A BOCUSE D’OR nem olcsó mulatság, sőt, a Bocuse d’Or nagyon-nagyon költséges mulatság. A magyar csapat vezetője erről is beszélt, de kevés figyelmet kapott, pedig jobban érini a lényeget, mint az a vita, amely a Bocuse d’Or kapcsán Magyarországon gerjesztődött. Az USA Bocuse d’Or előkészületeit nézve elegendő csak a honlapjukra tekinteni ahhoz, hogy érezzük, itt valami nagyon más, mint hazánkban. Nagyon-nagyon más!
A Norvégiában megrendezett versenyen hazánk nem került be a 2009. január 27-29 között (Eurexpo, Lyon) megrendezésre kerülő világ-döntőbe.
FELTEHETŐLEG egyetlen kieső csapat, és a csapat szurkolótábora sem örült ennek, ahogy – gondolom – a nagyságrendekkel több pénzt a versenyre áldozó oroszok sem, vagy az igazán impozáns gasztronómia örökséggel bíró olaszok sem. Az a néhány ezer ember, akit országonként ez a verseny mélyebben érdekelt, bizony egyáltalán nem örülhetett annak, ha csapata nem jutott be a döntőbe.
A különböző országok cégei és hivatalos intézményei különböző lehetőséget láttak, látnak ebben a versenyben. Vannak országok, mint Észtország, ahol nagyon komoly lehetőséget láttak a Bocuse d’Or verseny országimázs építő hatásában és állami szinten is sokat áldoztak rá. Lehet, hogy nincs összefüggés, de az észt szakácsok képviselői bejutottak a döntőbe, ahogy Skandinávia országai is, melyek meglehetősen túlreprezentáltak, különösen ahhoz képest, amit sztereotípiáink alapján dondolunk, vagy vélünk róluk.
A tények röviden
a) Azok az európai országok, melyek a döntőbe nem jutottak be
- Olaszország
- Oroszország
- Belgium
- Horvátország
- Málta
- Lengyelország
- Magyarország
b) Azok az európai országok, melyek a döntőbe bejutottak:
- Franciaország………….(2007-ben 1. helyezés)
- Dánia……………………..(2007-ben 2. helyezés)
- Svájc………………………(2007-ben 3. helyezés)
- Spanyolország
- Egyesült Királyság
- Csehország
- Hollandia
- Luxemburg
- Észtország
- Norvégia
- Izland
- Svédország
- Finnország
c) A döntőbe bejutott Európán kívüli országok:
- Ausztrália
- Brazília
- Kanada
- Japán
- Malájzia
- Mexico
- Szingapur
- Dél-Afrika
- Dél-Korea
- Egyesült Államok
- Uruguay
Például az amerikaiak…
Az amerikai csapat elnöke egy igazán jól ismer személy, az egyetlen amerikai születésű hat Michelin-csillagos (Per Se, The French Laundry) séf, Thomas Keller. A tiszteletbeli elnök ugyancsak egy Michelin-csillagos séf, a hazánkban még kevésbé ismert Daniel Boulud. Őket személyesen Paul Bocuse kérte fel a tisztségek vállalására. Mellettük az ismerősen csengő nevű Jérôme Bocuse, Paul Bocuse fia is ott van.
Az amerikai csapat tanácsadó testületben olyan neveket találunk, mint:
- Wolfgang Puck
- Charlie Trotter
- Jean-Georges Vongerichten
- Nobu Matsuhisha
Nem csak a 28 tagot számláló testület kiválasztását nem bízták a véletlenre. Mr.Keller és Mr.Boulud gyakorlatias emberek, amerikaiak, és tudták, hogy az ő nevük, tudásuk és szakértelmük és a nagy neveket felvonultató „Advisory Board” még édeskevés bármi sikerhez, mert a sikerhez több kell. Sokkal több! Ezért létrehoztak egy non-profit szervezetet, majd hamarjában összeszedtek több, mint 400.000 dollárt. Forintban számolva ez több, mint 70 millió, amiről Mr.Keller és Mr. Boulud egyáltalán nem gondolták, hogy sok lenne ehhez a versenyhez.
Thomas Kellerék megjegyzik, hogy az európai csapatok költségvetése gyakran meghaladja az 1.000.000 dollárt.
(Gondolom most akadnak, akik azt latolgatják, hogy ezek után miféle milliók röpködhettek a magyar csapat házatáján. Hát, ez az! Amíg Észtország felismerte, hogy van ebben lehetőség, addig hazánkban csupán egy-két személy látta a versenyben a fantáziát. Az ország hivatalos képviselői és a cégek még nem. Ők azonban akkor kapnak rá a Bocuse d’Or ízére, ha a TV is foglalkozik vele. A TV viszont csak akkor foglalkozik vele igazán, ha pénzt is lát benne. Ezzel pedig újra kilyukadtunk a pénznél, ami, ha nem is elégséges, de mindenképpen szükséges feltétel, akárcsak a világbéke.)
Én a magam részéről leginkább arra vagyok kiváncsi, hogy 2009. január 27-29. között, a lyoni döntőn az amerikai csapat mire lesz képes ennyi nagy névvel, és 400.000 dollárral a háta mögött.
Csíki Sándor♣
Lásd még a „Bocuse d’Or 2008″ című cikket itt.
Dec. 28 20:30 Duna TV
A csirke, a hal és a királyrák című kultikus film 🙂