AZ ÉDESBURGONYA (Ipomoea batatas) más néven batata, Magyarországon is terjedő növény. Ásotthalmon termesztik is. Mint az sokaknak már ismert, az édesburgonya valójában a mifelénk gyomnövényként ismert és a konyhakertekben (már, ahol még van) buzgón irtott apró szulák rokona. A szulákfélék családjába és a dísznövényekként is ismert hajnalkák nemzetségébe tartozik.
A gyökeréért termesztik. A növény módosult gyökere tartalékolja a tápanyagot, és ez a narancs, fehér, rózsaszín, vagy lila húsú termés a „burgonya”. Fiatalon a levelei is fogyaszthatók, de még nem próbáltam. Most viszont gyökereztettem a módosult gyökeret és lettek is rajta gyökerek szépen, alul, és friss leveles hajtások, felül. Éppen ezek a friss hajtások azok, amelyekre szükségünk van a további szaporításhoz. ha már szép nagyok tetszetősek, akkor tehetjük őket vízzel teli befőttes üvegbe is, ahol az édesburgonyáról letört hajtások gyökeret eresztenek, ami így is elültethető, de még a hajtások vízben gyökereztetésére sincs különösebb szükség, mert laza, nedves talajba ültetve, a hajtások ugyanúgy gyökeret eresztenek.
- Megjegyzés: a képen látható gyökereztetés trükkje, hogy 3 darab pálcikát szúrtam (egy síkban, 120°-os szögben) az édesburgonyába, ami így már nem tudott beleesni a pohárba. Akadnak azonban, akik egyetlen pálcikát használva, átszúrják az édesburgonyát. Mások, a batátát félbe vágják, és metszéslappal lefelé teszik vízbe, így gyökereztetik. Megint mások, hosszában, félig földbe ássák, vagyis akad több lehetőség is. Az első gyökérkezdemények már néhány nap elteltével megjelennek.
Ahogy a hajtatás kivitelezése, úgy a hajtások gyökereztetése is többféle metódus szerint valósítható meg. Ahogy említettem a gumóról letört hajtásokat vízben gyökereztethetjük, majd laza, perlittel kevert virágföldben folytathatjuk a gyökereztetést. Ha több vízbe tesszük úgy, hogy a hajtás tövét is éri a víz, akkor a hajtás már a gumón is meggyökeresedhet. Az ültetés történhet klasszikusan, függőlegesen elültetve a hajtás, vagy oly’módon is, hogy a leveles hajtásokat elfektetjük a laza talajban, úgy, hogy éppen csak néhány levél látszódjon ki (lásd: videó). Mindez persze azt is jelenti, hogy az édesburgonya meglehetősen strapabíró, legalábbis kiáll minden ültetés körüli emberi fantáziarohamot és melléfogást, csak víz legyen és föld.
- A következő videón a hajtások elültetésének módja látható. (A videó rövid és nem kell hozzá angolul tudni, anélkül is kiválóan érthető, látható, hogy mi történik.)
- Én, a magam részéről, az édesburgonyát majd dísznövényként ültetem a teraszra, de persze, ha lesz termése, szívesen el is készítem.
- Avokádót is csíráztathatsz. Jó móka! A módszert itt találod.
Tisztelettel kérdezem: hol rendelhető, mikor, és mennyibe kerül az ültethető édesburgonya palánta, postán csomagban rendelhető e? Választ kösz.
Tavaly termesztettem először édesburgonyát mivel a kertünk elég homokos ezért gondoltam kipróbálom,szerencsére nálunk (Veresen) a piacon kaptam palántát.Az eladó még hasznos tippekkel is ellátott vettem 20 palántát és kb 10 kg körüli termésem lett, az idén kipróbálom a saját palántanevelést is remélem sikerül.Üdv Ica
Érdeklődöm, hogy mikor lehet a palántát nevelni mennyi idő kell, hogy májusban eltudjam ültetni és a boltban vett batátából is lehet palántát nevelni?
Kedves Judit!
Ha március elején/közepén vesz néhány gumót, félbe vágja és elkezdi hajtatni, akkor május második felére kiültethető „palántái” lesznek! 🙂
Az üzletből vásárolt édesburgonya miért nem csirázik eggyáltalán?Hol lehet palánta neveléshez megfelelő anyanövényt beszerezni?
Kedves István! Én tapasztaltam ilyen gondot, a boltban vásárolt édesburgonyán is megjelentek a hajtások.
Tisztelt valaki!
Szégyenlem, de nem tudom, hogy a batátának melyik az alsó ill. felső vége.
Melyik végét kell a vízbe tenni. Láttam egy videót amelyikben fektették a vízben.
Nekem is azt mondták a boltban, hogy nem fog kicsírázni, mert hőkezelve van.
Úgy tudtam, hogy a hőkezelést a tároláshoz kell ősszel elvégezni.
Vettem egy gumót amin van egy csíra kezdemény és vízbe fektettem, de 6 napja nem történt semmi.
Tisztelt Farkas Franciska!
Nekem a gumón kb. egy hónap múlva jelentek meg az első hajtások. Mostmár szép nagyok, most kezdem gyökereztetni.
Én már pár hónapja tartom vízben vízszintesen, és semmi! Ma kettévágtam és a vágási felülettel lefelé raktam a vízbe, kíváncsi vagyok, mi lesz.
A bolti nekem sem hajtott ki, szerintem valamivel kezelik.