AZ „ACHAR” hindi (अचार) és urdu (چار,) eredetű szó, ám az indiai bevándorlókkal szerte a világon elterjedt. Az Arab-öböl országaiban is így nevezik a savanyúságot, készüljenek bár zöldségből, vagy gyümölcsből. A most következő „Achar tamat” abban is különbözik a mi megszokott savanyúságunktól, hogy nem zöld, hanem érett paradicsomból készül.
- Az indiai savanyúságok a későbbiekben még megérnek egy misét, már csak ezért is, mert igen gyakran nem is „savanyúságok”, mivel nem ecettel, hanem leginkább olajjal készülnek, de erről majd máskor.
Achar tamat (savanyított paradicsom)
- Hozzávalók:
- 1 kg érett, de még kemény paradicsom
- 60 g só
- 3 teáskanál lehetőleg frissen őrölt feketebors
- 3 teáskanál őrölt pirospaprika
- 2 teáskanál őrölt koriander
- 6 gerezd fokhagyma, hosszában félbevágva
- 750 ml fehér borecet
Elkészítése: kisebb, vagy közepes méretű, sértetlen, kemény, de érett paradicsomokat válasszunk. Alaposan mossuk meg őket. Félig vágjuk őket félbe és a hasadékba öntsünk a sóból. Tegyük őket egy edénybe és hűvös helyen, lefedve, tároljuk 3 napig, hogy a paradicsomból a só hatására folyadék távozhasson. Három nap elteltével az összegyűlt folyadékot öntsük le, a paradicsomokat tegyük szűrőre és hagyjuk, hogy a maradék folyadék is lecsöpöghessen.
Egy edényben keverjük össze a borsot, paprikát, koriandert és minden paradicsomba szórjunk belőle. Helyezzük egy tiszta befőttesüvegbe a paradicsomokat. A rétegek közé helyezzük a félbevágott fokhagyma gerezdeket, majd öntsük fel a befőttesüveget a borecettel és szorosan zárjuk le. Egy hétig hagyjuk állni. A felnyitás után tartsuk hűtőszekrényben és néhány héten belül fogyasszuk el. Jó étvágyat!
lassan itt az ideje ennek a receptnek :-9
gondolom, ha többet áll mint egy hét, mondjuk 2-3 hónapot, az még nem baj. Legalábbis nekem úgy tűnik, hogy van ez tartósítva 😉 téli eltevésre is jó.
már ugrok is neki, köszi, józsi
Koszonom a megosztast