AZ ÉDESBURGONYA (Ipomoea batatas) más néven batata, Magyarországon is terjedő növény. Ásotthalmon termesztik is. Mint az sokaknak már ismert, az édesburgonya valójában a mifelénk gyomnövényként ismert és a konyhakertekben (már, ahol még van) buzgón irtott apró szulák rokona. A szulákfélék családjába és a dísznövényekként is ismert hajnalkák nemzetségébe tartozik.
A gyökeréért termesztik. A növény módosult gyökere tartalékolja a tápanyagot, és ez a narancs, fehér, rózsaszín, vagy lila húsú termés a „burgonya”. Fiatalon a levelei is fogyaszthatók, de még nem próbáltam. Most viszont gyökereztettem a módosult gyökeret és lettek is rajta gyökerek szépen, alul, és friss leveles hajtások, felül. Éppen ezek a friss hajtások azok, amelyekre szükségünk van a további szaporításhoz. ha már szép nagyok tetszetősek, akkor tehetjük őket vízzel teli befőttes üvegbe is, ahol az édesburgonyáról letört hajtások gyökeret eresztenek, ami így is elültethető, de még a hajtások vízben gyökereztetésére sincs különösebb szükség, mert laza, nedves talajba ültetve, a hajtások ugyanúgy gyökeret eresztenek.
- Megjegyzés: a képen látható gyökereztetés trükkje, hogy 3 darab pálcikát szúrtam (egy síkban, 120°-os szögben) az édesburgonyába, ami így már nem tudott beleesni a pohárba. Akadnak azonban, akik egyetlen pálcikát használva, átszúrják az édesburgonyát. Mások, a batátát félbe vágják, és metszéslappal lefelé teszik vízbe, így gyökereztetik. Megint mások, hosszában, félig földbe ássák, vagyis akad több lehetőség is. Az első gyökérkezdemények már néhány nap elteltével megjelennek.
Ahogy a hajtatás kivitelezése, úgy a hajtások gyökereztetése is többféle metódus szerint valósítható meg. Ahogy említettem a gumóról letört hajtásokat vízben gyökereztethetjük, majd laza, perlittel kevert virágföldben folytathatjuk a gyökereztetést. Ha több vízbe tesszük úgy, hogy a hajtás tövét is éri a víz, akkor a hajtás már a gumón is meggyökeresedhet. Az ültetés történhet klasszikusan, függőlegesen elültetve a hajtás, vagy oly’módon is, hogy a leveles hajtásokat elfektetjük a laza talajban, úgy, hogy éppen csak néhány levél látszódjon ki (lásd: videó). Mindez persze azt is jelenti, hogy az édesburgonya meglehetősen strapabíró, legalábbis kiáll minden ültetés körüli emberi fantáziarohamot és melléfogást, csak víz legyen és föld.
- A következő videón a hajtások elültetésének módja látható. (A videó rövid és nem kell hozzá angolul tudni, anélkül is kiválóan érthető, látható, hogy mi történik.)
- Én, a magam részéről, az édesburgonyát majd dísznövényként ültetem a teraszra, de persze, ha lesz termése, szívesen el is készítem.
- Avokádót is csíráztathatsz. Jó móka! A módszert itt találod.
Kedves Niki én vas villával alányúltam és úgy lazítottam meg a földet és úgy szedtem ki.Macának üzenném ültetéskor fekete fóliával takartam le a kupacokat a palánta helyét ki vágtam és megszurkáltam így a talaj kap vizet és nem szárad ki nem tud legyökerezni.Szerencsém van mert nálunk piacon van aki palántát árul és kapok tőle tanácsokat is bár a palánta hajtatása még nem sikerült.
A batáta töveket át lehet teleltetni meleg napfényes helyen .
Más módszer , augusztus 2. felében dugványokat gyökereztetni kisebb edényekben ,teleltetés ugyan így..A hajtásokat március 1. hetében felapritani /rügy alatt kb.2cm nél .kis edényekben a rügyet éppen hogy ellepje a föld ,meleg ágyban vagy radiátor mellett április végére sok szép kiültethető palánta lesz.
az idén 2016 ban 4 db gumót hajtattam januártól radiátoron virágládában ,április végén 150 palántát
ültettem ki fekete fóliára . nagyon szép volt a termés
A teleltetést tiszta homokban oldottam meg .
Az előbb a kiásott gumók elrakásáról írtam. Homokban földnedvesen hosszabb ideig tárolható.
Üdv,
Idén próbálkoztam elsőnek a batáta termesztésével.
Jó, hogy ilyen sok infót lehet olvasni a termesztéssel és a szaporítással kapcsolatban! 🙂
Nekem az lenne a kérdésem, hogy ki hogy tárolja a megtermelt édesburgonyát, hogy egész télen kitartson?
A tippeket köszönöm!
Üdv:
István
Gratulálok a termesztéshez és a kezdeményezéshez. Most megy épp a tv-ben egy főzős műsor, ahol az ásotthalmi batáta termesztőt is bemutatta Marcsi.
Még egyszer: Gratula.
ferenc telefonszámát kérném
Fetrenc telefonszámát kérném
Nyáron vettem két tő futó növényt, szép volt a levele és ablakládába ép megfelelt.
Végül mégsem ládába ültettem , hanem szabad földbe és nem foglalkoztam vele, hálás volt, nőtt és a célnak megfelelt. Virágot nem hozott, vagy nem láttam. Ősszel kiszedtem a földből az elhalt növénymaradványokat és meglepetésemre hatalmas rózsaszínű gumók voltak alatt. Pont olyanok mint a ….áruház zöldséges részlegén.
Lett vagy 4kg. Na gondoltam meggazdagodtam , mert ugye ez elég drága gumó.
Megkóstóltam. Nagyon finom volt az ize. A családom már épp koporsóshoz akart szaladni, de túléltem. Benn hagytam a reklámszatyorba és kb két hét múlva amikor is kidobtam hatalmas hajtások voltak a krumplimon.
Ezt csak azért írtam , mert olvastam milyen nehezen lehet szaporítani. A tudatlannak
-nekem- nagyon ment. Végül kidobtam , mert nem tudtam mit kezdjek vele. Pár hétre egy tv műsorban láttam az alföldi termelőket, rájöttem na Zsuzsai most is elszalasztottad a szerencsédet.
Summa- summarum: Több ismertető kellene. A Boltban látom a gumót, de mire jó?
Érdeklődnék mennyibe kerül 1 palánta?