NOSZLOPI, vagy ERŐS PISTA. Vajon melyik a hitelesebb, jobb? Korábban, az IPM nagy paprika tesztjében ízleltem ezeket a termékeket és véleményt is nyilvánítottam. A véleményem egyértelmű volt. Azóta is többször eszembe jutott az eredmény. Most újra nekigyűrkőztem. Vettem két üveggel ebből, két üveggel abból.
Az IPM Nagy Paprika tesztjében a Noszlopi erőspaprika krém megelőzte az Erős Pistát, amit azóta is használtam, ám a termék közben új megvilágításba került.
Az IPM 2010-ben megjelent Nagy Paprika tesztjének értékelésében az Erős Pista (Univer ZRt, Kecskemét) pontszáma 7,0/10 volt, a következő megjegyzéssel: Ez a termék klasszikusnak számít a magyar piacon. Állaga szép, s színe is friss, üde. Pontszámát az állományjavítók és a tartósítószer rontotta le.
A Noszlopi finomságok (Ve-kon-bo 99′ Kft, Devecser) pontszáma 8,0/10 volt, s akkor ezzel az én értékelésemben is első lett, azzal a megjegyzéssel, hogy „Hígabb állagát hamar feledteti friss íze, kellemes sóssága és harmonikus csípőssége.”
Noszlopi – mi számít tartósítószernek?
A Noszlopi honlapján az írás időpontjában, 2011. május 12-én 21:27-kor a következő tárgyilagosnak és hitelesnek tűnő mondatokra lettem újra figyelmes:
Ez szép és megnyugtató, minden bioétel és paprikakrém kedvelő álma, azonban az általam vásárolt termék (200g) hátcímkéjén a fentiektől már erősen eltérő információt találtam:
- „NAGYPAPA”
- DARÁLT FŰSZERPAPRIKÁJA,
- „IGEN” erős,
- ÖSSZETEVŐK:
- Piros fűszerpaprika
- Nátrium-benzoát
- Konyhasó 16,4%
Az ellentmondás szembetűnő és nyilvánvaló, ráadásul ellentmond korábbi ismereteimnek is, melyet többek között a hátcímkéről szereztem a tavalyi teszt során.
- A termékben nem, hogy egy sem, hanem mindjárt két tartósítószer is akad. Egy „egyetemi tananyagnak„, ahogy a termék magát hirdeti, tudnia kell, hogy itt a só is tartósítószer. Sóból pedig akad a termékben bőven (16,4%), több is, mint az Erős Pistában (10,5%). A nátrium-benzoát pedig már azoknak is tartósítószer, akiknek a só még 16,4%-ban sem lenne az.
Értékelés
A nátrium-benzoát miatt, a jelentősen magasabb sótartalmat is beleszámítva, számomra a Noszlopi elveszítette korábbi hamvas ártatlanságát. A vásárláskor az áruházi polcon álló Noszlopi darált fűszerpaprikás üvegek gyűrött, gyenge nyomdai minőségben készült címkéi sem azt sugallták, hogy a termék valóban „Prémium Minőség” lenne (még akkor sem, ha tényleg az).
A honlap darált fűszerpaprikára vonatkozó, a vásárlói döntést befolyásoló állítása, miszerint „Tartósítószert nem tartalmaz, csak hőkezelve.” sajnos a legcsekélyebb mértékben sem fedi a tényeket. Mindezek után a szépreményű Noszlopi immár vesztett az Erős Pistával szemben. Kár érte. Itt az ideje újra bizonyítani.
Maradok az otthoni darálómnál és a sótartómnál…
„saját levében”: ismét egyetértünk.
Egy gondolat:
Újabban a (túl) hosszú életkort nem az egészséges táplálkozással – és az amúgy értelmetlen önmegtartóztatással – hanem az étellel bevett-lenyelt vegyszerekkel magyarázzák.
Holtkomolyan.
Az átlegéletkor világszerte csúcsokat döntöget, százévesekkel Dunát, akarom mondani Skagerrákot és Kattegátot lehet rekeszteni. Pedig ez a generáció szalicillal eltett befőttön, zaharinnal édesített üdítőn, vastagon megkent margarinos- és zsíroskenyeren, permetezett gyümölcsön és paradicsomos-olajos halkonzerven nőtt fel.
Istenkém, de jó volt.
🙂
HSZ! A nitrátos dinnyéinket meg sem említed? Az semmi? Meg a gusztusos alumínium edényeinket?
A míniummal felturbózott fűszerpaprika jár?
:-))))
Mindkettő hitvány és gyenge, nem teszi csípőssé, de elsózza az ételt. Mostanában kénytelen vagyok chilipaprika őrleményt használni, mivel hazait nem nagyon kap az emberfia.
Akkor nézzük a cikkíró által favorizált másik paprikakrém összetevőit:
„EAN: 5997010301195
VTSZ: 2103
Gyűjtőcsomagolás: 6db/karton
Egyéb tudnivalók: Erős Pista 210g
Összetevők: fűszerpaprika darálmány, só, sűrítőanyag (xantán), étkezési sav (citromsav), tartósítószer (kálium-szorbát).”
Most akkor miért is ez a nyertes???
Mindennek van előzménye, így ennek is. Az IPM paprika tesztjében a Noszlopi lett nálam a jobb, ha csak 1 ponttal is, ahogy az első mondatokban utalok rá. Elolvasható itt:
https://www.foodandwine.hu/2011/02/27/paprika-teszt-3-eros-pista-es-versenytarsai/
A Noszlopi előnye akkor abban mutatkozott meg, hogy „kizárólag piros fűszerpaprika és konyhasó felhasználásával készül”, gondoltam én a rendelkezésre álló információk alapján, akkor… a többi már fentebb olvasható, meglehetősen részletesen és udvariasan is. Aki figyelmesen olvassa, értheti, ha akarja, hogy mi a gondom.