A KÍNAI WONTON bonyolultnak tűnő hajtogatással készül, akárcsak a vele rokon olasz társai. A szó maga, két kínai szó, a „kis gombóc” anglicizált összevonásából terjedt el nyugaton. A wontont főzhetjük, gőzölhetjük és süthetjük is. Sokoldalú és ízletes, emellett biztos siker. A tészta a szokásos: tojás, só, víz, liszt, rövid ideig gyúrás, pihentetés, nagyon vékonyra nyújtás. Ennyi.
Akiknek az eddiginél részletesebb leírás kell a tésztáról, azoknak álljon itt a recept, ami nagyjából 20-25 darab wonton készítéséhez elegendő tésztát ír le.
- Hozzávalók:
- 1 egész tojás
- 3/4 teáskanálnyi só
- 2 csésze (480 ml) liszt
- 1/3-1/2 csésze (80-140ml) víz
- liszt a gyúródeszka lisztezéséhez
Elkészítése: A könnyen felvert tojást összekeverjük a sóval és 1/4 csésze (60ml) vízzel. A lisztet edénybe szitáljuk, közepén mélyedés alakítunk ki és beleöntjük a tojáskeveréket. Vizet adagolunk hozzá és a szükséges mennyiségű vízzel tésztát gyúrunk. Elegendő néhány perces gyúrás is a sima tésztához, majd a kerekre formált tésztát lisztezett gyúródeszkán, liszttel meghintve, konyharuhával lefedve, 30 percig pihentetjük. Ezt követően nagyon vékonyra nyújtjuk, és a kinyújtott tésztát 9×9 centiméteres négyzetek vágjuk. A (lisztezett) tésztalapokat mélyhűtőben is tárolhatjuk.
A wonton hajtogatás titkai
Az első videó a wonton hústöltelékének elkészítéséhez is ötleteket adhat, de a töltelék olyan széles lehetőségeket kínál, hogy bizonyára mindenkinek lesz majd ötlete, hogy mit és miképpen készítsen.
Akinek az eddigi hajtogatási módszer nem volt szimpatikus az szánjon rá 1 percet és nézze meg a következő verziót is. És, aki azt gondolná, hogy ezzel minden hajtogatási változatot kimerítettünk, bizony téved. Akad jóval több is, ami azt jelenti, hogy akár magunk is kitalálhatunk egyet.
VÉLEMÉNYED VAN? ÍRD MEG!