FREI TAMÁS műsorait általában kedveltem, sőt, némi tisztelet is akad bennem a tudatossága iránt, ahogy magát és világát felépítette. (Hazai példa erre kevés akad.) Valamilyen rejtélyes okból, de még arra a „programbeszédére” is jól emlékszem, amelyet hosszú évekkel ezelőtt egy TV interjúban mondott el, s amely a hitelesség programjának meghirdetéséről, Frei Tamás hitelességének fontosságáról szólt.
Nos, már csak ezért is igen elcsodálkoztam, amikor Zsófi megmutatta azt a fotóját, amelyen Frei Tamás koffeinmentes Kolumbia kávéjának zacskójáról készített. „Nagyon gáz”, állapítottuk meg Zsófival, mert itt, kérem, joggal érezhetjük úgy, hogy műveletlen bunkónak néznek bennünket. Valamennyiünket!
Hol itt a gond?
Vessünk egy újabb pillantás a bal oldali képre! Mit látunk? Egy, az ezen a képen lónak látszó, a tevefélékkel rokon lámát, és a háttérben ismerős hegyeket, ismerős romokkal. Igen, ez a világszerte jól ismert Machu Picchu. Nézzük meg újra és tegyük mellé a a hely fotóját is, hogy kétség se férjen az állításomhoz.
Mi itt a gond? Nos, csupán annyi, hogy a világhíres Machu Picchu, Peruban van és még véletlenül sem Kolumbiában, ahogy Frei Tamás kávéja hirdeti.
Normál körülmények között ilyen baki nem fordulhatna elő, ám most mégis megengedő leszek, ezért azt mondom, hogy a csomagolásterv grafikusa, a termékmenedzser, a nyomda, és még ki tudja ki mindenki, jóhiszemű, de, finoman fogalmazva is roppant tájékozatlan volt. Hogy ebben Frei Tamás mennyire vett részt, nem tudom, de mindenestre a nevét adta a bakihoz, mert ha nem tette volna, Zsófi sem tudta volna a boltban a „kolumbiai” Machu Picchut lefényképezni. Ez már így történt mondhatjuk, bár megjegyzem: „nagyon gáz” és nem lett volna szabad előfordulnia, még akkor sem, ha anyagi veszteséget jelent a csomagolás leselejtezése. Nehezen hihetem ugyanis, hogy legalább az utolsó pillanatban, de ne akadt volna valaki, aki kimondja: Emberek ez hülyeség!
A Machu Picchu mégis megmaradt
Valami azért mégis történhetett a Frei „kávébirodalom” berkein belül, mert a perui-kolumbiai kávé csomagolásának grafikája a kávék honlapján található képből itélve egy kicsit mégis megváltozott. Lustán ugyan, és a látványtervet védve, őrizve, de a grafikus mégis belemaszatolt az előző tervbe. A Machu Picchu megmaradt, csupán a romok tűntek el és ezzel a felismerhetőséget is igyekeztek jelentősen csökkenteni, olyannyira, hogy ha az előző képek nem irányítják rá a figyelmet, akkor most talán nem szólnék, de – ilyen az élet – ráirányították, ezért azt mondom, ez még mindig a Machu Picchu.
(Akinek nem egyértelmű az állításom, az vesse össze a fenti képen a háttérben húzódó hegyek kontúrját a csomagoláson háttérben lévő képek kontúrjával…)
A Machu Picchu jelentése
A Machu Picchu kecsua nyelven annyit jelent, hogy „Öreg hegy”, „Öreg csúcs”. Frei Tamás kolumbiai kávéjának csomagolásán, még ha lényegében már nehezen felismerhető módon is, de továbbra is a perui Öreg hegy, a Machu Picchu elmaszatolt, „ezeknek jó lesz” képe látható. Nagyon gáz! – mondom Zsófival együtt.
Csíki Sándor♣
Csak nem a Segafredo az, ami összekever 1 kávékeveréket, és az egész világon azt az egy keveréket árulja? Külön vigyáznak, hogy a keverék íze évről évre ugyanaz maradjon, csak semmi különcködés. Ez meglehetősen költséghatékony eljárás. FT-nek más a filozófiája, vagy pedig nem akar nyitni az olcsó, de könnyen megunható termékek irányába.
Szerintem a kávézást, mint szokást és a kávé szeretetét, mint szenvedélyt nem szabad összekeverni.
A lefőzött kávé ízének a kávébab csak egy kis szeletét adja. Emiatt azt mondani, hogy szeretem a példánál maradva a Kolumbiai kávét nem elegendően specifikált. Csak a Tokaj környéki és az alföldi borokat megfigyelve, mekkora eltérés van ezek között? Kolumbia 12x nagyobb, mint hazánk!
Nekem FT-hez azért volt érdemes elmenni, mert olyan eljárásokkal készíti el kávéit, amiket otthon reménytelen, hogy meg tudnék ismételni. Egyszerűen tágítja a világról alkotott képem, ha új ízeket is megkóstolok, vagy új eljárásokkal találkozom. Egyszer minden iható/ehető 🙂
Kedves Tamás!
Most már tényleg gáz!
A kolumbiai koffeinmentes végülis Etióp eredetű, mint írva van fönntebb, vagy indiai, mint az a honlapon lévő termékismertetőben szerepel?
https://cafefrei.hu/shop/article.php?category=kavek
(Már) a honlapon is etióp a kávé.
Most iszom a kolumbia koffeinmentes CF kávét. Szokatlan: nagyon pörkölt és aromanélküli annak ellenére, hogy csak 2011.04.-én jár le a szavatossága.
Olvasva a csomagolás kritikáit, nem tartom lényegesnek a formai bakikat de annál inkább a kávé származásával és minőségével kapcsolatos adatok megbízhatóságára odafigyelek. Sajnos ez utóbbiakban kételyeim vannak egyelőre. Minden esetre üdvözlendő a vállakozás, hiszen magam is a kávét mindig nagy biznisznek tartottam.
Remélem az egykori kedvenc riporterem kávéja is kedvencem lesz.
Éppen most kóstoltam a CF BRAZIL BOURBON SANTOS kávét.
Sok féle kávé próbálgattam eddig, nagyon nehéz eltaláni általában az örlés finomságát, az adagot, a tömörségét, a vízhőfokot, ezért ritkán tudok olyan kávét produkálni a gépemen, amire azt mondom, ez igen, ez csúcs!
Most éppen sikerült, ezzel a brazil bourmon santossal.
Annyira jó az íze, annyira karakteres és élő, hogy rögtön főztem mégegyet és az is jó lett! 🙂
A koffeinmentes változatokról nem tudok nyilatkozni, de el kell ismernem, ez a kávé rendben van.
Persze csak ez 🙂 Úgy tűnik nagy különbségek vannak. Múltkor szintén Freitől egy arab kávéval próbálkoztam, sajnos az értékelhetetlen volt, kábé mintha wiener extrát ittam volna.
Szóval ha valaki jót akar, akkor: BRAZIL BOURBON SANTOS
Ja és persze egy normális kávéfőző sem árt hozzá. 🙂
Brazil Bourbon Santos? Majd kipróbálom és aztán majd beszámolók.
Kedves Péter,
mit jelent az, hogy „normális kávéfözö”. Légyszíves ebben adj tanácsot, gondolom mást is édekel. Köszönöm elöre is.
jó kávégép ismérvei: nagy nyomás (15+ bár), rövid főzési idő (néhány másodperc)