AZ ÉDESBURGONYA (Ipomoea batatas) más néven batata, Magyarországon is terjedő növény. Ásotthalmon termesztik is. Mint az sokaknak már ismert, az édesburgonya valójában a mifelénk gyomnövényként ismert és a konyhakertekben (már, ahol még van) buzgón irtott apró szulák rokona. A szulákfélék családjába és a dísznövényekként is ismert hajnalkák nemzetségébe tartozik.
A gyökeréért termesztik. A növény módosult gyökere tartalékolja a tápanyagot, és ez a narancs, fehér, rózsaszín, vagy lila húsú termés a „burgonya”. Fiatalon a levelei is fogyaszthatók, de még nem próbáltam. Most viszont gyökereztettem a módosult gyökeret és lettek is rajta gyökerek szépen, alul, és friss leveles hajtások, felül. Éppen ezek a friss hajtások azok, amelyekre szükségünk van a további szaporításhoz. ha már szép nagyok tetszetősek, akkor tehetjük őket vízzel teli befőttes üvegbe is, ahol az édesburgonyáról letört hajtások gyökeret eresztenek, ami így is elültethető, de még a hajtások vízben gyökereztetésére sincs különösebb szükség, mert laza, nedves talajba ültetve, a hajtások ugyanúgy gyökeret eresztenek.
- Megjegyzés: a képen látható gyökereztetés trükkje, hogy 3 darab pálcikát szúrtam (egy síkban, 120°-os szögben) az édesburgonyába, ami így már nem tudott beleesni a pohárba. Akadnak azonban, akik egyetlen pálcikát használva, átszúrják az édesburgonyát. Mások, a batátát félbe vágják, és metszéslappal lefelé teszik vízbe, így gyökereztetik. Megint mások, hosszában, félig földbe ássák, vagyis akad több lehetőség is. Az első gyökérkezdemények már néhány nap elteltével megjelennek.
Ahogy a hajtatás kivitelezése, úgy a hajtások gyökereztetése is többféle metódus szerint valósítható meg. Ahogy említettem a gumóról letört hajtásokat vízben gyökereztethetjük, majd laza, perlittel kevert virágföldben folytathatjuk a gyökereztetést. Ha több vízbe tesszük úgy, hogy a hajtás tövét is éri a víz, akkor a hajtás már a gumón is meggyökeresedhet. Az ültetés történhet klasszikusan, függőlegesen elültetve a hajtás, vagy oly’módon is, hogy a leveles hajtásokat elfektetjük a laza talajban, úgy, hogy éppen csak néhány levél látszódjon ki (lásd: videó). Mindez persze azt is jelenti, hogy az édesburgonya meglehetősen strapabíró, legalábbis kiáll minden ültetés körüli emberi fantáziarohamot és melléfogást, csak víz legyen és föld.
- A következő videón a hajtások elültetésének módja látható. (A videó rövid és nem kell hozzá angolul tudni, anélkül is kiválóan érthető, látható, hogy mi történik.)
- Én, a magam részéről, az édesburgonyát majd dísznövényként ültetem a teraszra, de persze, ha lesz termése, szívesen el is készítem.
- Avokádót is csíráztathatsz. Jó móka! A módszert itt találod.
kis kertem van itt szeretnék nevelni édesburgonyát
OBI-ban vásároltam csodaszép cserepes édesburgonya növényeket, gyönyörű volt, tele friss hajtásokkal, folyamatosan hajtott is, de sajnos kb. 1 hónap után az összes levelük lehullott és elszáradt az egész növény 😛 Nem tudom, mi lehetett a gond, mert minden növényem szép, fejlődik, de ez nem akart ……
Kedves Ajala!
Lehet, hogy locsolni kellett volna egy kissé…
Szeretném kérdezni mikor kell felszedni? köszönöm
februárban boltban vásároltam gumőt , virágládába fektettem laza földdel teljesen feltöltöttem a gumó
tetejéig . Belocsolva a radiátorra tettem ,rövidesen megjelentek a kis hajtások a gumó egyik végén.
Áprilisban már 30 gyökeres hajtást tudtam kiültetni . 60-60 cm-re ültetve egy nagy dzsungel lett belőle
szept.30,egy bokrot föl szedtem de még nem találtam egy gumót sem.Lehet hogy októberben fognak
megnőni?
Kedves József Mihály!
Ha szeptemberig nem volt alatta semmi, akkor októberben sem lesz. Nekünk 15 tőből kb 20 kg lett. A bolti nem mindig hajt ki, érdemesebb a piacon venni.
A többi alatt volt a meglepetés. ,a legnagyobb gumó 1kg-os volt.
Több boltban, több időben vettem burgonyákat. Mindegyiket hurkapálcával átszúrva vízben kezdtem gyökereztetni. A gyökerek már 1 hét alatt is elkezdtek nőni, de a csírák megindulásához 3-6 hét is kellett. Összesen 7 gumót gyökereztettem, ebből eddig az eredmény: 1 hamar megromlott a vízben, 1 a földbe ültetés után megposhadt, 1 kezdett penészedni, de azért elültettem, hátha…, 1 gyönyörűen növekszik, 1-en egy csíra most indult el, 1 gyökeres, de nincs csíra még, 1 még nem is gyökerezik. Látható, hogy a siker aránya 30%, legalábbis a csírázásig.
Úgy látom, hogy meglepetésemre a karcsú (csúcsosabb) vége az alja, és a tömzsi vége a teteje, így kell betenni az üvegbe. Az, amelyik gyönyörűen fejlődik, egy olyan példány volt, aminek már a boltban is voltak csírakezdeményei. Javaslom, hogy ilyen szemmel kell átválogatni a boltban őket, és csak akkor venni, ha van rajta csírakezdemény. (5-6 rekeszt átválogatva szerintem lehet találni egy láthatóan is csíraképest, örülni fognak a boltban 🙂 ) Nekem az az ötlet nem jött be, hogy a legnagyobb krumpli biztos sok energiát tárol, abból biztos lesz valami, ez poshadt meg a földben (ugye előtte sokat ázott a vízben). Az is lehet, hogy amikor már erős, látható gyökere van, akkor nem szabad tovább áztatni a vízben, mert kockáztatjuk, hogy elkezd rohadni.
Egy további érdekesség, hogy a palántákat teljes spektrumú „növesztő” lámpával (grow light) világítom napi 8 órát, ettől gyorsabb, erősebb növekedést várok. Majd megírom a további tapasztalataimat is.
Erdélyben lehet e kapni(rendelni) palántákat és ha igen akkor hol?
Egyébként nekem sem hoz semmilyen hajtást, pedig lassan 1 hónapja van vízben, kettévágva. Egy darabon van valami, az olyan, mint egy cérnaszál. Ilyennek kell lenni ?
hodosi16