (Mac and Cheese) készít otthon. Sokkal inkább a fine dining világa az, amihez az őt ismerők a nevét kötik. Most azonban nem erről lesz szó, hanem a sajtos tésztáról. De mi is az a „Mac and Cheese”? A „mac” a macaroni rövidítése, amiből az is kiderülhet, hogy ez az étel eredetileg makaróniból készült.
A makarónira utalva, Észak-Amerikában így lett belőle „Mac and Cheese„, ám a világlátottakat nem fogja meglepni, ha megtudják, hogy a hagyománytisztelő Egyesült Királyságban (leegyszerűsítve: Angliában) továbbra is pedánsan kiírják a makarónit, ezért arrafelé ennek az ételnek a neve „macaroni cheese„.
- Bármennyire is felkínálkozik, hogy ez egy laktató amerikai étel, nem az. Angliából (és Franciaországból) vitték Amerikába, s éppen ebből adódik, hogy történetileg a cheddar sajt számít az amerikai stílusú macaroni cheese környékén fellelhető legautentikusabb sajtfajtának.
Sajtos tészta – Mac and Cheese
Nagyon mainak hihetjük ezt az ételt, de már az 1300-as évektől van írott nyoma a tészta és a sajt házasságának. Amerikában a blog oldalain többször is emlegetett Thomas Jefferson elnök szakácsa (és rabszolgája) is készítette. A receptet Párizsból vitték magukkal Amerikába, az elkészítéséhez szükséges tésztát és a (parmezán) sajtot pedig importálták. Írásos dokumentumok szerint, 1802-ben, Jefferson egyik vacsoráján, egy „makaróniszerű pitét” tálaltak fel a vendégeknek.
- Érdekes, hogy a karibi angolban az étel neve ma is „macaroni pie„, vagyis makaróni pite.
A blogon ugyancsak többször hivatkoztam Mary Randolphra, aki történetesen az Egyesült Államok harmadik elnökének, az alapító atyák közé sorolt, előbb említett Thomas Jeffersonnak volt az unokatestvére. Mary Randolph, szakácskönyve, a “The Virginia Housewife, Or, Methodical Cook” az első, igazán amerikainak számító szakácskönyv. Ebben ez a sajtos étel már „macaroni and cheese” éven szerepel. Az ételnek amúgy számos verziója létezik világszerte, például a következő, rántott Mac and Cheese.
Mac and Cheese – ahogy Harmath Csaba bemutatja
A verziók közül, ezúttal Harmath Csaba kolbászos, illetve szalonnás-sonkás verziójával ismerkedhetünk meg. Nos egy full profi videón három percben minden elférne, de most nem ez következik, hanem több apró videócska, amelyek mindegyikét érdemes lesz megnyitni. Következzenek hát a vágatlan, rendezői verziók.
- A főzés Budapesten, az Enjoy Restaurantban volt, ám előtte még elmentünk bevásárolni. S, hogy mi kell egy sajtos tésztához (mac and Cheese), sajt és tészta mindenképpen.
Csaba a sajtos tésztát még kiegészíti „ezzel-azzal”
- A kolbászt és a bacon-t is alaposan megpirítja, a kiolvadt zsírt azonban gondosan elválasztja a kellemes ropogós textúrát és plusz ízeket adó kolbásztól, bacon-tól. A zsírra itt nincs szükség. A sajt és a tejszín is kellően zsíros.
A sajtmártás – Mac and Cheese
A „Mac and Cheese”-hez készülő sajtmártás készítési módja olyan, amelyet más ételehez is megjegyezhetünk. Nem bonyolult, ellenben finom, ha az felhasznált alapanyagok is azok voltak.
Milyen legyen a sajtmártás?
Hát, ilyen…
Összeöntjük, összeforgatjuk
A megfőtt tésztát, a finom sajtmártást és a ropogós kolbászt, bacont (külön-külön ételként) összeforgatjuk.
Sütjük
Jóízűen megesszük
A Mac and Cheese, a sajtos tészta nem éppen egy fogyókúrás étel, de nagyon ízletes. Nem véletlen hát, hogy hosszú évszázadok óta fogyasztjuk. Nekem nagyon ízlett Harmath Csaba gasztronómiai szakértő étele!
VÉLEMÉNYED VAN? ÍRD MEG!