A NAGY GAZDASÁGI VILÁGVÁLSÁG (1929-1933) gyermekei megtanulták a leckét és életük végéig tudták is, ahogy a ma is élő kevesek is még mindig tudják. Ők a mi szüleink, déd- és nagyszüleink. Ők a saját bőrükön tapasztalták meg, hogy miféle okok vezettek a válsághoz, ahogy mi is. Megtapasztalták minden keserűségét, majd leszűrték a tapasztalataikat. Ezek a tapasztalatok, puritán elvek tették aztán erőssé az Egyesült Államokat, ahogy az ezektől való eltávolodása sodorta és sodorja most bajba a világot.
A válság parancsolatai:
- Ne költsd el azt a pénzt, ami még nincs a pénztárcádban!
- Ne fizess senkinek azért, amit magad is meg tudsz tanulni, vagy el tudsz végezni!
- Soha ne vásárolj olyat, amit “majd” használhatsz valamire, csak olyat, ami nélkül nem tudsz élni!
- Soha ne vegyél meg valamit addig, amig nincs meg a beszerzéséhez szükséges összeg kétszerese!
- Nem az a lényeges, hogy mennyi pénzt kerestél, hanem az, hogy mennyit őriztél meg. Takarékoskodj!
- Ismerd fel, hogy a rosszból jó lehet, s a tragédiából értelem születhet!
Csíki Sándor♣
Marika: sokan vagyunk sokfélék…
Időnként nem árt ilyen emlékeztető összefoglalókat olvasni. Ugyan kevesen tartják be a leírtakat, de talán akadnak, aki egy percre elgondolkodnak rajta.
Úgy gondolom, hogy vásárláskor, a hat pontra emlékezve, hetedikként emlékezzünk az alábbi videón látottakra is.
https://www.weevidz.com/video/A8eSFc3NfZo/
Eredménye lesz!
Kedves Hapci ! Tudod ez a blog ezért jobb és ezért más…..Van viszonyítási alapod !!
Sajnos a kapitalista gazdaság lételeme a növekedés, a gazdaság és a fogyasztás bővülése. Ugyanakkor a Föld forrásai és lehetőségei végesek, emiatt az ellentmondás miatt vagyunk itt, ahol vagyunk. Az egész társadalmi berendezkedés rossz, de legalábbis elérte a korlátait. Új irányvonal kell. Persze nem várhatjuk, hogy Sándor blogja mondja meg a „tutit”, de minél több fórumon jön elő ez a téma annál jobb. Annál több emberben tudatosodik a dolog.
Nagyon köszönöm, Sándor!
Az,Öreg becsatolt videója szintén jól jött. 🙂 Eljutottunk oda, hogy ma már szinte alig van piac, ahol a környékbeli kistermelők áruját lehetne megvásárolni… Mindenki a szupermarketekbe megy a legapróbb dologért… Én sem vagyok kivétel. A múltkor A CBA-ban ezt olvastam: „Bogyiszlói paprika, származási hely: Görögország”. Pedig azt hittem Bogiszló Magyarországon van… Azért van remény. 🙂 Erre egyre többen kezdenek ráeszmélni. Környékünkön (Zsámbéki medence) pl. Pátyon kezdett lábra kapni a heti piac, ahová még Tápióbicskéről is jönnek termelők. Egyes árusoknál szintre előjegyzést kell elvenni. És ez szerintem jó.
Sándor hat parancsolatához (és Az,Öreg hetedik szabályához) még egy gondolat nyolcadiknak: valahol olvastam, hogy a felnőttség ott kezdődik, amikor az ember ráeszmél, hogy ő a felelős. Azaz nem másokban kell keresni a hibát, hanem azt kell kérdezni, hogy én mit tudok tenni azért, hogy az életem más legyen. Ha nem vagyok elégedett valamivel, akkor nem a főnököm, apám, a polgármester a felelős, nem a párt, az önkormányzat, a házastárs, a kormány, hanem azt kell megnézni, hogy én mit tudok változtatni. Sajnos a napi élet azonban épp az ellenkezőjéről szól: hogyan tudjuk másra kenni a felelősséget és bűneinket. Éppen ezért kellene a berendezkedésen is változtatni. De ez egy igen hosszú folyamat lesz…
Bocs, mindenkitől, ha túl filolzófikus mélységekbe mentem volna. Sándornak még egyszer köszönet a felvetett témáért.
Üdv:
Gábor