AZ ÉDESBURGONYA (Ipomoea batatas) más néven batata, Magyarországon is terjedő növény. Ásotthalmon termesztik is. Mint az sokaknak már ismert, az édesburgonya valójában a mifelénk gyomnövényként ismert és a konyhakertekben (már, ahol még van) buzgón irtott apró szulák rokona. A szulákfélék családjába és a dísznövényekként is ismert hajnalkák nemzetségébe tartozik.
A gyökeréért termesztik. A növény módosult gyökere tartalékolja a tápanyagot, és ez a narancs, fehér, rózsaszín, vagy lila húsú termés a „burgonya”. Fiatalon a levelei is fogyaszthatók, de még nem próbáltam. Most viszont gyökereztettem a módosult gyökeret és lettek is rajta gyökerek szépen, alul, és friss leveles hajtások, felül. Éppen ezek a friss hajtások azok, amelyekre szükségünk van a további szaporításhoz. ha már szép nagyok tetszetősek, akkor tehetjük őket vízzel teli befőttes üvegbe is, ahol az édesburgonyáról letört hajtások gyökeret eresztenek, ami így is elültethető, de még a hajtások vízben gyökereztetésére sincs különösebb szükség, mert laza, nedves talajba ültetve, a hajtások ugyanúgy gyökeret eresztenek.
- Megjegyzés: a képen látható gyökereztetés trükkje, hogy 3 darab pálcikát szúrtam (egy síkban, 120°-os szögben) az édesburgonyába, ami így már nem tudott beleesni a pohárba. Akadnak azonban, akik egyetlen pálcikát használva, átszúrják az édesburgonyát. Mások, a batátát félbe vágják, és metszéslappal lefelé teszik vízbe, így gyökereztetik. Megint mások, hosszában, félig földbe ássák, vagyis akad több lehetőség is. Az első gyökérkezdemények már néhány nap elteltével megjelennek.
Ahogy a hajtatás kivitelezése, úgy a hajtások gyökereztetése is többféle metódus szerint valósítható meg. Ahogy említettem a gumóról letört hajtásokat vízben gyökereztethetjük, majd laza, perlittel kevert virágföldben folytathatjuk a gyökereztetést. Ha több vízbe tesszük úgy, hogy a hajtás tövét is éri a víz, akkor a hajtás már a gumón is meggyökeresedhet. Az ültetés történhet klasszikusan, függőlegesen elültetve a hajtás, vagy oly’módon is, hogy a leveles hajtásokat elfektetjük a laza talajban, úgy, hogy éppen csak néhány levél látszódjon ki (lásd: videó). Mindez persze azt is jelenti, hogy az édesburgonya meglehetősen strapabíró, legalábbis kiáll minden ültetés körüli emberi fantáziarohamot és melléfogást, csak víz legyen és föld.
- A következő videón a hajtások elültetésének módja látható. (A videó rövid és nem kell hozzá angolul tudni, anélkül is kiválóan érthető, látható, hogy mi történik.)
- Én, a magam részéről, az édesburgonyát majd dísznövényként ültetem a teraszra, de persze, ha lesz termése, szívesen el is készítem.
- Avokádót is csíráztathatsz. Jó móka! A módszert itt találod.
Sziasztok! Én februárban vettem egy szemet az egyik multiban, simán kettévágtam, és 2 sima virágcserép alátét műa. tálkába tettem, vízbe. meleg helyre azért, és naponta, kétnaponta pótoltam a vizet,néha előfordult, hogy nem is volt alatta… mostanra mindkettőn hemzsegnek a hajtások, van egy ami elkezdett futni is, kb 50 cm. Ezen a gumón alul látszanak a gyökerek,szép adag. A másikról most levágtam a hajtásokat, egy kis batátadarabbal együtt, hogy ki tudjon hajtani a gyökér, mennek vissza a friss vízbe. A másik, már gyökeres gumót egyenlőre békén hagyom, az lesz a vésztartalék…
Tehát nekem működik a bolti, működik MINDKÉT féllel, függetlenül attól, hogy „alsó”, vagy „felső” fele a gumónak. Remélem a folytatás is sikerül, és drukkolok a többieknek is!! 😀
Üdv! Érdeklődni szeretnék, nekünk van itthon csíráztatott fajtánk is, meg most vettem boltban is palántát, viszont az üzletben azt mondták nekem van dísznövény és kerti fajta mi a különbség?Nekünk az a fajta van amire a boltba azt mondták hogy dísz változat. Tavaly volt nekünk zöldlevelű és lila levelű, a zöld nem virágzott a lila viszont tele volt virággal. De csak a zöld alatt volt termés. Viszont elég kicsik, elég a tövét öntözni vagy, úgy ah én csináltam mindenhol öntöztem amerre elfutott a növény. Meg kell e tölteni ugyanúgy mint a mi burgonyánkat. Meg felszedegettem a szárait mert belegyökeresedett (inkább a zöldre volt jellemző a lilára nem igen). Melyik az a fajta ami alatt narancssárga édesburgonya van. Mert nekünk az izlett a fehér nem nagyon. Lehet valahogy látni a levele alapján hogy milyen termés lesz alatta? Elöre is köszönöm a segítséget.
Még amit lefelejtettem, mikor kell kiszedni mint a sima burgonyát vagy ennek több idő kell ahhoz hogy kiszedhető legyen.
Üdv. Lehet még kapni palántát és érdemes még most július vége felé ültetni ?Ha igen, kérek egy elérhetőséget.Köszönöm.
Kedves Kati!
Az én tapasztalatom, hogy májusban ha nem ültetik ki a palántát, akkor nem lesz kellő ideje megnőni.
Persze mindenkinek más-más a tapasztalata, próbálkozni lehet.
Én személy szerint a facebook-on található Édesburgonya (batáta) termelők csoportban találtam palántát, csak időben kellett lefoglalni.
Viszont nagyon szépen fejlődnek-hajtanak!
Sok sikert!!
🙂
Kedves Sándor, és Lelkes Édesburgonyázók!
Át lehet valahogy teletetni az édesburgonyát?
Későn kezdtem nevelni a palántát – nem is számítottam rá, hogy sikerül. Nincs még gumója. Vajon lakásban, világos meleg helyen kibírja a telet? Vagy esetleg teleltessem úgy, mint a dézsás dísznövényeket szokás? Előre is köszönöm a tippeket.
Szívből gratulálok! Igazán nagyszerű cikk. Számomra mindig öröm a batátáról olvasni, és kimondottan szeretem az olyan cikkeket, amiben „hogyan neveld” tippeket is kap az ember.
Üdv!
Vettem 2 palántát Tegnap kiszedtünk Egyik tőben kb 8-10 db ujjnyi vastagságú volt Másik tőben meg egy darab 2981g és egy darab 1891g volt és pár db ökölnyi nagyságú Ez már szenzációs. De a másik tő nem voltam meg elégedve.
Kérdésem az lenne hogy mit lehetne megoldani hogy ne az egész kertet indázzon mert rettenetes volt, mivel mást is szeretnék ültetni Nem nagy kertünk van.
Nekem az lenne a kérdésem, hogy ki mivel szedi fel a batátákat?? Most fogjuk felszedni, de elképzelésem sincs mivel csináljuk. Ötlet? Illetve ki hogyan tárolja a termést?
Köszönöm a válaszokat.