A LIBACOMB jó étel. A libacombot is, mint minden mást, lehet bonyodalmasan készíteni, s lehet egyszerűbben is. Az egyszerű készítési módok egyik régi, jó eredményt hozó módozata a zsírban abálás. Abálással a libacomb nem szárad ki, omlós lesz, vagyis éppen a sült libacomb leggyakoribb hibáit lehet így
elkerülni. Abálást emlegetek, pedig ma már leginkább konfitálást illene mondanom. Persze semmi népieskedés nincs az “abálás” szó használatában sem, csupán annak a kiemelése, hogy ez a technika hazánkban is elterjedten működött, s működik mind a mai napig, ahogy szerte Európában is mindenütt. A sertés, a liba, a kacsa, vagyis a bőséges zsírt adó állatok abálása (konfitálása) kéz a kézben jártak, hiszen a zsír is és a hús is egyidejűleg állt rendelkezésre, egyidejűleg kellett valamit kezdeni vele. ma már azonban a városi asztalokon a hús és a zsír külön jelenik meg. Bőrös, vagy testhájat és libacombot is külön-külön vásárolunk. A libazsír ráadásul cseppet sem olcsó, ezért ma már kevésbé áldozzuk fel a konfitálásra.
- Mit lehet hát tenni? Például azt, hogy szuvidálunk!
Sous-vide (szuvid) a konyhában
A sous-vide (ejtsd: szuvid, jelentése: vákuum alatt) napjainkra a modern háztartásoknak éppúgy részévé válik, mint amennyire már része a professzionális konyháknak is. Azt követően, hogy a szuvid meghódította a világ catering és éttermi konyháinak világát, a fejlődés következő lépcsőfokaként, egyre sokasodó példát látunk arra, ahogy a szuvid a háztartások rendszeresen használt technikája lett. Bélik Péterrel (SousVide Hungary) beszélgetve meglehetősen kételkedő voltam. Elegendő volt a sufniban porosodó, alig használt kenyérsütő gépemre gondolni ahhoz, hogy tudjam, a nagy lelkesedés után legtöbbször az következik, hogy a csillogó készülék valahová félretéve várja, hogy egyszer majd újra sorra kerüljön, vagy nagyvonalúan elajándékozzuk. Ez történt nálam is a kenyérsütő géppel és ezt hoztam fel ellenérvként az akár ajándékként is megvásárolható sous-vide (szuvid) készülékkel, vákuumozóval szemben is. A válasza azonban alaposan meglepett. Hazai vizsgálatok szerint ugyanis:
- 100 SousVide Supréme vásárlóból 80 még hónapok múlva is rendszeresen használja a készüléket.
A tökéletes libacomb
A tökéletes libacomb (kacsacomb, pulykacomb, stb.) elkészítése formázással és sózással kezdődik. A combok formázása során a felesleges bőrös hájat levágjuk. A combot szép formájúra alakítjuk, majd durva szemű tengeri sóval alaposan besózzuk. A besózott combokat edénybe, tányérra tesszük és adunk hozzá némi rozmaringot is. Hűtőszekrényben, lefedve, egy napot hagyjuk állni. Ezalatt a só kellemesen átjárja a húst. (További sózásra már nincs szükség.)
A sózási idő elteltével a combokról a sót bő, hideg folyóvízzel lemossuk és a húst papírtörülközővel szárazra töröljük. Az így előkészített húst libazsírral, ízlés szerinti fűszerekkel vákuumzacskóba zárjuk és szuvidáljuk.
- A SousVide Supréme készülékek szállítója a SousVide Hungary.
- A libacombokat levegőtől elzárt, lezárt vákuumzacskóban 20 órán át tartottam a szuvid készülék 75°C hőmérsékletű vízfürdőjében.
Miért tökéletes?
A szuvid készülékben 75°C hőmérsékleten 20 óra alatt (valamivel magasabb hőmérsékleten rövidebb idő alatt) elkészült libacomb textúrája, íze izgalmas, nagyszerű élmény, jóval másabb, mint ami a levesekben puhára főzve, vagy a sütőben szárazra sütve, készül. A szuviddel a libacomb megőrzi az ízeit, miközben szaftos és megbízhatóan puha, gőzölgően omlós lesz. Az ízek nem főnek ki belőle és a fűszerekkel csak tovább gazdagodnak. A tökéletes libacomb tökéletes, új élmény – s mindez otthon.
- A tökéletes libacombot adhatjuk párolt káposztához, burgonyapüréhez, burgonyasalátához, petrezselymes burgonyához és a burgonyák számos más formájához, rizshez, főzelékekhez, zöldségekhez.
- A megvásárolható készülékekről és technológiáról részletesebben a SousVide Hungary oldalán olvahattok.
- A tökéletes sült kolbász és a tökéletes libazúza receptjét is érdemes kipróbálni.
- Jó étvágyat!
(Csíki Sándor♣)
Ezzel, nem értek egyet, mármint, hogy a szuvid nem fog elterjedni az otthoni ételkészítésben és a kenyérsütő gépek sorsára jut. Kenyeret addig is süthetett, aki akart – aki megvette, az nem akart igazán, csak azt gondolta, hogy így egyszerűbb és majd akarni fog. 🙂 2 éve szuvidálok, majdhogynem napi szinten szinte mindent teljesen beépült a főzéssel kapcsolatos gondolkodásmódomba.
Bizony zsírtakarékosabb így a konfit, ha trimmelés után leeső hájat kisüti az ember, már csak kevés plusz zsír kell a tasakba. A tasakban maradó zsír egyébként felhasználható a combok pirítására, a többi főzésre, kenyérre. A pecsenyeléből mártás készülhet a hús mellé. Mindig többet készítek egyszerre, mert tárolható sőt hosszabb távra fagyasztható is. A hagyományos sózás helyett fűszeres sóoldatban áztatom a combokat és utána megy a fürdőbe 82,2 °C-on max. 9-10 órát készül a hízott közel félkilós comb. Thomas Keller kacsacombja készül 82,2 °C-on, de az rövidebb ideig. Ez a sós áztatás nagyon bevált.
A fickó: nem hinném, hogy azt írtam, hogy a szuvid nem fog elterjedni. 🙂 Egyetértek Önnel, a szuvid el fog terjedni a háztartásokban is. Ez az írás is ezt szolgálja. Köszönöm a hasznos hozzászólást!
Hétvégére vendégül látunk kb 20 embert. Tökéletesen elő lehet készülni pár nappal előtte ipari mennyiségű sous vide hússal: kacsa, libacomb, csülök.
A parti napján kiveszem a hűtőből a gyakorlatilag kész finomságokat és 10 perc alatt megpirítom grillen.
I love sous vide 🙂