MANGÓ – A mangó nagyszerű gyümölcs. Csíráztatása nem is annyira kézenfekvő, mint elsőre gondoltam, de nem is bonyolult, ha már ismerjük a trükköt. Korábban már esett szó az avokádó magról csíráztatásáról és arról is, hogy az ananászt, édesburgonyát miképpen neveljünk. „A mangó (Mangifera) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályába, a szappanfavirágúak (Sapindales) rendjébe,
és a szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozó, édes ízű, egzotikus gyümölcs. Mai neve az indiai man-gay portugál formájától (manga) származik. A mangófa az indiaiak szent fája.” tudhatjuk meg a wikipedia szócikkéből. Az ugyancsak népszerű kesudióval egy családba tartozik. Az esőerdőben akár 30-40 méter magasra is megnő, de az ültetvényeken ennél jóval alacsonyabb fákat nevelnek.
Mangó – Hogyan neveljünk mangót magról?
A mangó csíráztatásával már többször is próbálkoztam, de sikertelenül. A következő videóból megtudható a mangó csíráztatásának titka.
- A titok: Ahhoz, hogy a mangót eredményes csíráztathassuk, a magot a kemény maghéjból óvatosan, hogy meg ne sérüljön, ki kell szabadítanunk.
- A teendő: A kiszabadított magot ültethetjük egyből laza, nedves talajba is, de itatóssal, jó nedvszívó papírral, vattával beburkolva, nedvesen tartva, esetleg tálkába öntött vízben is csíráztathatjuk, s csak a fiatal hajtással ültetjük ki, nem túl mélyen. (Ne legyünk türelmetlenek, mert a csíráztatás akár több hétig is eltarthat.)
- Egyéb titkok, trükkök:
- Avokádó – Hogyan neveljünk avokádót magról?
- Ananász – Hogyan neveljünk ananászt otthon?
- Édesburgonya – Hogyan neveljünk édesburgonyát?
Én sokat csiráztattam már és pár meg is maradt. Nekem nem vált be a csiráztatom és átültetem dolog. Ami bevált az az azonnali puha földbe ültetés és ott nedvesen tartás. Gyorsan nő a gyökere, emiatt érdemes már eleve túlméretezni a „csiráztatóhelyet”.
Sajnos nagyon érzékenyek a gombásodásra. Így lakásban biomangód nem nagyon lesz. Viszont elvileg cserépben is tud teremni.
Nekem is van egy lassan két éves mangó növényem. Sajnos a szaran es a levelein megjelentek valami fekete foltok es fehér lisztharmat szeru akármi kezdte el borítani. eddig nagyon szépen fejlődött es nem volt vele gond, nem tudom milyen vegyszerrel tudnám kezelni.
Nekem kiszáritott magom van abbol is leht novenyt nevelni?
Meg kellene próbálni. 🙂
Nekem már szépen nő , azt viszont nem tudom hogy milyen hőmérsékletet bír ? Természetes élőhelyén igen de az itteni körűlményeket nem tudom hogyan bírja . ..
Szia!
Esetleg felvehetnem veled a kapcsolatot lenne par kerdesem igy a mangonevelessel kapcsolatban?!
Elore is koszonom!
Sziasztok!van arra barmi esely,h a mi klimankon gyumolcsot hozzon?koszi
Nagy kisérletező vagyok több-kevesbb sikerrel.
A türelem meghozza az eredményt. Sajnos a betegség nekem is elkapta.
Gomba elleni permetezésssel meglehet menteni.
Sok sikert a próbálkozáshoz
Üzenetet küldi Magdi
Sziasztok! Nekem egy éves mangófàcskàm van. Eddig szépen nőtt, kb egy méteres. Valahol olvastam, hogy ha nem csippentjük le a felső hajtàsàt, nem fog elàgazó oldalàgakat hozni. Ti tudtok erről? Hogyan kell ‘lecsippenteni’
A frissen elfogyasztott mangó magot kiszedve lehet tárolni, hogy tavaszra csírásodjon?