IDÉN SZEPTEMBERBEN menzareform kezdődik Miskolcon. A „Miskolci Menzareform Bizottság” néven ismertté vált szakértői csoport folytatta munkáját, melynek Buday Péter, Simon Gábor, Szekeres Fruzsina, s mások mellett mellett tagja lettem magam is. Legutóbb kiválasztásra került az a két oktatási intézmény is, ahol már 2010 szeptemberében újfajta, egészséges, modern ételeket kapnak az iskolások, szól a híradás, majd így folytódik:
A menzareform keretében a két iskola élelmezésvezetőit, illetve munkatársait egy-egy segítő mesterszakács segíti majd a megváltozott munkájuk során. A gesztorok feladata többek között az, hogy új receptúrákat dolgozzanak ki az intézmények számára, valamint az, hogy az újfajta ételek elkészítésének betanítását is elvégezzék.
A megújuló étkezést biztosító iskolák száma folyamatosan növekszik, Miskolc összes főzőkonyhájában a program 2013 év végére tud megvalósulni, így 20 000 gyerek kaphat egészséges és változatos menüt. A program szerves részét képezi az óvodákban és az iskolákban megvalósuló oktatási – nevelési program, melynek segítségével a kisgyerekek ismereteit kívánják bővíteni.
A reform során a menzák jelenlegi 100 receptje minimum 400-ra fog bővülni. Az új ételek nem csak a fiatalok ízlését és szokásait veszik majd figyelembe, hanem tekintettel lesznek arra is, hogy az egyes korosztályoknak milyen táplálékigényük, szükségleteik vannak, a helyi szokások és hagyományok figyelembe vételével.
Simon Gábor elmondta: „Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek minden nap megkapják a számukra szükséges ásványi anyagokat, vitaminokat. Nem lehet olyan nap, amikor ez a cél háttérbe szorul. Úgy kívánjuk megvalósítani a menzareformot, hogy finom és egészséges ételeket adunk. Jelenleg 5 szakértő alkotja recepteket és a hozzá tartozó élelmiszer kiszabatokat, valamint a Menzareform bizottság minden tagja azon tevékenykedik, hogy hogyan tudjuk a program anyagi hátterét megteremteni annak érdekében, hogy az átállás ne jelentsen anyagi terhet Miskolc városának.
Elsőként a Vörösmarty Mihály Általános Iskolában, és az Istvánffy Általános Iskolában kerül bevezetésre a Menzareform.”
Buday Péter elmondta: „A Menzareform egy komplex program, amellyel célunk, hogy a jövő generációja nemcsak egészséges felnőtt legyen, hanem tudatos vásárlóvá, tudatos szülővé váljon, aki megfelelő gasztronómiai ismeretekkel rendelkezik.”
Mi közétkeztetéssel foglalkozunk, 5 évestől a 70 éves korosztályig étkeztetünk.
Mi konyhánk jellegét tekintve házi, nem használunk, levesporokat,zöldségkonzerveket
és amennyire lehet friss zöldségekből főzünk,kelt tésztát igaz készítünk, de azt gyerekek leginkább már csak nálunk esznek, és egy héten egyszer nem árt, mert azt én dagasztom és így tudom, hogy mit raktam bele. Mindenképpen megpróbálom a környezetünkből beszerezni az idény szerinti alapanyagokat, 2 szempontból is egyik azt gondolom ami itt a mi földünkben terem az mindenképpen jó mi szervezetünknek, a másik , hogy ezzel segítem a szomszéd faluban élő gazdát/ mert ugye ő csak a többletét adja el, így olyan mintha a sajátja lenne /Azt gondolom a mi munkánk nagy felelőséggel bír, mert szerintem a gyermekek 60-70%-a nálunk és az ilyen konyhákon eszik főtt ételt hétköznap. Én abban szeretném kérni a segítségüket, hogy a munkámban még jobb tudjak lenni. Válaszukat előre köszönöm! Tisztelettel: Bea
Kedves Beatrix!
Nagyon szép, amit írt, s sajnos ma már ritka is.
Ön jó úton jár, biztos vagyok benne.
Gratulálok Péter nevében is.
Üdvözlettel:
Csíki Sándor
A mintamenzát nagyon jó programnak tartom, de fontos lenne meghatározni országos szinten a nyersanyagnorma nagyságát is, mert gyakorlatból tudom, hogy van ahol egy óvodásnak 180.- Ft jut háromszori étkezésre, és van ahol 330.- Ft.
A pedagógusok sokat segíthetnének a program sikeres megvalósításában, mert az új nyersanyagok, a konyhatechnológiai eljárások megismertetésére a konyhai dolgozóknak nincs ideje, és lehetősége.
Üdv. Taki