A MAROKKÓI konyháról már esett szó. Az észak-afrikai országban élt franciák, a „feketekábúak” (pied noir) konyhájáról, a „la kémia„-ról, az arab tzatzikiról (Laban bi khiyaar), a lumiról is írtam és sok másról is. A marokkói konyha kapcsán különösen megtetszett annak sokszínűsége és változatossága. A fűszerezésben a Marokkóra oly’ jellemző őrölt kömény, pirospaprika kombinációt tartom figyelemreméltónak és követésre is alkalmasnak. Ez a kombináció a következő receptben is meghatározó lesz.
Rick Stein séf hazánkban is ismert, még ha nem is annyira, mint más angol televíziós kollégái. A mediterráneum országainak izgalmasan hasonló, ugyanakkor eltérő konyháit bemutató filmsorozata és könyve ma ma is népszerű. A filmen ő szerepel.
Marokkói fűszeres húsgolyók (recept)
A marokkói fűszeres húsgolyókhoz darált húsra van szükségünk, ami az iszlám Marokkóban halal birka, vagy kecske. A darált húst őrölt köménnyel, őrölt pirospaprikával, finomra vágott petrezselyemmel, sóval, frissen őrölt borssal fűszerezzük, alaposan összegyúrjuk és apró golyókat formázunk belőle, ahogy a videón is láthatjuk, ha rákattintunk.
A filmen Rick Stein előkészíti a „tajine,” vagy „tagine” (ejtsd: tazsin) írásmóddal is ismert és Marokkóban (is) széles körben elterjedt cserépedényt. Olívaolajat tölt bele és a húsgolyókat rövid ideig süti, amig a felszínük egyenletesen meg nem barnul. Ezután a húsgolyókat kiveszi, a visszamaradt olajba zúzott fokhagymát és finomra vágott hagymát tesz. Ezeket is köménnyel és őrölt (csípős) pirospaprikával fűszerezi, akárcsak a húsgolyókat. Hozzáadja a felaprított paradicsomot és együtt párolja őket. Ezt követően a húsgolyók visszakerülnek a tagine-ba. A készülő étel felszínére tojást üt (el is maradhat), megsózza és az ételt a tagine jellegzetes csúcsos fedőjével lefedi. Az ételt csupán annyi ideig főzi tovább, ami a tojás elkészültéig szükséges, vagyis néhány percig. Az elkészült marokkói fűszeres húsgolyókat aprított korianderrel szórja meg (lehet petrezselyem is). Kenyérrel (naannal, tortillaval, tepertős, vagy sajtos pogácsával, stb.) tálaljuk.
Jó kis recept, összefutott a nyál a számban. 🙂
Csak most találtam erre a blogra, de nagyon színvonalas és hasznos.
Húúú, de jól néz ki!! Voltam Marokkóban és ettem is hasonlót egy étteremben.
A kömény, az a rómaikömény, ugye?
Legalábbis én azt szeretem nagyon az ilyen ételekben. Ez hihetetlenül egyszerű, de biztosan nagyon finom.
igen, rómaikömény