AMIKOR MEGÍRTAM az „Egy Nemzet, Egy Braai” című írásom, már tudtam, a dél-afrikai példát (is) követve meg kell hirdetnem a Nemzeti Gulyás Napot (National Goulash Day). A gulyás ebben az esetben a gulyás/ pörkölt/ paprikás/ lecsó, de akár a halászlé is csatlakozhatna hozzá. Ha ennyi féle étel, akkor miért éppen Gulyás Nap a neve?!
Mert a gulyás (goulash, gulasch, goulache, гуляш, רועה, guláš, stb.) a legismertebb magyar ételnév, amin belföldi vélekedésünk és berzenkedésünk mit sem változtat. Ahogy a változatos itáliai regionális konyhák gazdag választékából a nagyvilág a pizzát és a spagettit nevezné meg, vagy a hihetetlenül színes török konyhából a döner kebabot említené meg, úgy a magyar konyha hallatán a nagyvilágnak a gulyás jut eszébe. Ez egy olyan tény, amin változtatni nem tudunk. Azon azonban igen, hogy napjainkra a cseh és szlovák gulyás lassan már nagyobb becsben van, mint a magyar. Márpedig – tudomásul kell vennünk – a gulyás helyébe még nem lépett más étel, vagy ételcsalád, amivel a világ azonosítana bennünket, s amivel mi saját magunkat azonosíthatnánk. Leírtam már sokszor, leírom hát újra:
„Nemzet nélkül nincs gasztronómia, ahogy magunkénak vallott és vállalt gasztronómia nélkül sem létezik összetartó nemzet.”
© Nemzeti Gulyás Nap
- A Nemzeti Gulyás Nap nem fesztivál, nem egy város, egy régió ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap az ország ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap a Kárpát-medence ünnepe.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor összetartozásunk megnyilvánul.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor szimbolikusan egy tűz köré gyülekezünk.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor vállaljuk azt is, ahogy a világ ránk tekint.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor magunkat, múltunkat és jelenünket is vállaljuk a jókedvű étkezés örömével együtt.
- A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor gulyást/ pörköltet/ paprikást/ lecsót/ halászlét főzünk. Nem azonos ritmusra, és azonos recept szerint, hanem azonos szellemben.
- A Nemzeti Gulyás Nap ünnep, a sokféleség ünnepe. Szent István „Intelmei” óta írott hagyományunk a sokféleség erejének dicsérete:
„Mert az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő.”
Az első lépés
- Csatlakozz a Nemzeti Gulyás Nap meghirdetéséhez!
- Írd meg, hogy melyik dátumot, s miért tartanád a legjobbnak!?
- Írd meg , hogy Te miként képzelnéd el!
- Írd meg, hogy miben tudnál segíteni!
A támogatók, akik azzal, hogy írnak, egyben hozzájárulnak ahhoz is, hogy nevük a Támogatók listáján szerepeljen (ha csak másként nem rendelkeznek), a következő e-mail címre írják meg nevüket és az a néhány szót, amit közölni gondolnak magukról: info@foodandwine.hu
Csíki Sándor♣
Kedves Sanyi!
Fantasztikus ember vagy, fantasztikus ötletekkel és ambíciókkal.
Üdvözlöm a kezdeményezést és amiben csak tudok szívesen segítek természetesen!
…én nomád körélmények közé vinném a rendezvényt, Jurtával, lovakkal….csakúgy, mint egykoron a paprika előtt.
Kedves Tamás!
A Nemzeti Gulyás Nap arról szól, hogy, aki nomád körülmények közé vinné, az tegye, aki más keretek közé, akár csak otthon, vagy egy étterem teraszán, az pedig ott érezze jól magát.
A Nemzeti Gulyás Nap az egységről szól, s nem az egyformaságról.
Minden segítség fontos, ha csak annyi is, hogy ezen a napon gulyást/pörköltet/paprikást/lecsót/halászlét főzöl, s azért főzöd, hívod meg a barátaid, mert a Napja van, az ország napja. A vendéglők ezen a napon szerepeltetnének ezek közül az ételek közül legalább egyet, akár csak tíz adagot lefőzve. Az étlapon pedig az étel mellett ott állna, hogy I. Nemzeti Gulyás Nap, majd a II., III. és így tovább. Ez tényleg civil kezdeményezés.
Kedves Sándor!
Örülök a kezdeményezésnek, két helyszínen megpróbálok rászervezni (a felvidéki Garamkövesden és Esztergomban), illetve sajtóval. Az augusztus 28-i időpontot én is jónak tartom, szerintem sürgősen el kellene dönteni, hogy mikor legyen a nagy nap.
Üdv, Geönczeöl Attila
Kedves Attila!
Köszönöm!
A Felvidék külön öröm. 🙂
I.Nemzeti Gulyás Nap: 2010. augusztus 28. szombat, s minden évben augusztus utolsó hétvégéje.
Üdv:
Csíki Sándor
Pető István: Őszintén örülök a hozzászólásodnak és a nagyvonalú felajánlásodnak is. Győr lehetne akár az egyik központi rendezvény színhelye. Felhívlak.
Lehetne valamiféle piramisjáték. Aki főz, hívjon meg minél több embert erre a napra (szombat), akiket pedig meghívtak, másnap hívjanak meg továbbiakat. Egy internetes számlálóba lehessen bejelentkezni, ami mutatná hogy hányadán állunk.
Vagy egy adatbázisba írjuk be, hogy milyen jellegű ételt főztünk, milyen hozzávalókból. Izgalmas statisztika jöhetne ki a végén.
Kedves Sändor!
„…a magyar konyha hallatán a nagyvilágnak a gulyás jut eszébe… […] amin belföldi vélekedésünk és berzenkedésünk mit sem változtat. ”
Jól látod a helyzetet. Mint az is, hogy Erdély = Dracula.
Eleinte tiltakozik az ember, magyaráz, aztán rájön arra, nincs mivel helyettesíteni Drakulát. Így vagyunk a gulyással is. Bejáratott márkanáv, butaság lenne törölni.
Hanem az ételhez kötött Nemzeti szó zavaró hatású a külföldi számára. Nemzeti Szusi vagy Nemzeti Pizza fesztivál… Úgy-e milyen sután hangzik? És lehet, hogy tévedek, de a nemzeti szó mai és világszerti értelemben nem egyesít, hanem kizár.
Jól el lehet tervezgetni az terített asztal mellett. Csakhogy gulyásfesztivált – sőt gulyáskonferenciát – rendeznek már MO-n, nem is egyet: magyargulyas.hu
Itt többek között a szeptemberben sorra kerülő, 12. SZOLNOKI GULYÁSFESZTIVÁL programjáról is lehet olvasni.
Üdvözlettel,
a HSZ
Hobbiszakács: Javaslom olvasd el a írást újra, mert választ ad a kérdéseidre. Ez nem fesztivál, nem konferencia, nem is kíván azokkal versenyezni, s nem is csupán gulyás. A gulyás – kommunikáció, hívószó. Emellett a rendezvény nem turisztikai, s nem is a külföldi turistákról szól, hanem rólunk. Olyanokról is, akik soha nem voltak, és soha nem is lesznek egyetlen fesztiválon sem, bárhányadik legyen is az abban a műfajban.
Aki ezen a napon a kert végében főz egy lecsót, az is részt vesz a Nemzeti Gulyás Nap rendezvényen, ahogy az az étterem is, ahol ugyan nem jellemző, de ezen a napon van az étlapon napi ajánlatban pörkölt, például. A rendezvény részese az is, aki a településen szervez egy jó hangulatú főzést két tucat emnber részvételében.
A Nemzeti szó használatához javaslom olvasd el a fenti írásban az utalást Dél-Afrikára (is). Állításoddal szemben a “National” szó például egyáltalán nem suta, s éppenséggel egyesítő erejű. Olyan soknemziségű, soknyelvű arszágokban is, mint az USA, tehát tévedsz. Ha képes vagy a fesztiválok, konferenciák, valóban létező negatív reflexek gondolati béklyóitól megszabdulva tekinteni erre a napra, akkor érteni is fogod. A “National Goulash Day” tökéletesen érthető a nagyvilágnak, mivel arra utal, amit én akarok: sokan érezzenek magukénak egy Napot, amitől erősödik az összetartozás érzése. A fejemben – bár nem a külföldi turistákra gondoltam – előbb született meg a „National Goulash Day”, s csak ezt követően, ennek az egészséges pátoszát felismerve, a „Nemzeti Gulyás Nap”. Meglepő, hogy még nem csinálták meg. Megérett rá az idő.
A dátumot illetően jövőre akár lehet változtatás, ám idén már tavaszra nem tehetjük. 🙂
„saját levében”: Beszéljünk róla.
Kedves Sándor!
Szerintem az elképezelés jó. Nem szükséges ezt szóértelmezésekkel és fanyalgással bonyolítani. Lesz egy nap, ami attól lesz, hogy mi akarjuk és ahogy Ön írta
„A Nemzeti Gulyás Nap az a nap, amikor gulyást/ pörköltet/ paprikást/ lecsót/ halászlét főzünk. Nem azonos ritmusra, és azonos recept szerint, hanem azonos szellemben.”
Főzzünk, örüljünk az életnek és egymásnak!
Szívesen segítek.
Béres Eszter