GASZTRONÓMIAI Trendek címmel immár 7. esztendeje, hogy minden év végén, vagy január első napjaiban megjelenik a FOOD&WINE trendekről szóló írása. Ezeknek a jóslatoknak a gerincét az amerikai National Restaurant Association (NRA) legfrissebb felmérése adja. 2014 végén az American Culinary Federation (ACF) tagjai közül, a korábbi évekhez hasonlóan, közel 1.300 séf
nyilatkozott a szokásos év végi körkérdésre válaszolva arról, hogy:
Mit tart 2015 legfontosabb trendjeinek?
TOP 10 ételtrend – 2015
Akik a korábbi évek FOOD&WINE oldalain megjelent hasonló összeállításait ismerik, aligha lepődnek meg a listán, mivel, lényegét illetően, az első négy helyen továbbra sincs változás, ám a következő hat helyen némi átrendeződés már tapasztalható az előző évhez képest. A lista továbbra is tanulságos.
- Helyi eredetű húsok és tengeri alapanyagok használata – (változatlan)
- Helyben termesztett termékek – (változatlan)
- A környezet fenntarthatósága – (változatlan)
- Egészséges gyermek ételek – (változatlan)
- Természetes alapanyagok/ minimálisan feldolgozott élelmiszerek – (Korábban nem szerepelt a TOP 10-ben)
- Új metszésű húsok – (Korábban nem szerepelt a TOP 10-ben)
- Hiper-lokális beszerzési források (például az étterem kertjéből) – (2014-ben a 6. helyen volt.)
- Fenntartható tengeri élelmiszerek – (Előrelépett egy helyet.)
- Az élelmiszer-veszteség csökkentése/ kezelése – (Korábban nem szerepelt a TOP 10-ben)
- Tanyasi termékek
2014-hez képest kiesett a TOP 10 trendből, és hátrébb sorolódott, a:
- nem búzából (quinoa, rizs, hajdina, stb.) készülő tészta – (11. hely)
- glutén-mentes konyha – (12. hely)
2009 óta, még ha változó súllyal is, de folyamatosan a TOP 20 közé tartoznak:
- a helyben termesztett termékek,
- az egészséges gyermek ételek,
- a glutén-mentes konyha, a
- fenntartható tengeri halászat,
- az egészség/tápérték,
- az új metszésű húsok (Denver steak, tri-tip, etc.),
- az ősi gabonafélék (kamut, amaranth, tönkölybúza),
- az etnikailag inspirált reggelik (ázsiai ízesítésű szirupok, kókusztejes palacsinta),
- a nem-hagyományos halak (branzino, barramundi),
- a gyümölcs és zöldség fogások a gyermekek ételeiben.
Az érdekesség kedvéért megjegyezzük, hogy a sous-vide a 198-as listán a 115. helyen szerepel, s a megkérdezettek kevesebb, mint fele (44%) tartja már csak trendinek 2015-ben is.
Éttermi fotók az ételről
Az amerikai séfeket arról is megkérdezték, hogy miképpen vélekednek arról, hogy vendégeik képeket készítenek az ételekről, s azokat az interneten is megosztják. Az 1.276 séf véleménye szerint:
- Ez egy ingyen reklám, amit bátorítani kellene (57%)
- Nagyon tetszik mindaddig, amíg diszkrét (32%)
- Bomlasztó hatású és el kellene riasztani tőle (9%)
- Egyéb véleményen volt (2%)
TOP 5 italtrend – 2015
Az italtrendek szellemisége összhangban áll az ételtrendekkel. A lényeg itt is a helyben készített, kézműves, regionális kulcsszavakkal foglalható össze. Mindennel, ami távolodás a globalizálódott, iparosodott, környezetszennyező világtól és visszatérés a természethez, egy idilli, bárányfelhős, napsugaras, virágillattal teli, legfeljebb méh zümmögéstől, madárcsicsergéstől hangos, egyre kevésbé létező, nosztalgikus világba.
2015 kulináris trendjei – az amerikai séfek szerint
Kultúra nélkül nem megy…
- A nemzetközi trendek, ha fáziskéséssel is, de nem hagyják érintetlenül a magyar éttermi kultúrát sem, amire a bisztró műfaj, vagy újabban a hamburger (street food) jelenléte lehetne a példa. A fenti TOP trendek elemei a hazai gondolkodásban is fellelhetők, még ha ilyen határozott formában csak nehezen tetten érhetők.
- Magyarországon továbbra is várat magára a paraszti és nemzetiségi konyhák, a 1920′-as, 1930′-as évek nagyvárosi polgári konyhájának 21. századi feldolgozása, ami egy minőségi alapanyagbázison, az autentikus, modern magyar konyha alapja lehetne. A magyar konyha sikerét és elismertségét többek között a természetre és természetességre figyelő nyitott szellemiség és gyakorlat, a gasztronómiatörténet és kultúra mély ismerete lenne képes biztosítani, nem pedig a technológia, a másutt kialakult formai jegyek felületes előtérbe helyezése. Vannak jelei annak, hogy a hazai gasztronómia fejlődésének következő stációját a „kultúra” címszó határozza majd meg. A magam részéről, már nagyon várom!
Én egy baromi egyszerű dolognak örülnék leginkább kicsiny hazánkban: ha az ódivatú/konzervatív/tradicionális helyeken főételből kisebb adagot adnának, az újhullámos/csúcsgasztronómia felé kacsingató éttermekben pedig nagyobbat.
Örülök, hogy hallak! BÚÉK!
Kedves tudós Csiki Sándor !
Az újévben is sok jó gondolatot,ötletet – ja, és EGÉSZSÉGET- kívánok !
Köszönöm! 🙂
Sándor!
Az írás utolsó bekezdésével teljesen egyetértek: a magyar népi konyha és az ebbe beépült nemzetiségi ételek (sztrapacska, tócsni…) késztésének bizony tudatos trenddé kellene válni. Itt persze említeni kell a puliszkát, a dödöllét is, hisz ezek önálló ételként is, de köretként is jó szolgálatot tesznek és mutatós ételek. (a puliszkáról készül egy írásom)
A gombák iránti elkötelezettségemről tudhatsz, Ezért javaslom az erdei gombák elkészítésének a magyar konyhában trenddé válását. Első lépésben erről szóló írásomat elküldöm magánban, de érdeklődőknek szívesen tartunk előadást is ezekről.