A VILÁG LEGERŐSEBB PAPRIKÁJA – A legerősebb cím évjárattól függően is, évről-évre változik. Ismerd meg, hogy melyek a világ legerősebb paprikái. Gyilkosan erős! A csípős „ízről” – a rend kedvéért – annyit, hogy a csípőst a köznyelv ugyan ízként határozza meg, azonban nem az. Az olyan rokon anyagok, mint a paprika csípősségét okozó kapszaicin, a gyömbérben található gingerol, vagy éppen a feketebors piperin nevű csípős alkaloidja, a háromosztatú agyideg (nervus trigeminus) ingerlésével vált ki égető érzést, fájdalomérzetet,
ahogy az alkohol is. A csípős tehát nem íz, hanem fájdalomérzet, ám ennek a fájdalomérzetnek számos előnyös élettani oldala akad, amitől a csípős, vagy extrém csípős fűszerek és fűszerkeverékek világszerte a legkedveltebbnek számítanak. A csípős fűszerezés megítélése kultúránkként, koronként és az olcsón hozzáférhető növények elterjedtségétől függően, földrajzi területenként is erősen eltérő, azonban az egyenlítő irányában haladva, a fűszerek növekvő gazdagsága miatt is, a fűszerezés összetettsége és csípőssége is jelentősen nő.
A hazai konyhai gyakorlatban elterjedt csípős fűszereink, növényeink sorába paprikák (chilik), borsok, a szecsuani bors, a mustár, a torma, a wasabi, a káposzták, a retek, a hagymafélék, a fokhagyma és a gyömbér tartoznak. A mustár és rokonai, a wasabi és a torma roncsolódott sejtjeiből felszabaduló könnyebb, csípős érzetet kiváltó molekulák az orr nyálkahártyáját is irritálják. A chiliben, szecsuani borsban, borsban és gyömbérben lévők ezzel szemben, többnyire csak a szájüregben váltanak ki fájdalomérzetet.
A csípős íz jóval több, mint fájdalmas, égető érzés. A kialakuló helyi gyulladás eredményeként a nyelv és a szájüreg érzékenyebb lesz egyéb érzetekre is, mint a hőmérséklet, a nyomás, a szénsavas italok buborékjai, a só, a sav és az alkohol. A csípős paprikától égő szájüregünkben még a belélegzett levegő is forróvá, „testessé” válik. Az előbbi érzékenyítő hatás ellentéteként az erősen csípős fűszerek akár 2-3 napon át is csökkenthetik az alapízek iránti érzékenységet.
SHU
A paprikák és a többi fűszer csípősségének intenzitását, a módszert kidolgozó amerikai gyógyszerész, Wilbur Scoville neve után Scoville Csípősségi Egységben (SHU) adjuk meg. A Scoville-skálán lévő szám azt mutatja meg, hogy az adott fűszert hányszorosára kell hígítani ahhoz, hogy a tesztelők már ne érezzék csípősnek.
Capsicum chinense (C. chinense)
Bizonyára neked is feltűnik majd, hogy a legerősebb pqaprikák mind a Capsicum chinense faj tagjai (vagy hibridjei). A magyar nyelvben paprikaként ismert fűszernövény a burgonyafélék családjába, a Capsicum nemzetségébe tartozik. A nemzetségnek legalább 40 faja ismert ám ebből többnyire alig több mint öt fajt termesztenek szerte a világon.
- közönséges (C. annuum L.): A hazánkban termesztett paprikák túlnyomó többsége a közönséges paprika (Capsicum annuum) valamely változata, mint a magyar fűszerpaprika őrlemények alapanyaga a Capsicum annuum L. var. Longum DC.
- cserjés (C. frutescens L.)
- bogyós (C. baccatum L.)
- szőrös (C. pubescens Ruiz & Pav.)
- kínai (C. chinense Jacq.) paprika.
A kínai paprika (Capsicum chinense Jacq.) éppúgy Amerikából származik, akárcsak a többi. A félreértésekre rendszeresen okot adó elnevezés egy tévedésen alapul. Nikolaus Joseph von Jacquin (1727–1817) holland botanikus nevezte el 1776-ban tévedésből kínainak a paprikát, azt gondolván, hogy onnan származik, de nem, nem onnan származik. A tudós férfiú egyébként 1755 és 1759 között járt a Nyugat-Indiákon és Közép-Amerikábans, ahol a Schönbrunni Kastély számára gyűjtött növényeket. Élete magyar vonatkozása, hogy 1763-ban a kémia és ásványtan professzora volt Selmecbányán.
A kínai eredetű paprika mítoszát Cey-Bert Róbert Gyula és Kiszely István is éltetik. A Belső-Ázsiában élő jugarokról írják, hogy “Leveseikbe néha tört piros paprikát is használnak (ez az apró piros paprika ázsiai és nem amerikai eredetű!), de az igen erős ízeket bizonyos gyömbérrel érik el”, vagyis ez a “paprika” édes lehet. Ez a mondat, s a hasonlók erősen félrevezetőek és, ahogy a hivatkozásokat látom, sokakat félre is vezet. Éppen ideje lenne ezt az “ázsiai” paprikát végre botanikailag is pontosítani – vagy végleg elfelejteni.
A TOP10 legerősebb chili 2022-ben
1.) Carolina reaper 2.200.000 SHU (C. chinense)
2.) Trinidad Moruga Scorpion 2.009.000 SHU (C. chinense)
3.) 7-Pot Douglah 1.854.000 SHU (C. chinense)
4.) 7-Pot Primo 1.469.000 (C. chinense)
5.) Trinidad Scorpion „Butch T” 1.464.000 SHU (C. Chinense)
6.) Naga Viper 1.349.000 SHU (C. chinense)
7.) Bhut Jolokia (Ghost Pepper) 1.041.000 SHU (C. chinense x C. frutescens)
8.) 7-Pot Barrackpore 1.000.000 SHU (C. chinense)
9.) 7-Por Red (Giant) 1.000.000 SHU (C. chinense)
10.) Red Savina Habanero 500.000 SHU (C. chinense)
- Köszönöm, ha elolvastátok! Látogassátok meg a blogot máskor is! Ha tetszett, lájkoljatok!
- Egyébként más témákban is érdemes a blogon kutakodni. A profik is használják és igazuk van. Ettől profik! A facebook oldalamon is nagyon sok kép található és az instagramon is!
- Kövessetek és a haza fényre derül!
VÉLEMÉNYED VAN? ÍRD MEG!