A TÉSZTA FONTOS szerepet tölt be a kínai kultúrában: a hosszú élet szimbóluma. 2005-ben egy szenzációs hír járta be a világot és eloszlatta a tészta eredete körüli korábbi bizonytalanságot. A kérdés minden jel szerint végleg eldőlt. Ezt megelőzően mind a tészta felfedezésének korát, mind a felfedezés helyét illetően jelentősen eltértek az álláspontok. Egyesek szerint a kínaiak, mások szerint az etruszkok, megint mások szerint az arabok találták fel a tésztát. A kérdés ma már nem kérdés.
A VITÁT egy régészeti bizonyíték döntötte el. A Kínai Tudományos Akadémia fotóin az észak-nyugati területén talált, jól felismerhető lelet láthatók. Ez a legkorábbi tészta mintegy 4.000 éves.
A Sárga-folyó közelében fekvő Lajia úgy ismert, mint a „kínai Pompei”, mert az itt élőkkel is egy gyors lefolyású katasztrófa végzett, mint Pompei lakóival, emiatt aztán számos jól megőrzött leletet és a korabeli mindennapokra utaló tárgyat sikerült feltárni. Bár a talált tészta igen régi, mégsem ez számít a legrégibb azonosítható étel leletnek, mert Kínában találtak már 9.000 éves bort is, a Közel-Keleten pedig a kenyérkészítés 23.000 éves nyomaira is rábukkantak.
Miből készült az őstészta?
A fenti képeken látható 4000 éves, neolitikus korból származó, 50 cm hosszú tészta még nem a ma általánosan elterjedt és megszokott növényekből, rizsből, vagy búzából készül, hanem kölesből, amit Kína északi területein már vagy 7000 éve termesztenek és ma is számos népcsoport táplálkozásában tölt be fontos szerepet.
A tésztában kétfajta kölest is azonosítottak. Az egyik a napjainkra nálunk már kiveszőfélben lévő és takarmánynövényként használt muhar (Setaria italica), a másik az elterjedt termesztett köles (Panicum millaceum).
Napjainkban a modern kínai tészta, akárcsak az olasz, már búzalisztből készül. A búzaliszt azonban nem volt mindig ilyen népszerű Kínában.
A négyezer éves lelet megtalálása (2005) előtt a tészta „feltalálását” jóval korábbra, a Kr.e. 300 körüli időkre datálták. Ekkor a kínai népesség leginkább a mai Kína északi részén fekvő területeken koncentrálódott. Ételeik többnyire zöldséges, húsos pörköltek, raguk voltak, amelyhez leggyakrabban köles, alkalmanként pedig rizs társult. Ugyan a nyugatról érkezett búzát már vagy 4500-5000 évvel ezelőttől kezdődően ismerték és termesztették, évezredekig mégsem terjedt el általánosan. Ebben szerepet játszhatott az is, hogy nem tartották elég ízletesnek és nem kedvelték. Kr.e. 300 táján a búza még a nyomorult szegények eledele volt, és a tehetősebbek csak akkor nyúltak hozzá, ha a gabonaraktárak már kiürültek és éhínség fenyegetett.
A „ping”
A Kr.e 3. században a Római Birodalom kereskedni kezdett a Han császársággal. Ekkor jutott el Kínába a közel 8000 kilométer összhosszúságú Selyemúton, oázisról oázisra haladva, a római malomkő és őrlési technika is. A gabonát ezzel a malomtipussal már hatékonyabban őrölhették meg, így a főtt és gőzölt gabonakészítési technikák mellett a lisztből történő tésztakészítés egyre növekvő szerepet kaphatott.
A kínai konyha már a kezdetektől befogadó, adaptáló és innovatív volt, miközben hagyományaihoz is szigorúan ragaszkodott. Az európai eredetű malom segítség volt, de a továbbiakban már saját útjukat járták. A Mediterráneumban és Közép-Ázsiában a tésztát leginkább kemencében, vagy a tandúr falára tapasztva száraz melegben sütötték meg, aminek az eredménye a ma is népszerű kelesztett lapos kenyér lett. Kínában a tésztát leginkább gőzölve, főzve készítették el és mindenféle töltött és nem töltött formája kialakult, azonban valamennyit neve ping volt. A ping a mi tészta elnevezésünk megfelelője. A búza végül győzedelmeskedett a köles felett és a belőle készült változatos tésztaételek a társadalmi ranglétrán gyorsan emelkedve, hamarosan a császár és udvaartartásának kedvelt ételei lettek. A ping az elit étele lett.
A kétezerezer évvel ezelőtti tésztakészítési technika a maihoz hasonló lehetett.
Ez a tésztakészítési technika hihetetlenül hatékony és gyors. A képen Li Tao látható. Ő tartja az 1 kg lisztből készített leghosszabb tészta világrekordját. Li Tao 2.097.152 szál tésztává nyújtotta az 1 kg lisztből készített tésztát, aminek a teljes hossza így elérte a 2.852 kilométer hosszúságot, ami a Budapest-Debrecen távolság 124-szerese. A 2.097.152 szál előállításához „mindössze” huszonegyszer kellett a videón is látott mozdulattal megduplázni a tésztaszálak mennyiségét. A videón a szakács hétszer teszi meg a mozdulatot, ezzel 128 szál tésztát állított elő.
Érdeklődve olvastam a cikket.És néztem meg a videót.
Abban tudnátok e segíteni hogy ugyan mit raknak a tésztába hogy ilyen könyen nyúlik és mégsem szakad?
nem szeretnék itthon kísérletezni túl sokat a tészta alapanyagával mert attól csak elmenne a kedvem. De komolyan érdekel ez a téma.
2 receptúrát találtam, mind2 nagyjából a következőt írta a búzaliszt alapú változathoz
300 g süteményliszt (magas keményítőtartalmú)
50 g általános liszt
200 g víz
15 szezámolaj (vagy más növényi olaj)
6 g só
3 g szódabikarbonát
12-15 perc gyúrás és utána rugalmas nyújtható nem ragadó tészta lesz az eredmény (terv szerint)
a húzásnál figyelni kell arra, hogy a szálak egyenletes vastagságúak legyenek 🙂 milliméterek is számítanak
Sance receptjéből is látható, hogy a búzának, pontosabban a búza fehérjetartalmának, az átlagosnál több víznek és a szódabikarbónának fontos szerepe van a tészta nyújthatóságában. Sance receptjét érdemes lehet kipróbálni. Hamarosan írok egy posztot a kézzel nyújtott kínai tészta titkairól, mert akad egy-két fogás, amit nehéz lenne kitalálni.
Dehogy 4000 éves a tészta!
A mai tésztát az 50-es években találta fel egy inuit kiwivadász!
Az elődjét pedig Lajtoros Pista bácsi felesége, aki a dédnagyanyám sógórnőjének a szomszédjának a szomszédja volt Ulánbátoron!