HALLOWEEN – Az angol (skót) nyelvű Halloween az „All Hallow’s Even” szavakból lett azzá, ami. Az „All Hallow’s Even” jelentése „Mindenszentek estéje”. A Halloween és a Mindenszentek ünneplése között én sok ellentmondást nem látok, ezért a magam részéről nem is tépelődöm az amúgy is feleslegesnek tetsző, „Miért az amerikai Halloween? Miért nem a magyar Mindenszentek?” kérdésen. (Hozzáteszem, eddig sem tépelődtem.) Mindenszentekkor elmegyek én is a temetőbe, és gyertyát gyújtok, emlékezem, ami nem zárja ki,
hogy az előző este, az óvilági szomorúság helyett az újvilági bohókásság, a halálnak nyelvet öltő szellem is helyet kapjon. Jól megfér a kettő együtt, már csak azért is, mert nem egy keresztény (és nem keresztény) ünnepünk, vagy ünneplési szokásunk, érkezett már külföldről. A karácsony, a húsvét, számos szent ünnepe gazdagodott a külföldről érkező, ma már természetesnek tartott, elfogadott és ápolt szokásokkal. A Halloween-nel is pontosan ez történik. A halloween étele mi is lehetne más, mint a sütőtökből készült, sütőtök krémleves, vagy a sütőtökös rizottó.
Csíki Sándor♣
Kedves Csiki Sándor
Magyar országon halottak napja van!Meg Minden szentek ünnepe. Ehez is tartozik egy csomó néphagyományból eredő étkezési szokás.Erről szìvesebben olvastam volna.
Kedves Hajdú Zoltán!
Magyarországon Mindenszentek napja van magam is tudom, miden különösebb figyelemfelhívás, kioktatás nélkül. Egyébként pedig, ha beleolvasott a fentiekbe, akkor meggyőződhetett erről. persze, csak, ha a beleolvasott… Amúgy, ha Önt az érdekli, számos helyen olvashat a holnap (!) esedékes Mindenszentek napjáról. Én, a szabadidőmben ma erről írtam. (Szponzorált témát is szívesen megírok!) Megjegyzem, a Mindenszentek és Halottak napja kevésbé szól az étkezésről, mint sok más pogány gyökerű keresztény ünnepünk, az évnek ebben a szakában.
Sándor! Hagyja, Zoltán nem olvasta el, vagy ha elolvasta nem akarta megérteni, hogy mit írt. 🙂
Ilyen összefüggésről még nem hallottam. Sándor! köszönöm az írásodat :-
🙂