AVOKÁDÓ (AVOCADO) – megszerettük, használjuk külsőleg, s belsőleg. A quacamole az ősmagyar étellé válás küszöbére került, olyannyira elterjedtté vált. Az avokádó (Persea americana) Mexikóban és Közép-Amerikában őshonos, de ma már sokfelé termesztik, szerte a világon. A babérfélék közé tartozik, akárcsak a fahéj, vagy a
krumplifőzelék fűszerezéséhez is használt babérlevél. Alligátor körtének is nevezik. Az avokádó fa 20 méter magasra is megnő, a trópusi és mediterrán klímát kedveli, és leszámítva néhány acélosabb hidegtűrő, nemesített fajtát, a fagy nem a kedvence és a huzatot sem szereti, ahogy én sem. Avokádót mi is nevelhetünk, ha már a gucamole, vagy az arcpakolás miatt amúgy is ott a mag. Egyszerű, az eredmény pedig egzotikus és elégedettséggel tölthet el.
Életem során többször is megpróbálkoztam az avokádó mag gyökereztetésével, már csak játékból is. Egyszer sem sikerült, többnyire megpenészedett, vagy csak egyszerűen befulladt. Csupán egy kis lépés választott el attól, hogy korábban jól csináljam, de ez a kis lépés mégis nagy volt.
- Neked is lehet avokádó fád! Megmutatjuk, hogyan. Nézd meg a videót és mindent megtudhatsz arról, hogy hogyan csíráztass és nevelj avokádót magadnak.
- ANANÁSZ – Ha érdekel, hogy ananászt legegyszerűbben hogyan nevelhetsz otthon, itt olvashatsz róla.
- MANGÓ – Ha érdekel, hogy hogyan neveljünk mangót otthon, olvasd el ezt is.
Én is évek óta kisérletezem sikertelenül.Köszönöm a tippet 🙂 Még ma megpróbálom
Kedves Irén, akkor ossza meg a tudást, hogy ezernyi avokádó csírázzon Erdélyben is. 🙂
Nekem is volt pont ekkora mint a videon amit mutatott csak egyszer lehultak a levelek és tönkre ment ,én is vizben gyökereztettem 2 honap után jöt a gyökere
Én csak úgy kíváncsiságból az egyik virágcserépbe, a már meglévő növény mellé bedugtam a magot. Képzeljétek el, hogy hozott egy hajtást pár hónap múlva. Most körülbelül 23 cm-es. Nem tudom a folytatást. Maradhat-e a növény mellett, vagy ültessem szét és mikor. Ha ebben tudnátok segíteni megköszönném.
Kedves Mária! A film szerintem választ ad erre a kérdésre is. 🙂
T. Csíki Úr.
Én egy fél ázsiai nyugger vagyok, akinek nem igazán volt lehetősége angolul tanulni. Ezért volt bátorságom segítséget kérni. Nem tudtam, hogy ez problémát jelent. Köszönöm szépen a segítséget.
Kedves Marika!
Nem állt szándékomban Önt semmiképpen megbántani, csupán arra utaltam, hogy a beszédes képek alapján – mindenféle angol nyelvtudás nélkül is – kiderülhet, hogy milyen méretnél ülteti át a növényeket.
A film alapján, a válaszom a kérdésére: ötleveles állapotban ülteti laza talajba (perlites), úgy, hogy a mag egy része (ahogy a videón látszik) továbbra is a talaj felszíne felett marad. Az Ön 23 centiméteres növénykéjét, véleményem szerint, már ugyancsak érdemes szétültetni.
Bízom benne, hogy a válaszom megfelelt. Üdvözlettel: Csíki Sándor
…Megmondom őszintén, már kezdtem feladni… Kb 1 hónapja a videón látható módon csíráztatásnak indítottam a magocskámat, de nem történt semmi… Már azon gondolkoztam kidobom, és újra neki lódulok a dolognak, de akkor gyakorlom tovább a türelem erényét és adok még időt a magocskának. Idő közben beérett még itthon 4 avokádó, így azokkal is kísérletezek, hátha… 🙂 Annyi kérdésem azért lenne, mivel én sem beszélek túl jól angolul, hogy a neten sok helyen azt olvasni, cserélni kell 2-3 naponta alatta a vizet, valóban helytálló ez az információ?
Előre is szívből köszönöm a segítséget! Sok szép növényt Mindenkinek! 🙂
Üdvözlettel: Török Annamária
Kedves Annamária! Ha cseréli a vizet, azzal rosszat nem tesz. Próbálja ki! Üdvözlettel: Csíki Sándor
Ezek szerint én nagyon szerencsés vagyok. Nyáron két kisebb virágládába bazsalikomot ültettem, mindkét ládába csak úgy, semmiféle előkészület nélkül belenyomtam egy-egy avokádómagot. Aztán egyszer csak kibújtak… Az egyik azóta is köszöni szépen, tökéletesen érzi magát a konyhában, a másik csak azért pusztult el, mert kint hagytam az erkélyen éjszakánként ősszel, és valószínűleg ez már túl hideg volt neki. Egyébként az avokádót mikor pucolom, mindig belevágok a késsel, talán épp ez tett neki jót, meg az, hogy a bazsalikom elég vízigényes növény, ezért sokat locsolgattam. Nem gondoltam volna, hogy ennyire nehéz a csíráztatása…