ÚJÉV NAPJÁN elmaradt a hagyományos lencseleves, lencsefőzelék. Ezt a mulasztást most pótolom. Alapvetően egyszerű étel, de már a legelején akad döntésre váró kérdés. Áztassunk, vagy ne áztassunk? Tudnivaló, hogy a lencsét főzők két nagy táborra oszthatók: vannak a lencsét beáztatók és vannak a lencsét be nem áztatók. (Az ingadozó, hol áztató, hol nem áztatókról most nem esik szó.) Én a lencsét be nem áztatókhoz tartozom, az első főzőlevet a forrás után leöntöm, és az ételt többnyire gazdag ízesítéssel készítem.
Lencsefőzelék (saját recept)
- Hozzávalók:
- 500g lencse (a képen látható kínai lencsét vettem),
- 2 liter palackozott víz,
- 30g füstölt szalonna szeletekre vágva,
- 1 közepes fej hagyma, tisztítva, félbe vágva,
- 3 közepes sárgarépa tisztítva, négy darabba vágva
- 1 kis fehérrépa tisztítva, hosszában félbevágva
- 1 kis zellergumó tisztítva négy darabba vágva
- 3 gerezd fokhagyma tisztítva középen félbevágva
- 1 bouquet garni (rozmaring, kakukkfű, babérlevél)
- 1/2 közepes méretű citrom, szeletekre vágva
- 1/2 tk. őrölt pirospaprika,
- 1/2 tk. őrölt kurkuma,
- 1/2 tk. durvára őrölt bors keveréke,
- só, chili ízlés szerint
Elkészítése: tegyük a lencsét lábosba engedjünk rá hideg csapvizet, forraljuk fel, majd amikor felforrt azonnal vegyük le a tűzhelyről és szűrjük le a vizet. A lencsét a lábosba visszatéve öntsük fel a palackozott alacsony ásványi só tartalmú vízzel.
- Megjegyzés: a főzés során a magas kalcium (Ca), magnézium(Mg) tartalom (vízkeménység) zavaró lehet, különösen a hüvelyesek főzésénél. Ott, ahol közismerten kemény a víz, ezt célszerű figyelembe venni. Ezen felül pedig a jobb víz jobb ételt is jelent(het).
Tegyük a lábosba az összes zöldséget, a szalonnát és a buoquet garnit is. Ha a víz forrni kezd vegyük vissza a hőmérsékletet és csendesen főzzük 25-30 percig. A főzési idő a lencse korától is függ. A lencse legyen puha, ugyanakkor lehetőleg maradjon is egyben. Ha a lencse megfőtt, a lábost húzzuk félre a tűzről és vegyük ki belőle a zöldségeket és a bouquet garnit. A főzeléket ízesítsük a pirospaprikával, kurkumával, borssal, sóval, chilivel és három szelet citrommal.
Sűrítés: a sárgarépa harmadát, az összes zöldséget és a megfőtt szalonnát kevés főzővízzel és 5-6 evőkanálnyi lencsével tegyük keverőtálba és botmixerrel pürésítsük. A pürét tegyük vissza a főzővízbe. A nem pürésített sárgarépát vágjuk fel és így tegyük a főzelékbe. Rántáshoz (ha szükséges tartjuk) 20 g füstölt szalonna, 1 ek. olíva olaj és liszt hozzáadásával zsemleszínű rántást készítsünk.
- Megjegyzés: a rántás (roux) egyike a magyar gasztronómia azon elemeinek, amely körül napjainkban (már? még? is?) igen sok a félreértés, a közhely, a tájékozatlanság, a sznobizmus, és nem ritkán még az indulat is. Akadnak, akiket a hideg is kiráz a rántás hallatán, akárcsak a tejszínes hollandi mártás láttán. Értem az okot és magam is emlékszem a pocsékul elkészített ételekre, a csomós rántásra. Az ellenérzés érthető, de nem a rántás tehet róla. A rántásnak világszerte, így igazi szülőhelyén, Franciaországban is megvan a helye, szerepe a konyhaművészetben. Escoffier próféciája ellenére, miszerint a rántás kiveszik a konyhaművészetből, a rántás továbbra is él, és szűkült szerepkörrel ugyan, de virul, többek között a francia gasztronómiában.
- A lencsefőzelékhez kedvünk szerint adhatunk tükörtojást, sültet, virslit, kolbászt, bármit, amit szeretünk hozzá. A képen libazsírban abált (konfitált) csirkecombbal készült.
Érdekes,szerintem,macerás!
Érdekes,nekem,macerás!
Valóban, ez egy nagyon igényes alkotás, 17 összetevőt számoltam, az egymást követő műveletek száma sem kevés. Biztosan van alkalom, vendég, helyzet, amelyik megkívánja ezt, meg különben is, ha már egyszer főzünk, adjuk meg a módját!
A magam részéről egyre takarékosabb vagyok a hozzávalókkal, munkával. Valamikor nagyon lenéztem azokat az amerikai szakácskönyveket, amelyek négy összetevőből ígértek pompás fogásokat, ma már a hármat is sokallom…