LATINUL BETA VULGARIS. Az angolok beet (beetroot) névvel illetik, a franciáknál betterave, a németeknél Rübe, az olaszoknál barbabietola az oroszoknákl Свё́кла (szvjokla), a finneknél juurikas, ám bármilyen néven is hangzik el a neve, akadnak nem is kevesen, akikre életükben már legalább egyszer ráijesztett. Ez a cékla.
Betacyaninuria (beeturia)
Az angol nyelvben a cékla neve (beet, beetroot) után beeturia a neve annak a jelenségnek, amikor a cékla fogyasztása után a vizelet pirosra, vagy rózsaszínűre színeződik. Beeturia esetén a vörös céklában lévő és a táplálékkal elfogyasztott színanyagok (betalain) a vizeletbe és a székletbe választódnak ki, amit a vörös szín jól jelez.
- A betalain gyűjtőnév, és mintegy 35 féle sárga, vagy vörös színű növényi festékanyagot foglal össze. Ezek mind csak a szegfűvirágúak (Caryophyllales) rendjében fordulnak elő, amihez a cékla is tartozik. A szó maga egyébként szintén a céklára (Beta vulgaris) utal, ebből van a betalain.
- A betalain antoxidáns hatása (antocyaninok) jól ismert. Számos pozitív élettani hatása ebből vezethető le. Rákellenes hatása is ismert, amire vonatkozóan éppen Magyarországon folytak vizsgálatok (Ferenczi Sándor).
- A betalain egyébként redox indikátor is, amelynek a színe redukáló közegben megmarad, oxidálóban viszont elszíntelenedik.
- A fenolftalein tablettában lévő fenolftalein, ami egy, az iskolából is jól ismert indikátor, ugyancsak megfestheti a vizeletet. Közismert a B-vitaminok vizeletet sárgára festő tulajdonsága is, akárcsak az epesavaké. A festékanyagokban igen gazdag földi szeder ugyancsak elszínezheti a vizeletet, ahogy a fenolftalein tablettán kívül más gyógyszerek is.
- Megjegyzés: a modern nyugati orvoslásban újra kezd felfedeződni a vizelet-diagnosztika, ami nagyjából a középkor végén kezdett eltűnni az orvoslásunkból. Az ayurvédikus hagyományban a szem-, nyelv, stb. diagnosztikák mellett a vizelet-diagnosztika is fontos szerepet tölt be.
A beeturiának én nem találkoztam magyar nevével, ami persze egyszersmind arra is közvetett bizonyíték, hogy nem számítunk nagy céklafogyasztó nemzetnek, ami már csak ezért is baj, mert a cékla az egyik legolcsóbb és legegészségesebb alapanyagunk. A céklafogyasztás utáni színes vizelésnek ismereteim szerint nincs magyar elnevezése neve, ezért:
- Javaslom, hogy a beeturia mintájára a cékla okozta vizeletelszíneződést nevezzük „céklavizelés” néven.
A gyomorban lévő sósav (HCl), a vas-ionok, vagy a vastagbél baktériumai is képesek elszínteleníteni az elfogyasztott cékla vörös festékanyagait. Ennyi minden, ám közben mégis körülbelül minden nyolcadik embernek, a lakosság 10-14 százalékának a cékla mégis elszínezi a vizeletét. Akadnak, akinél ez a jelenség folyamatosan fennáll, míg másoknál kisebb nagyobb intenzitással, de az idők során változó a gyakorisága. (Te már észrevettél magadon ilyet?)
Miért?
VASHIÁNY: A beeturia minden jel szerint összefüggésbe hozható a vashiánnyal is, vagyis a cékla után elszíneződött vizelet a vas-hiány jele is lehet, állítják. Erre utal, hogy egyes vizsgálatok szerint a kezeletlen vashiányos vérszegénységben szenvedők esetén szembetűnően gyakoribb a jelenség.
- Megjegyzés: Mondták már az alultápláltsági tünetegyüttes részének és az élelmiszer allergiával is kapcsolatba hozták már, de ezeket el is lehet mindjárt felejteni.
GYOMORSAV (HCl): a gyomorsav erősségének (pH) nagy jelentőséget tulajdonítottak (tulajdonítanak ma is), mondván, hogy minél alacsonyabb a gyomorsav pH-ja, azaz minél erősebb a sav, annál inkább elszíntelenedik a festékanyag, viszont, ha a gyomorsav gyengébb, azaz a pH magasabb, akkor a cékla festékanyaga nem színtelenedik el. Eszerint a piros vizelet azt mutatja meg, hogy mennyire erős a gyomorsav. Ha gyengébb, akkor a festékanyag változatlan színnel jut el a felszívódás helyéig és a vizeletet pirosra színezheti.
Ez nagyon tetszetős (nekem is ez tetszett leginkább, mert jól mesélhető és mindenki érti), de megint mások azt mondják, hogy a céklában lévő 5-6mg/100g aszkorbinsav (C-vitamin), és a növények többségéhez képest jelentősnek számító 700-800 mg/100g oxálsav képes stabilizálni a cékla festékeit, amíg a gyomron áthalad.
OXÁLSAV (HOOC-COOH): a céklából vitt oxálsav (sóskasav) szintje a gyomrot követő patkóbélben, vékonybélben szépen lecsökken. Mire a vastagbélhez ér a cékla(festék), addigra az útravalóul vitt, és stabilizáló hatású oxálsav többnyire elfogy körülötte. Ha a vastagbélben mégis akad megfelelő mennyiségű oxálsav, akkor az továbbra is képes stabilizálni a festékanyagokat, amelyek így szívódnak fel a vérbe, majd választódnak ki a vizelettel. A maradék a széklettel távozik.
Honnan a plusz oxálsav? Az emésztőrendszer és szakaszainak hossza egyénenként is eltérő, tehát van akinél a céklából több oxálsav jutott el a vastagbélig, valamint a bélflóra sokszáz baktériuma is közrejátszhat az emelkedett oxálsav-szintben.
A céklaleves is elszínezheti a vizeletet?
A főtt cékla nem színezi el, a céklasaláta viszont igen, már csak ezért is, mert az ecetsav hatással van a cékla stabilizáló hatású oxálsavjára. A legnagyobb valószínűséggel céklalevek fogyasztása után lehet számítani a piros, vagy rózsaszín vizeletre. Ha egyéb, a vashiányos vérszegénységre utaló tünetek (sápadtság, gyengeségérzet, fejfájás, haj, köröm problémák, stb.) is tapasztalhatók, akkor ezt vegyük jelzésnek. Mielőtt mindenféle laborvizsgálatra mennénk, jusson eszünkbe az is, hogy a céklalének lehet ilyen hatása. Ne ijedjünk meg! (Ha viszont nem ittunk céklalevet, akkor az egy nagyon más helyzet, és „Kérdezze meg kezelőorvosát…”)
Csíki Sándor♣
Lásd még a „Mert a cékla tormával jó” című írást itt.
Hm… sok mindent nyersen fogyasztok, de a cékla nekem keménynek tűnik. És „fásnak”. Milyen vékonyra vágva/reszelve?
Hobbiszakács: általában lehet kisebb méretű céklákat is venni. Azok nem olyan fásak, mint a nagyok. Én úgy tapasztaltam, hogy a fás részek inkább a héjhoz közel, a „szélén” találhatók. Tehát ha vastagabban hámozol, akkor belül már nem vészes a dolog, ott már nem szokott fás lenni. 🙂
Köszi a tippet! 🙂
Én is átestem a tűzkeresztségen….az imént….:)….mondanom sem kell, hogy megijedtem, amikor erős rózsaszínűt pisiltem, már-már pirosat…8 éve amikor véreset kakáltam, kiderült ,hogy vastagbélrák…gondolhatjátok…amikor is elgondolkoztam, hogy mit ettem ma, és tegnap és tegnap előtt?….hát persze, hogy CÉKLÁT….vettem két kiló bébicéklát, parasztnénitől a piacon…megmostam, megtöröltem, félbevágtam, tepsibe raktam /héjával lefele/ meglocsoltam kevés oliva olajjal és megsóztam enyhén, letakartam alufóliával…kb.3/4 órát sütöttem közepes lángon, majd kitakartam és megforgattam a céklákat, igy sütöttem pár percet…hozzá héjában főtt krumplit eszek…és mivel nem tudok vele betelni, hát 3.napja azt eszem…jégsalátával..kevés citromlevet csavarok rá…szóval most nem kell beijednem, csak a cékla…:) Köszönöm a cikket én is!!! Mondjuk a savasságot nem értem…ha piros a vizelet akkor savas ,vagy nem savas a gyomrom? Ja, és mennyi céklát ehetünk egy nap, ami még nem sok?Mindenkinek minden jót!
Beke48: Ha piros, akkor az a kevésbé savasra utalhat. Mennyiségi megkötésről nem tudok. Nincs javasolt, vagy megengedett napi adagja, ahogy a fehér kenyérnek sincs, pedig az már több galibát okoz, mint a cékla. Egyen annyit, amennyit jó étvággyal el tud fogyasztani.
na jó, jó…hogy a céklától piros…de hány napig? /csütörtök-péntek-szombat ettem ebédre sült céklát/…de ma , hétfőn is még mindig más színű a vizeletem… 🙁
Tisztelt Csíki Sándor!
Csatlakozom az előttem szólóhoz, ugyancsak köszönettel tartozom a megnyugtató tájékoztatás miatt, ugyanis velem is megtörtént a mai napon, hogy mindkét helyen elszíneződött az a bizonyos dolog. Én is nagyon megijedtem, de mivel tegnap elég nagy mennyiségű céklát ettem, így megnyugodtam. Még 1x köszönet!
Mint a cikkből is kiderült,
A menyem lengyel (ők viszont céklafogyasztó nemezt) és szívműtétem után hozott nekem (vérpótlásként) cékla ragu levest, amit sovány sertéshússal készített el. Hát én azt úgy befaltam mint a „vámdisznó”. Isteni volt, de sajnos a receptjét nem ismerem, de megkérem, hogy írja le nekem (nekünk).
Üdv.
A „mint a cikkből is kiderült” kezdetű arra utalt volna, hogy „nem számítunk nagy céklafogyasztó nemzetnek.
Köszönöm nektek, már most már lemerek feküdni aludni.