AMIKOR MEGÍRTAM az „Egy Nemzet, Egy Braai” című írásom, már tudtam, a dél-afrikai példát (is) követve meg kell hirdetnem a Nemzeti Gulyás Napot (National Goulash Day). A gulyás ebben az esetben a gulyás/ pörkölt/ paprikás/ lecsó, de akár a halászlé is csatlakozhatna hozzá. Ha ennyi féle étel, akkor miért éppen Gulyás Nap a neve?!
Mert a gulyás (goulash, gulasch, goulache, гуляш, רועה, guláš, stb.) a legismertebb magyar ételnév, amin belföldi vélekedésünk és berzenkedésünk mit sem változtat. Ahogy a változatos itáliai regionális konyhák gazdag választékából a nagyvilág a pizzát és a spagettit nevezné meg, vagy a hihetetlenül színes török konyhából a döner kebabot említené meg, úgy a magyar konyha hallatán a nagyvilágnak a gulyás jut eszébe. Ez egy olyan tény, amin változtatni nem tudunk. Azon azonban igen, hogy napjainkra a cseh és szlovák gulyás lassan már nagyobb becsben van, mint a magyar. Márpedig – tudomásul kell vennünk – a gulyás helyébe még nem lépett más étel, vagy ételcsalád, amivel a világ azonosítana bennünket, s amivel mi saját magunkat azonosíthatnánk. Leírtam már sokszor, leírom hát újra:
„Nemzet nélkül nincs gasztronómia, ahogy magunkénak vallott és vállalt gasztronómia nélkül sem létezik összetartó nemzet.”
© Nemzeti Gulyás Nap
- A Nemzeti Gulyás Nap nem fesztivál, nem egy város, egy régió ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap az ország ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap a Kárpát-medence ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor összetartozásunk megnyilvánul.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor szimbolikusan egy tűz köré gyülekezünk.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor vállaljuk azt is, ahogy a világ ránk tekint.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor magunkat, múltunkat és jelenünket is vállaljuk a jókedvű étkezés örömével együtt.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor gulyást/ pörköltet/ paprikást/ lecsót/ halászlét főzünk. Nem azonos ritmusra, és azonos recept szerint, hanem azonos szellemben.
- A Nemzeti Gulyás Nap ünnep, a sokféleség ünnepe. Szent István „Intelmei” óta írott hagyományunk a sokféleség erejének dicsérete:
„Mert az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő.”
Az első lépés
- Csatlakozz a Nemzeti Gulyás Nap meghirdetéséhez!
- Írd meg, hogy melyik dátumot, s miért tartanád a legjobbnak!?
- Írd meg , hogy Te miként képzelnéd el!
- Írd meg, hogy miben tudnál segíteni!
A támogatók, akik azzal, hogy írnak, egyben hozzájárulnak ahhoz is, hogy nevük a Támogatók listáján szerepeljen (ha csak másként nem rendelkeznek), a következő e-mail címre írják meg nevüket és az a néhány szót, amit közölni gondolnak magukról: info@foodandwine.hu
Csíki Sándor♣
No, én is töprengtem. Talán leghasznosabb, ha felajánlom jelentős evőkapacitásomat, vagyis aznap valamely csatlakozó helyszínen fogok ebédelni vagy vacsorálni.
Hapci! Mi ez a sültgalamb silbakolásra menedzselt henye élettempó?!… E jeles napon semmi enkezeddel megalkotott, ínyre vehető produktum?!… 🙂
Hapci: A Nemzeti Gulyás Napon összegyűjthetnéd a többi „sültgalamb silbakolásra menedzselt henye élettempójú” barátot, s együtt alkothatnátok egy jeles csoportot. 🙂
Spajzcetli: enkezemmel csak rozékacsamellet tudok alkotni, a köret már véleményes, egyszer például túlér… – khmmm – félig rohadt banánból alkottam mellé serpenyőben karamell… – khmmm – odakozmált banánt.
De még fejlődhetek addig, semmi se lehetetlen. 🙂
Jó kezdeményezésnek tartom. Igyekszem a kollégáimat is rávenni, hogy vegyenek részt benne.
Sok ilyen kellene.
Hapci: Ilyen szűkös a konyhai repertoárod?…
Gonolom, a családban azért nem súlyponti kérdés a fakanálhoz való tartózkodó viszonyod, mert az asszony jól főz!…
ez meg beragadt! : 🙂
Spajzcetli: abszolút szűkös…
Az asszony remekül főz, csak ritkán. Így aztán sokat boldogítom a budapesti vendéglősöket.
Szia Sanyi!
Remek ötletnek tartom a kezdeményezést és szórom az infót én is!!
Van a fagyon egy falusi töltésoldalban évekig lazán kapirgáló masszívabb kakasom, de lehet nem tudok várni augusztus végéig, well…:)
Szemi!
Kapirgáló jószágot méltó körettel kísérjük legutolsó útjára. 🙂