LATINUL BETA VULGARIS. Az angolok beet (beetroot) névvel illetik, a franciáknál betterave, a németeknél Rübe, az olaszoknál barbabietola az oroszoknákl Свё́кла (szvjokla), a finneknél juurikas, ám bármilyen néven is hangzik el a neve, akadnak nem is kevesen, akikre életükben már legalább egyszer ráijesztett. Ez a cékla.
Betacyaninuria (beeturia)
Az angol nyelvben a cékla neve (beet, beetroot) után beeturia a neve annak a jelenségnek, amikor a cékla fogyasztása után a vizelet pirosra, vagy rózsaszínűre színeződik. Beeturia esetén a vörös céklában lévő és a táplálékkal elfogyasztott színanyagok (betalain) a vizeletbe és a székletbe választódnak ki, amit a vörös szín jól jelez.
- A betalain gyűjtőnév, és mintegy 35 féle sárga, vagy vörös színű növényi festékanyagot foglal össze. Ezek mind csak a szegfűvirágúak (Caryophyllales) rendjében fordulnak elő, amihez a cékla is tartozik. A szó maga egyébként szintén a céklára (Beta vulgaris) utal, ebből van a betalain.
- A betalain antoxidáns hatása (antocyaninok) jól ismert. Számos pozitív élettani hatása ebből vezethető le. Rákellenes hatása is ismert, amire vonatkozóan éppen Magyarországon folytak vizsgálatok (Ferenczi Sándor).
- A betalain egyébként redox indikátor is, amelynek a színe redukáló közegben megmarad, oxidálóban viszont elszíntelenedik.
- A fenolftalein tablettában lévő fenolftalein, ami egy, az iskolából is jól ismert indikátor, ugyancsak megfestheti a vizeletet. Közismert a B-vitaminok vizeletet sárgára festő tulajdonsága is, akárcsak az epesavaké. A festékanyagokban igen gazdag földi szeder ugyancsak elszínezheti a vizeletet, ahogy a fenolftalein tablettán kívül más gyógyszerek is.
- Megjegyzés: a modern nyugati orvoslásban újra kezd felfedeződni a vizelet-diagnosztika, ami nagyjából a középkor végén kezdett eltűnni az orvoslásunkból. Az ayurvédikus hagyományban a szem-, nyelv, stb. diagnosztikák mellett a vizelet-diagnosztika is fontos szerepet tölt be.
A beeturiának én nem találkoztam magyar nevével, ami persze egyszersmind arra is közvetett bizonyíték, hogy nem számítunk nagy céklafogyasztó nemzetnek, ami már csak ezért is baj, mert a cékla az egyik legolcsóbb és legegészségesebb alapanyagunk. A céklafogyasztás utáni színes vizelésnek ismereteim szerint nincs magyar elnevezése neve, ezért:
- Javaslom, hogy a beeturia mintájára a cékla okozta vizeletelszíneződést nevezzük „céklavizelés” néven.
A gyomorban lévő sósav (HCl), a vas-ionok, vagy a vastagbél baktériumai is képesek elszínteleníteni az elfogyasztott cékla vörös festékanyagait. Ennyi minden, ám közben mégis körülbelül minden nyolcadik embernek, a lakosság 10-14 százalékának a cékla mégis elszínezi a vizeletét. Akadnak, akinél ez a jelenség folyamatosan fennáll, míg másoknál kisebb nagyobb intenzitással, de az idők során változó a gyakorisága. (Te már észrevettél magadon ilyet?)
Miért?
VASHIÁNY: A beeturia minden jel szerint összefüggésbe hozható a vashiánnyal is, vagyis a cékla után elszíneződött vizelet a vas-hiány jele is lehet, állítják. Erre utal, hogy egyes vizsgálatok szerint a kezeletlen vashiányos vérszegénységben szenvedők esetén szembetűnően gyakoribb a jelenség.
- Megjegyzés: Mondták már az alultápláltsági tünetegyüttes részének és az élelmiszer allergiával is kapcsolatba hozták már, de ezeket el is lehet mindjárt felejteni.
GYOMORSAV (HCl): a gyomorsav erősségének (pH) nagy jelentőséget tulajdonítottak (tulajdonítanak ma is), mondván, hogy minél alacsonyabb a gyomorsav pH-ja, azaz minél erősebb a sav, annál inkább elszíntelenedik a festékanyag, viszont, ha a gyomorsav gyengébb, azaz a pH magasabb, akkor a cékla festékanyaga nem színtelenedik el. Eszerint a piros vizelet azt mutatja meg, hogy mennyire erős a gyomorsav. Ha gyengébb, akkor a festékanyag változatlan színnel jut el a felszívódás helyéig és a vizeletet pirosra színezheti.
Ez nagyon tetszetős (nekem is ez tetszett leginkább, mert jól mesélhető és mindenki érti), de megint mások azt mondják, hogy a céklában lévő 5-6mg/100g aszkorbinsav (C-vitamin), és a növények többségéhez képest jelentősnek számító 700-800 mg/100g oxálsav képes stabilizálni a cékla festékeit, amíg a gyomron áthalad.
OXÁLSAV (HOOC-COOH): a céklából vitt oxálsav (sóskasav) szintje a gyomrot követő patkóbélben, vékonybélben szépen lecsökken. Mire a vastagbélhez ér a cékla(festék), addigra az útravalóul vitt, és stabilizáló hatású oxálsav többnyire elfogy körülötte. Ha a vastagbélben mégis akad megfelelő mennyiségű oxálsav, akkor az továbbra is képes stabilizálni a festékanyagokat, amelyek így szívódnak fel a vérbe, majd választódnak ki a vizelettel. A maradék a széklettel távozik.
Honnan a plusz oxálsav? Az emésztőrendszer és szakaszainak hossza egyénenként is eltérő, tehát van akinél a céklából több oxálsav jutott el a vastagbélig, valamint a bélflóra sokszáz baktériuma is közrejátszhat az emelkedett oxálsav-szintben.
A céklaleves is elszínezheti a vizeletet?
A főtt cékla nem színezi el, a céklasaláta viszont igen, már csak ezért is, mert az ecetsav hatással van a cékla stabilizáló hatású oxálsavjára. A legnagyobb valószínűséggel céklalevek fogyasztása után lehet számítani a piros, vagy rózsaszín vizeletre. Ha egyéb, a vashiányos vérszegénységre utaló tünetek (sápadtság, gyengeségérzet, fejfájás, haj, köröm problémák, stb.) is tapasztalhatók, akkor ezt vegyük jelzésnek. Mielőtt mindenféle laborvizsgálatra mennénk, jusson eszünkbe az is, hogy a céklalének lehet ilyen hatása. Ne ijedjünk meg! (Ha viszont nem ittunk céklalevet, akkor az egy nagyon más helyzet, és „Kérdezze meg kezelőorvosát…”)
Csíki Sándor♣
Lásd még a „Mert a cékla tormával jó” című írást itt.
Tisztelt Csíki Sándor!
A cikk valóban kiváló és megnyugtató! Az lenne a kérdésem, hogy a vizelet elszínezésen kivűl okozhatja-e esetleg nagy mennyiségű só távozását a szervezetből?
Vasárnap este megettem egy ökölnyi méretű céklát nyersen. Hétfő reggel pedig vizeletet adtam, (mert hólyagproblémám volt, van), reggel igen csak meglepődtem a rózsaszín vizelet láttán, gondolkodtam, ez csak a cékla lehet. De a vizeletvizsgálat eredmény már aggasztó lett, mivel sok sót találtak benne. 2 héttel ezelőtti vizelet analízise csak gyulladást mutatott, sót nem. Az lehet hogy a cékla kisöpörte a felgyűlt méreganyagokat (antibiotikumot szedtem 2 adagot is)?
Most új vizsgálatra küldött a doki, mert szerinte homok lehet a vesében, fél éve még nem volt.
Tisztelt Csíki Sándor!
Én is hasonlóan jártam minap és ma. Bio Céklalevet ittam és reggel felkelve tapasztaltam a rózsaszínű- piros vizeletet, holott soha nem tapasztaltam ilyet de céklát se nagyon ettem. Keresőbe kerestem és akkor találtam meg az Ön cikkét amiért hálás vagyok. Így megnyugodtam. Köszönöm.
Gyerekek, szo szerint beszartam, aztam mikor meglattam a szekletem ossszeszartam magamat 😀
Tisztelt Csíki Sándor!!
Köszönöm hogy megtaláltam ezeket az írásokat,ugyanis nagyon ideges voltam már hogy mi lehet a bajom.Péntek este ettem céklát és megfőztem előtte ,majd amikor kihűlt egy kicsike ecettel is ízesítettem .Vasárnap észleltem hogy a vizeletem olyan rózsaszínű,gondoltam nagyon felfázhattam,de ma reggelre már a székletem is csupa piros lett,az első pillanatban nem jutott eszemben a cékla ezért nagyon megijedtem ,vajon mi bajom lehet ,majd rákerestem az interneten és itt olvasom hogy ez természetes,egyes embereknél,ezzel azt hiszem megnyugtatott.De ha lehetne egy kérdésem :meddig fog ez tartani ( már mint a rózsaszínű vizelet és széklet?válaszát előre is köszönöm..
Kedves Sándor!
Csatlakoznék az előttem szólókhoz!
Tegnap, és ma indokolatlanul nagy mennyiségű nyers céklát ettem, a frász jött rám, hogy vér van a vizeletemben. A férjem egyből kapcsolt (én rá nem jöttem volna) hogy a cékla miatt van. Majd rákerestem az interneten, és megtalálván ezt a cikket teljesen megnyugodtam! Köszönöm! 🙂
Kedves Sándor!
Az lenne a kérdésem ,hogy a cékla elfogyasztása után kb. átlagosan hány órával jelentkezhet az elszíneződés?
Kedves Szilárd! Embere válogatja, és az is, hogy éppen mennyi folyadékot fogyasztott, de akár egy órán belül is.
Lefagytam, pedig igen jó idő van. Szerencsére az asszony mondta, hogy céklát ettünk és ettől színezhet pirosra a szék. Köszönet a második születésért.
🙂 Jó egészséget!
Tisztelt Csíki Sándor!
Ma reggel én is kicsit megijedtem,amikor láttam,hogy rózsaszín a vizeletem.Aztán eszembe jutott,hogy régóta fogyasztok reggelente nyers céklát répával és almával turmixolva.Az is gyanús volt,hogy halvány lilás színe volt,és nem piros.Most,hogy olvastam a fenti cikket,megnyugodtam.Volna mégis egy kérdésem :45 éve egy vesével élek.Egészséges-e a nyers cékla mindennapos fogyasztása? (salátának,tormával is szeretem). És igaz-e,hogy 1-2 órát kell hagyni állni,hogy bizonyos illóolajok,amelyek kellemetlen tüneteket okozhatnak,elillanjanak.Nem lé formában,hanem rostosan fogyasztom.Előre is köszönöm a válaszát.