GASZTRONÓMIAI Trendek címmel immár 6. esztendeje, hogy minden év végén, vagy januárjának első napjaiban megjelenik a FOOD&WINE az évre szóló trend-előrejelzése. Ezeknek az írásoknak a gerincét az amerikai National Restaurant Association (NRA) azévi felmérése adja. 2013 végén az American Culinary Federation (ACF) 1.283 séfje nyilatkozott ismét a szokásos év végi
körkérdésre válaszolva arról, hogy: Mit tart 2014 legfontosabb trendjeinek?
2014 TOP 10 trend
Napjaink fogyasztóit minden korábbinál jobban érdekli, hogy mit esznek, az alapanyagok honnan származnak, s hogyan készülnek. Ez a fogyasztói szemlélet 2014 éttermi trendjein is visszatükröződik.
Az elmúlt esztendők TOP 20 trendje között eddig is mindig megtalálhattuk az egészséges, jó minőségű alapanyag termelés fenntarthatóságának követelményét, a helyileg termelt termények előnyben részesítését, és a egészségességet. 2014 trendjei (filozófiája) ebben alig mutat változás. Az amerikai séfek véleményét tükröző TOP 10 trend 2014-ben:
- Helyi eredetű húsok és tengeri alapanyagok használata
- Helyben termesztett termékek
- A környezet fenntarthatósága
- Egészséges gyermek ételek
- Glutén-mentes konyha
- Hiper-lokális eredetű alapanyagok, például az étterem kertjéből
- Gyermekélelmezés
- Nem búzából készülő tészták (pl. quinoa, rizs, hajdina)
- Fenntartható tengeri élelmiszerek
- Tanyasi termékek
Ide tartozik, hogy 2009 óta, még ha változó súllyal is, de folyamatosan a TOP 20 közé tartoznak:
- a helyben termesztett termékek,
- az egészséges gyermek ételek,
- a glutén-mentes konyha, a
- fenntartható tengeri halászat,
- az egészség/tápérték,
- az új metszésű húsok (pl. Denver steak, „tri-tip„),
- az ősi gabonafélék (pl. kamut, amaranth, tönkölybúza),
- az etnikailag inspirált reggelik (pl. ázsiai ízesítésű szirupok, kókusztejes palacsinta),
- a nem-hagyományos halak (pl. branzino, barramundi),
- a gyümölcs és zöldség fogások a gyermekek ételeiben.
2009 óta a TOP 20-as listából kiestek már a fagylaltok, a falatkák (tapas/meze/dim sum), a lepénykenyerek és a baby-zöldségek is.
ERŐSŐDŐ TRENDEK – a „fülétől a farkáig”, savanyítás, kelbimbó…
Az előző (2013) esztendőhöz képest számos trend előrelépett, felértékelődött. Közülük a legnagyobb ugrást (+16%) a „fülétől a farkáig”, vagy a „gyökerétől a hajtásvégig” trend érte el. Ez a trend annyit tesz, hogy követői egy-egy alapanyag lehető legnagyobb részét igyekeznek hasznosítani, szakítva azzal az évtizedeken át zajló, fogyasztói társadalmi gyakorlattal, amikor a levágott állatok, megtermelt növények nem csekély része, mint például a belsőségek, hulladéknak számítottak a fejlett és pazarló nyugati világban, s legfeljebb a legkülönbözőbb etnikai csoportok konyhájában kaphatott helyet. Ugyancsak jelentőset lépett előre:
- a tartósítási eljárások közül a savanyítás (+11%),
- a japán tésztaleves, a ramen (+11%),
- a zöld étkezési növények (+10%), köztük különösen a kelbimbó,
- a Dél-kelet ázsiai konyha (+10%),
- a savanyított zöldségek (+9%),
- az ősi gabonafélék (+7%),
- az etnikailag jellemző lisztek (+7%),
- az erjesztés (+7%),
- az etnikai inspirációjú gyermek ételek (+6%),
- a gourmet gyermek ételek (+6%),
- az állatok takarmányozásának fontossága (+6%),
- az északi konyha (nordic cuisine) (+6%),
- a nem hagyományos tojások (+6%),
- a nem búza alapú tészták (+5%),
- a kelbimbó (+5%),
- a reggelire készített mexikói-amerikai strretfood, a burrito (+5%).
GYENGÜLŐ TRENDEK – görög joghurt, sous vide, folyékony nitrogén…
Az előző (2013) esztendőhöz képest – szokás szerint – számos trend gyengült. Legnagyobb mértékben (-11%) a görög joghurt veszített a népszerűségéből. Hasonlóképpen, az édesburgonya chips sikerességében sem hisznek már annyira a séfek (-8%), bár az is lehet, hogy a fogyasztók untak rá, s nem a szakácsok. A korábbi évekhez képest veszítettek pozíciójukból:
- az új, kreatív metszésű húsok (-7%) – ami a steak térvesztését is jelzi,
- a legeltetett marha (-7%),
- az organikus kávék (-7%),
- a zabpehely (-7%),
- a házi készítésű jégkrémek (-6%),
- a folyékony nitrogén fagyasztás (-6%),
- a molekuláris gasztronómia (-6%),
- a fagylalt (-6%),
- a tej és gyümölcslé a gyermek ételekben (-5%),
- a sous vide (-5%)
- a sózott karamell (-5%),
- a teljes kiőrlésű kenyerek (-5%),
- a habok (-5%),
- a barna és vad rizs (-5%).
ÚJ TRENDEK – kis tálkák, hibrid desszertek, természetes édesítőszerek…
Az előző (2013) esztendőhöz képest néhány új trend is felbukkant. Ilyen az 17. helyre került és a mai ázsiai étkezési szokásokat tükröző, kis tálkákon egyszerre az asztalra tálalt ételek rendje, amiről Európa jó ideje elfeledkezett már. Újnak számítanak a szokatlanság iránti vágyat is meglovagoló hibrid desszertek (21.), mint a képen is látható fahéjas burger, amivel a gyermekeket igyekeznek elkápráztatni. Ide tartoznak a szokatlan, kevéssé használt, fűszernövények (25.), a természetes édesítők (26.) és a kále-saláta (50.) is.
ÖRÖK TRENDEK – rántott csirke, olasz konyha, sütés…
Léteznek örökkévalónak látszó trendek, amiket a szakácsok jelentős százaléka évről-évre megjelöl, mi másért is, mint azért, mert a vendégeik szeretik. Ezek az örök trendek:
- a rántott csirke (65%),
- az olasz konyha (65%),
- a sütés (63%),
- a BBQ (63%),
- az Eggs Benedict (61%),
- a zabpehely (59%),
- a francia pirítós (59%),
- a grillezés (59%),
- a gyümölcs desszertek (58%).
- National Restaurant Association (NRA) trend előrejelzéseit a következő videó is összefoglalja:
- A nemzetközi trendek, ha fáziskéséssel is, de nem hagyják érintetlenül a magyar éttermi kultúrát sem, amire a bisztró műfaj elterjedése lehetne az egyik példa. A fenti TOP 20 trend elemei a hazai gondolkodásban is jelen vannak, még ha ilyen határozott formában csak nehezen tetten érhetők. Bizonyosnak látszik azonban, hogy a Michelin csillagra, Gault&Millau sapkára pályázó éttermek körében ezeknek a trendeknek és a trendek szellemiségének megjelenítése a korszerűség jele, és elvárás lehet. A hazai éttermi világ elkötelezett szereplőinek érdemes hát erre is figyelni. A skandináv konyha világsikerét és elismertségét többek között éppen a természetre és természetességre figyelő szellemiség és gyakorlat hozta meg és nem a technológia előtérbe helyezése. Ebből a szempontból is, továbbra is várat magára a paraszti és nemzetiségi konyhák, a 1920′-as, 1930′-as évek nagyvárosi polgári konyhájának 21. századi feldolgozása, ami egy minőségi alapanyagbázison, a még mindig magára várató, jól megkülönböztethető, autentikus modern magyar konyha alapja is lehetne.
- 2014 fontos fejleménye, hogy a hagyományos magyar konyha elmúlt évtizedben háttérbe szorult technológiái és ízei elismertségének és népszerűségének növekedése is elkezdődik, amivel 2014-ben és az azt következő években már a magyar konyha egy újabb, a szintézisre épülő fejlődésének tanúi lehetünk.
Az idei trendekben jórészt visszaköszönnek a korábbi évek folyamatai.
Az utolsó 2 mondatoddal mélységesen egyetértek, hisz látható, hogy azok a konyhák érnek el sikereket, amelyek visszanyúlnak a gyökerekhez, bátraan felmutatják az elődök alkotásait (legutóbb Peru vagy a Pho leves ) Megfigyelhető persze hogy a gasztronómiai nagyhatalmak hogyan őrzik hagyományos ételeiket, ott és világszerte milyen milyen hírverést kapnak ezek.