AMIKOR MEGÍRTAM az „Egy Nemzet, Egy Braai” című írásom, már tudtam, a dél-afrikai példát (is) követve meg kell hirdetnem a Nemzeti Gulyás Napot (National Goulash Day). A gulyás ebben az esetben a gulyás/ pörkölt/ paprikás/ lecsó, de akár a halászlé is csatlakozhatna hozzá. Ha ennyi féle étel, akkor miért éppen Gulyás Nap a neve?!
Mert a gulyás (goulash, gulasch, goulache, гуляш, רועה, guláš, stb.) a legismertebb magyar ételnév, amin belföldi vélekedésünk és berzenkedésünk mit sem változtat. Ahogy a változatos itáliai regionális konyhák gazdag választékából a nagyvilág a pizzát és a spagettit nevezné meg, vagy a hihetetlenül színes török konyhából a döner kebabot említené meg, úgy a magyar konyha hallatán a nagyvilágnak a gulyás jut eszébe. Ez egy olyan tény, amin változtatni nem tudunk. Azon azonban igen, hogy napjainkra a cseh és szlovák gulyás lassan már nagyobb becsben van, mint a magyar. Márpedig – tudomásul kell vennünk – a gulyás helyébe még nem lépett más étel, vagy ételcsalád, amivel a világ azonosítana bennünket, s amivel mi saját magunkat azonosíthatnánk. Leírtam már sokszor, leírom hát újra:
„Nemzet nélkül nincs gasztronómia, ahogy magunkénak vallott és vállalt gasztronómia nélkül sem létezik összetartó nemzet.”
© Nemzeti Gulyás Nap
- A Nemzeti Gulyás Nap nem fesztivál, nem egy város, egy régió ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap az ország ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap a Kárpát-medence ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor összetartozásunk megnyilvánul.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor szimbolikusan egy tűz köré gyülekezünk.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor vállaljuk azt is, ahogy a világ ránk tekint.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor magunkat, múltunkat és jelenünket is vállaljuk a jókedvű étkezés örömével együtt.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor gulyást/ pörköltet/ paprikást/ lecsót/ halászlét főzünk. Nem azonos ritmusra, és azonos recept szerint, hanem azonos szellemben.
- A Nemzeti Gulyás Nap ünnep, a sokféleség ünnepe. Szent István „Intelmei” óta írott hagyományunk a sokféleség erejének dicsérete:
„Mert az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő.”
Az első lépés
- Csatlakozz a Nemzeti Gulyás Nap meghirdetéséhez!
- Írd meg, hogy melyik dátumot, s miért tartanád a legjobbnak!?
- Írd meg , hogy Te miként képzelnéd el!
- Írd meg, hogy miben tudnál segíteni!
A támogatók, akik azzal, hogy írnak, egyben hozzájárulnak ahhoz is, hogy nevük a Támogatók listáján szerepeljen (ha csak másként nem rendelkeznek), a következő e-mail címre írják meg nevüket és az a néhány szót, amit közölni gondolnak magukról: info@foodandwine.hu
Csíki Sándor♣
Szánom-bánom a félreértelmezést. Mentségemre legyen mondva az, hogy István rendezvény-ajánlata, Tamás jurtája, Attila sajtója, és Zsuzsi külföldi vendégei tévútra vezettek …
:-))
Komolyra fordítva: sok sikert az első Gulyás Naphoz!
Kedves Sándor, öröm olvasni a kezdeményezésről!
Legutoljára a receptjei közül a Boef Bourgignont készítettem el, hatalmas siker volt a baráti körben.
A rendezvényhez: Az országban sok helyütt szeretnek főzni jó ételeket, ellenben ha ez miatt el kell utazni és akkor kell egy sofőr aki kiesik a nemes magyar borok főzésközbeni kórtyolgatásából, na ez lehet sok embernek elvenné a kedvét, illetve biztosan csökkenne az érdeklődés. Javaslatom lenne hogy országos rendezvénnyé hírdessék meg, mindenki főzzön otthon, a pincefaluban és minden faluban, településen, városban helyi rendezvény keretében jöjjenek össze az emberek. Készüljenek képek, élménybeszámolók, receptleírások, helyi zsüri bíráljon, értékeljen, pár ezer forintot minden önkormányzat szánna erre. Persze szükséges a nagyobb településeken mint pl Győr egy nagyobb mértékű összefogás, de az igazi az lenne, ha mindenki csatlakozhatna helytől függetlenül és azzal jelezné a részvételét hogy küld egy képet az ottani főzőcsoportokról, vendégekről,történésekről. (egy vizipipás weboldal és szervezői idén már a 3. vagy 4. vizipipatalálkozót hírdetik, lehet a honlapon helyszíneket javasolni országszerte és mindenki jelentkezhet a helyszínekre, így látni hogy hol mekkora társaságra lehet számítani. Kiülnek a gyepre egy parkba vagy a Dunapartra pöfékelnek, beszélgetnek pár órát és mindenki megy a dolgára. Nulla szervezés de mégis egy közösségi érzet) Időpontválasztás terén az augusztus 20 után egy héttel még lehet pihennének az emberek, sokan hívnak arra a napra vendégeket ami némi felhajtással jár, talán a szeptember első hétvégéje már kipihentebb állapotban találná az országot, kevésbé éreznék zsúfoltnak a programot. Viszont késöbbre se jó rakni, mert szeptember közepén egyes fehér szőlőfajták szürete már elkezdődik, ami megint bekavarhat.
Üdvözlettel fiatalborivo Tolna megyéből Bölcskéről
Kedves fiataborivo!
Ez országosnak, sőt országhatárokon is átívelőnek szánt Nap. Mindenki csatlakozhat, helytől függetlenül, mert éppen ez a lényege, s szeretném is, ha csatlakozna. Ez nem fesztivál, ez az ország napja, mindenkié. Ettől nemzeti a Nemzeti Gulyás Nap. 🙂 Köszönöm a hozzászólásod, s örülnék ha ezen a napon a nap, s egymás kedvéért főznétek, s elküldenétek a fotókat erről. (Az idén augusztus 28. lesz a napja, de jövőre még változhat a javaslatok szerint.)
A népszerűsítéshez mi is hozzájárulunk:
Nemzeti Gulyás Nap
2010. – Országszerte
A Food and Wine oldalon olvasható egy igen érdekes kezdeményezés, szinte már játék, ami arra hívja az ország apraját és nagyját, hogy szimbolikusan egy tűz köré gyülekezve, mindenki készítse el a saját gulyását, ami lehet a klasszikus gulyás, a pörkölt, a paprikás vagy épp a lecsó, a lényeg, hogy vállalja mindenki a Nemzeti Gulyás Napján magát, múltját és jelenét a jókedvű étkezés örömével együtt. A sokszínűség a lényeg, így minél több receptet megismerve gazdagodhat íztárunk az egyedül ránk, magyarokra jellemző gasztronómiai ételünkkel. Csupán pár válasz szükséges és beindulhat a nagy szervezkedés!
(A többi a https://vinoport.hu/index.php?node=2615 oldalon olvasható)
Köszönöm Csenge és Adrienn!
Erről van szó! 🙂
Azt hiszem kigondoltam már a magam részét (egy részét) az ügyért. Az étterem teraszán felállítok egy bográcsot és elkészítem a díjnyertes Csíki marhapofát-engedelmeddel pörkölt szerűen, Sanyi.
Természetesen nagyobb durranás esetén, nagyobb közönség előtt is megoldható a dolog!
Kedves Tamás!
Zavarbaejtő az ötleted, mondom rettentő álszerényen, de biztos lehetsz benne, hogy kiváló étel, s érdemes elkészíteni. Sikered lesz vele.
Győrben már valami készül, ezt lehet tudni. Pető István és Te is – egymástól függetlenül – akarjátok, ezért biztos vagyok, hogy a kezdeményezésnek lesznek követői a városban, ahogy a Tolnas megyei Bölcske is főzni fog, s sokan mások, akik már jelentkeztek, akár a Felvidéken is.
Adrienn (vinoport)!
A logot használjátok, ha gondoljátok. Az én „művem”, ám szívesen veszem, ha logo készítésben nálamnál hozzáértőbbek (grafikusok!) küldenek be „pályamunkát” az e-mail címemre (info@foodandwine.hu). Biztos akad majd borász is Villányból, Szekszárdról, Tokaj-Hegyaljáról, Egerből, a Balaton-felvidékről, Sopropnból, az Alföldről, akinek a bora (vagy akiknek a borai) a díjnyertes jutalma lehet. 🙂
Kedves Sándor, értettem idén aug 28, én tuti főzni fogok és kirakok a pincesorokra nálunk(380 pince) néhány plakátot. Érdemes lenne a programot a facebbookon és iwiwen is népszerűsíteni, szívesen csinálok hozzá kis körítést ha egyetértesz vele. Vagy ha otthon vagy az említett oldalakon, javaslom hogy hozz létre csoportot vagyeseményt e célra. A facebook tökéletesen alkalmas lenne megfelelő beállítások mellett az élmények gyűjtésére fórumok, fényképek történetek által.
Üdv fiatalborivo Tolna megye Bölcske
Nagyszerű, pontosan erről van szó. 🙂